03.04.2017
O uplynulém víkendu odstartoval na britském okruhu Donington Park šampionát BSB British Superbikes.

Také v letošním roce budeme mít možnost vídat v prestižním britském šampionátu české závodníky. Ve třídě Superbike to bude Jakub Smrž v barvách týmu Lloyd & Jones PR Racing na motocyklu BMW a premiérově budeme mít zastoupení také ve třídě Superstock 1000, kde bude sedlat motocykl stejné značky a ve stejných barvách týmu také jeho bratr Matěj.

Ve třídě Superstock 1000 byl v pátek nejrychlejší Richard Cooper a Michael Rutter. Český pilot Matěj Smrž byl tentokrát o poznání úspěšnější než jeho starší bratr. Dopoledne zajel skvělý osmý čas a ve druhém treninku mu patřila příčka třináctá.

Sobotní kvalifikaci třídy Superstock 1000 zajel nejlépe Michael Rutter a vyjel si tak první letošní pole position. Mladší z bratrů Smržových Matěj i přes pád, který absolvoval během kvalifikačních jízd si vyjel 16-té místo na startu. V závodě, který byl na programu na závěr sobotního dne bohužel Matějovi nepřálo příliš štěstí. Ještě během zaváděcího kola se objevily problémy s motocyklem a Matěj byl nucen ze závodu odstoupit. Vítězem sobotního závodu, který musel být restartován se stal Danny Buchan na motocyklu Kawasaki. Druhý skončil Richard Cooper na Suzuki a třetí v pořadí projel cílem vítěz kvalifikace Michael Rutter na stroji BMW.

1. volný trenink - Superstock 1000

2. volný trenink - Superstock 1000

Kvalifikace - Superstock 1000

Závod - Superstock 1000
Restart závodu - Superstock 1000

V pátečních volných trenincích  třídy Superbike byli nejrychlejšími muži na trati Shane Byrne a Leon Haslam. Kuba Smrž začal pozvolna. Dopolední časy mu stačily až na 17-té místo ve startovním poli. Ve druhém treninku sice porychlil, přesto se zařadil až na 19-tou pozici.

V následujím dni se v Donington Parku pokazilo počasí  a na závodníky čekala mokrá trať. Mokrý třetí trenink sice vyhrál Sylvain Guintoli, ale časy z předešlého dne nepřekonal. Pro nepřízeň počasí byla zrušena kvalifikace třídy Superbike a tak o postavení na startu rozhodla kombinace časů z volných treninků. Pole position tak získal Leon Haslam před Lukem Mosseyem a Joshem Brookesem. Jakub Smrž odstartoval do prvního závodu z dvacáté pozice.

Do prvního závodu Superbike nejlépe odstartoval James Ellison. V zádech měl ale dostatečně rychlé a zkušené piloty v pořadí Haslam, Mossey, Hickman, Iddon, Laverty a Brookes. V polovině závodu převzal vedení Leon Haslam před svým stájovým kolegou Mosseyem a Ellisonem. Kuba Smrž se pohyboval na bodované 14-té pozici. Vedoucí jezdec Leon Haslam si vytvořil menší náskok a udržel ho až do cíle. Druhou pozici uhájil Luke Mossey a třetí místo vybojoval až v posledním kole Christian Iddon. Jakub Smrž dokončil závod na 14-tém místě a získal první dva body do celkového hodnocení.

1. volný trenink - Superbike

2. volný trenink - Superbike

3. volný trenink - Superbike
1. závod - Superbike

Do druhého závodu Superbiků se povedl start Brookesovi spolu s Haslamem. K nim se přidal Laverty a začali udávat tempo. Po pěti kolech měl však Laverty problémy se svým strojem a propadl se pořadím. Jeho pozici převzal James Ellison. Kuba Smrž se sice po startu lehce propadl, ale v polovině závodu se už pohyboval na bodované pozici. Čtyři kola před cílem se dostal do vedení Leon Haslam a svou pozici si udrželdo cíle. Na druhém místě končí v závodě Josh Brookes. O třetí příčku svedli boj Glen Irwin, Christian Iddon a Luke Mossey. Nejvíce sil v cíli měl nakonec Glen Irwin. Kuba Smrž si připsal 1 bod za patnácté místo v cíli.