29.04.2017
Kolotoč velkých cen seriálu Moto Gp se přesunul o víkendu 21.-23. 4. 2017 do zámoří na Circuit Of The Americas v Texasu.
silniceSilnice

Velká cena USA byla v pořadí již třetí zastávkou nejprestižnějšího motocyklového šampionátu Moto Gp. Český fanoušek byl určitě velmi zvědavý na českého pilota Karla Abrahama, který předváděl v předešlé velké ceně skvělé výkony. Do USA odcestoval samozřejmě také Kuba Kornfeil, který zatím v novém týmu spíše hledá loňskou formu. Okruh v Texasu má délku 5 513 metrů a po jeho obvodu je celkem 20 zatáček. Rekord okruhu drží Marc Márquez z roku 2014.

První třídou, která vyrazila na trať moderního texaského okruhu, byly motocykly Moto 3. V obou volných pátečních trénincích byl nejrychlejší Španěl Aron Canet. Jakub Kornfeil začal svou texaskou štaci pozvolna. V prvním treninku ztratil více než 5 vteřin a ve druhém více než 3,5 vteřiny. V posledním volném treninku, který byl na programu v sobotu, byl nejrychlejším pilotem Ital Romano Fenati. Jakub Kornfeil sice svou ztrátu postupně snižoval, ale své učinkování ve volných jízdách zakončil na 28. pozici se ztrátou 3,081 vteřiny. V rozhodující kvalifikaci  udával tempo hned od začátku opět Aron Canet. Držet s ním krok se snažil pouze Jorge Martin. Canet neustále vylepšoval svůj čas a po právu si zajistil nejlepší postavení na startu. Po jeho boku se nakonec postavili do první řady vítěz předchozích dvou podniků Joan Mir a Romano Fenati. Kuba Kornfeil znovu o něco stáhl svoji ztrátu na nejrychlejšího, ale na start se postavil na 23. místo.

1. trenink  Moto3
2. trenink  Moto3
3. trenink  Moto3
kvalifikace Moto3

V úvodním treninku Moto Gp se držel na čele Marc Márquez, ale v závěrečných kolech ho předstihl Maverick Vinales. V odpoledním treninku už Márquez svou vedoucí pozici udržel. V závěru treninku měl celkem těžký pád český závodník Karel Abraham, do kterého narazil jeho stájový kolega Alvaro Bautista. V úvodu třetího treninku havaroval Alex Rins na Suzuki a jeho učinkování v Texasu bohužel skončilo. Na trať vyjel s nateklým kotníkem po pádu z předešlého dne také Karel Abraham. Po odjetých devíti kolech zakončil dopolední trenink na 20. místě. Ve třetím treninkovém dějství byl nejrychlejším mužem Španěl Maverick Vinales. Poslední volný trenink vyhrál opět Marc Márquez. O postupovou pozici musel kromě našeho jezdce bojovat také Jorge Lorenzo na tovární Ducati. Do druhé kavalifikace nakonec postoupili Jack Miller a Jorge Lorenzo. O postavení na startu rozhodla až druhá kvalifikace. Tu po napínavém boji vyhrál Marc Márquez před Maverickem Vinalesem a Valentinem Rossim. Karel Abraham obsadil sedmnácté místo na startu.

1. trenink  MotoGp
2. trenink  MotoGp
3. trenink  MotoGp
4. trenink  MotoGp
1. kvalifikace MotoGp
2. kvalifikace MotoGp

Ve třídě Moto 2 se velmi dobře zabydlel Portugalec Miguel Oliveira. V sedle KTM předvádí skvělé výkony. Potvrdil to nejrychlejším časem v pátečním prvním volném treninku. V odpoledních jízdách bylo nejrychlejší duo týmu Estrella Galicia Alex Márquez a Franco Morbidelli. V posledním volném treninku vyhrál Alex Márquez. Sobotní kvalifikace rozhodla o postavení na startu. v úvodních kolech havaroval Alex Márquez, ale z pádu se brzy oklepal a znovu usiloval o nejlepší místo na startu. O pole position měli také eminentní zájem jeho stájový kolega Franco Morbidelli, Thomas Luthi, Miguel Oliveira, Mattia Pasini a Takaaki Nakagami. Nejlepší místo na startu vybojoval Franco Morbidelli. Do první řady se po jeho boku postavili Mattia Pasini a Alex Márquez.

1. trenink  Moto2
2. trenink  Moto2
3. trenink  Moto2
kvalifikace Moto2

Po startu Moto 3 šel rychle do čela vítěz kvalifikace Aron Canet z týmu Estrella Galicia. Jeho nástup zachytili Joan Mir a Enea Bastianini. Po havárii Japonce Kaito Toby byl závod zastaven. V restartovaném závodě se vedení opět ujal Aron Canet, kterého atakoval Romano Fenati. Canet však během úvodních kol havaroval a Fenati na čele osamostatněl. S menší ztrátou za ním jezdila čtveřice jezdců v pořadí Mir, Martin, Bulega a Bastianini. Později se k této skupince připojili McPhee, Guevara a Öttl. Jakub Kornfeil se pohyboval až ve třetí desítce startovního pole. Romano Fenati stále navyšoval svůj náskok a ten si udržel až do cíle. O druhou příčku byl obrovský zájem. V cíli se radoval ze druhé pozice Jorge Martin a poslední místo na stupni vítězů vybojoval Ital Fabio Di Giannantonio. Jakub Kornfeil nebodoval ani ve třetím podniku sezony. Závod v Texasu dokončil na 23. místě.

Závod  Moto3

Po startu třídy Moto 2 došlo hned v úvodním kole k pádům. Postupně havarovali Stefano Manzi, Julian Simon, Yonny Hernandez a Lorenzo Baldassarri. Vedení se ujal Márquez, kterého vystřídal o několik kol později Morbidelli. V polovině závodu se na vedoucího jezdce dotáhl Švýcar Lüthi. Dalšími v pořadí byli Takaaki Nakagami, Alex Márquez, Dominique Aegerter a Miguel Oliveira. V posledním kole měl vedoucí Morbidelli náskok více než dvou vteřin a ten udržel až do cíle, čímž získal třetí vítězství v řadě. Na druhém místě projel cílem Thomas Lüthi a třetí místo patřilo Takaaki Nakagamimu.

Závod Moto 2

Start do závodu Moto Gp nejlépe vyšel dvojici továrních jezdců Hondy Pedrosa, Márquez. Naopak Karel Abraham, který odstartoval do závodu silně handicapován, havaroval v prvním kole. Na třetím místě jel Valentino Rossi těsně před svým stájovým kolegou Maverickem Vinalesem. Ten však vzápětí havaroval a na jeho pozici se posunul Johann Zarco. Horkou chvilku připravil Zarco Rossimu při předjížděcím manévru, který málem skončil pádem. V devátém kole převzal vedení v závodě obhájce titulu Márquez a začal udávat tempo. Druhé místo patřilo Pedrosovi, třetí jel Rossi. Na dalších příčkách Zarco, Crutchlow a Lorenzo. Dvě kola před cílem zaútočil Rossi na Pedrosu a byl úspěšný. Marc Márquez si dojel pro své první vítězství v sezoně. Valentino Rossi projel cílem jako druhý a dostal se do průběžného vedení v šampionátu. Ze třetího místa v cíli se radoval Dani Pedrosa. V souboji o čtvrté místo v cíli měl více důvodů k radosti Cal Crutchlow.