27.04.2017
Druhou evropskou zastávkou a celkově už šestým závodem pokračoval seriál MS v motokrosu na písčité trati Valkenswaard v Holandsku. Písek je vždy příslibem nečekaných zvratů, pádů, ale především pěkných závodů, a to se potvrdilo i tentokrát! Ve vložené třídě EMX125 startoval i Petr Polák.

MX2

Třídu MX2 vyhrál s plným počtem bodů Pauls Jonass na KTM, další jezdci ovšem takovou vyrovnaností rozhodně neoplývali. Třeba Jorge Prado šel z čelních pozic k zemi v obou závodech, přičemž ve druhém byl jeho výlet mimo trať opravdu pamětihodný, po skvělém startu ho rozhodila díra na odrazu skoku a poslal to do diváků! Celkově druhý byl Jeremy Seewer a třetí Brent Van Doninck. Smůlu měl Julien Lieber, po druhém místě v prvním závodě přišel pád ve druhém a Julien zůstal bez bodů.

Výsledky zde.

MX1

Antonio Cairoli přijel do Valkenswaardu jako horký favorit. Po jeho vystoupení v Trentinu od něj fanoušci očekávali další famózní vítězství! Toho se dočkali jen napůl, Tony měl totiž menší zádrhel v první jízdě, takže dojel až devátý, druhou ale vyhrál. Celkově i tak skončil o čtyři body před Gajserem. Tim exceluje především na tratích s tvrdým podkladem, takže písek byl Tonyho velkou šancí, jak stáhnout Timův náskok v průběžném pořadí. Po závodech ho nižší příděl bodů jistě velmi mrzel, že na písku umí letět ostatně ukázal ve druhé jízdě.

Díky prvnímu a druhému místu zvítězil Gautier Paulin, pro kterého je to první vítězství na Husqvarně a také první za pěkně dlouhou dobu, jeho radost tak byla obrovská. Druhý Jeffrey Herlings sice byl o něco spokojenější než po minulých závodech, stále to ale dle jeho slov stojí za starou bačkoru a musí ještě hodně trénovat. Vždyť Jeffrey byl na písku zvyklý vyhrávat s naprosto drtivým náskokem na nejbližší konkurenci! Třetí dojel především díky povedené první jízdě Jeremy Van Horebeek, který to z Belgie měl do Valkenswaardu docela kousek, a i pro něj platí, že na písku umí.

Highlights:

EMX125

Ve třídě dvoutaktních 125 ccm se s holandským pískem pral také náš Petr Polák a jeho vystoupení bylo trochu smolné, jak ostatně popisuje sám Petr: „Tento víkend jsem se zúčastnil prvního podniku mistrovství Evropy 125 2T, který se konal v holandském Valkenswaardu. V sobotu jsme jeli spojený seznamovací trénink s kvalifikačním tréninkem a cítil jsem se opravdu výborně. 9. místo a odstup 1,7 vteřiny na prvního byl výkon, se kterým jsem byl velice spokojený a moc jsem se těšil na poměření sil v rozjížďkách. Bohužel obě dvě rozjížďky byly trochu smolné. V první jsem neměl příliš dobrý start - někde kolem 30. místa, postupně jsem se dostával dopředu, a když jsem ve třetím kole z 19. místa předjížděl jezdce před sebou, došlo ke kontaktu, při kterém jsem ulomil plynové lanko a nemohl jsem pokračovat dál. V druhé jsem měl start o něco lepší, trať ale byla nakropená a hned na výjezdu z první zatáčky jsem se připletl do hromadného pádu. Vyjížděl jsem tedy z 39. místa se ztrátou půl minuty na 38. jezdce. Začala pro mě tedy stíhací jízda, do které jsem dal vše, a nakonec z toho bylo 19. místo a dva evropské body. Se svou jízdou jsem byl spokojen, časy byly na 8. místo. Tento víkend se zúčastním 2. závodu německého mistrovství ADAC v Jaueru.“

Připravil: Jiří Kružík