02.05.2017
V americkém Hangtownu se v neděli jelo neoficiální MS historických strojů ČZ a na startu nechyběli ani Martin Žerava a Jiří Stodůlka, kteří ve svých kategoriích zvítězili, a to na strojích ČZ 380! Jak řekl Martin: „Natřeli jsme jim to!“ V článku najdete jak fotky a povídání přímo od Martina, tak video přímo ze závodu.

Martin Žerava: „Natřeli jsme jim to jak já, tak Jiří Stodůlka. Oba jsme vyhráli hlavní závod, já kategorii do 50 let a Jirka kategorii nad 50 let. Oba jsme jeli na ČZ 380. Trať v Hangtownu byla luxusně nachystaná a účast byla velká. V sobotu probíhal trénink, tak jsem se až tam seznamoval s mojí půjčenou motorkou, nastavil jsem si řídítka, páčky a šlo se trénovat. Jel jsem na ní tak zhruba dvakrát 15 minut, a pak jsem se spíš díval po trati, abych pošetřil stroj a vydržel nedělní závod, protože jsem byl napsaný do třech závodů!

Do hlavního závodu jsem v první rozjížďce odstartoval 2. a po 3 kolech jsem se dostal na 1. místo, ale vzápětí jsem spadl a propadl se až na 4. místo. Naštěstí jsem hned nastartoval a dojel jsem ještě 2. Do druhé rozjížďky jsem už odstartoval jako první, nasadil tempo a s lehkým náskokem jsem projel na prvním místě cílem.

Pak ty další dva závody byly volnější, ale přesto jsem jeden měl s problémem na startu, kdy mi zhasla motorka a nastartoval jsem ji, až všichni měli jedno kolo za sebou, ale zabral jsem a dojel ještě asi tak 2. nebo 3. Druhou jízdu jsem s přehledem vyhrál. Ale přesto mě nějak v té první jízdě neklasifikovali, měli v tom trochui zmatek nebo co, že to budou řešit později. Ale co už, v té hlavni kategorii jsem vyhrál, tak to mi stačí, jsem zdravý, tak co víc chtít.

A ten třetí závod, co jsem jel, tak ten jsem také vyhrál stylem start cíl. Čím víc jsem na té motorce závodil, tím víc jsem si na ni zvykal. Jedna rozjížďka trvala tak zhruba 10 minut, nic moc no, člověk musel jet rychle, bezpečně, bez chyb nebo bez pádu. Naštěstí to šlo kromě toho jednoho pádu a toho problému s motorkou, když mi zhasla.

Takže Jiří Stodůlka je mistrem světa ČZ strojů nad 50 let a já jsem také mistrem světa na ČZ stroji, ale v kategorii do 50 let.“