11.06.2017
Sedmý podnik sezony seriálu Moto GP přivítala španělská Barcelona.

Španělský okruh Catalunya, ležící na předměstí Barcelony, přivítal o uplynulém víkendu (9.-11.6.2017) účastníky všech tříd světového šampionátu Moto GP. Po smrtelné nehodě Luise Saloma v loňském roce, byla upravena délka trati na 4 652 metrů. Po jejím obvodu musí závodníci absolvovat celkem 16 zatáček.

Páteční volné tréninky zahájili jezdci nejslabší kubatury Moto 3. V dopoledním tréninku, který absolvovali jezdci ještě na mokré trati, byl nejrychlejším Ital Romano Fenati. Nadějně začal závodní víkend pro Jakuba Kornfeila z týmu Peugeot MC Saxoprint. Po první rundě mu patřilo páté místo. Odpoledne začali závodníci na již suché trati zrychlovat. První den tak zakončil na prvním místě domácí Aron Canet. Jakub Kornfeil si pohoršil až do třetí desítky. V sobotu zavládlo nad Barcelonou slunečné počasí. Aron Canet opět posunul ve třetím volném tréninku svůj čas směrem dolů a těšil se z prvního místa. Český jezdec stále nemohl chytnout tempo a opět se propadl o několik příček. Odpoledne už přišla na řadu rozhodující kvalifikace. V té se dlouho držel na čele Aron Canet, ale v samotném závěru ho předstihl krajan Jorge Martin. První řadu pak doplnil další Španěl Juanfran Guevara. Jakubu Kornfeilovi znovu kvalifikace nevyšla. V cíli mu patřilo až 29. místo na startovním roštu.

1. trénink  Moto3
2. trénink  Moto3
3. trénink  Moto3
kvalifikace Moto3

Druzí vyjeli na stále ještě mokrou trať závodníci královské třídy Moto GP. V prvním klání zajel nejrychleji k velké radosti domácího publika Marc Márquez. Svůj výkon pak zopakoval i ve druhém volném tréninku. Karel Abraham zakončil první tréninkový den devatenáctým místem. Druhý závodní den bylo rozhodnuto o novém uspořádání dráhy, a tak museli jezdci znovu najet co nejrychlejší časy. To se nakonec nejlépe podařilo Marcu Márquezovi, který porazil svého týmového kolegu Daniho Petrosu a překvapivě Alvaru Bautistu. S nejrychlejší trojicí si tak zajistili přímý postup do druhé kvalifikace také Aleix Espargaro, Dovizioso, Lorenzo, Iannone, Redding, Petrucci a Barbera. O dvě postupová místa do závěrečných bojů o pole position tak museli nastoupit spolu s naším Karlem Abrahamem nejen oba piloti tovární Yamahy, ale také oba jezdci týmu Monster Yamaha Tech 3 Johann Zarco a Jonas Folger. Ten také nakonec všem vypálil rybník a spolu s vedoucím mužem průběžného pořadí Maverickem Vinalesem postoupil do druhé kvalifikace. V závěrečné kvalifikaci se na čele střídali oba jezdci tovární Repsol Hondy spolu s Jorge Lorenzem. Úřadujícímu šampionovi Márquezovi však příliš štěstí nepřálo, když během závěrečných jízd skončil 2x na zemi. Pole position získal jeho kolega Dani Pedrosa před Jorge Lorenzem. Třetí skončil po vynikajícím výkonu Danilo Petrucci. Karel Abraham se postavil na startovní rošt do šesté řady na 18. místo.

1. trénink  MotoGp
2. trénink  MotoGp
3. trénink  MotoGp
4. trénink  MotoGp
1. kvalifikace MotoGp
2. kvalifikace MotoGp

V prvním klání třídy Moto 2 už na suché trati zajel nejlépe Miguel Oliveira z týmu Red Bull KTM Ajo. V odpoledním tréninku byl nejrychlejší vedoucí muž průběžné kvalifikace Franco Morbidelli, přestože ho postihl v závěru pád. Ve třetím volném tréninku se dařilo Pasinimu, který tak chtěl navázat na skvělý výkon z předešlého podniku v italském Mugellu. V závěru ho však předstihl Alex Márquez. Rozhodující kvalifikaci ovládl opět Španěl Alex Márquez. Druhý skončil Mattia Pasini a poslední místo v první řadě obsadil další Ital Lorenzo Baldassarri.

1. trenink  Moto2
2. trenink  Moto2
3. trenink  Moto2
kvalifikace Moto2

Po úvodním nedělním warm up to nevypadalo dobře s naším Kubou Kornfeilem. Po celou domu ho trápily problémy s motocyklem a warm up dokončil jako třetí od konce startovního pole. Po startu do závodu vypsaném na 22 kol se sice propadl vítěz kvalifikace Jorge Martin o několik příček, ale po pěti kolech byl opět mezi první trojicí. Na čele se vytvořila pětičlenná skupinka, kterou tvořili Di Giannantonio, Fenati, Martin, Canet a Mir. Později se k nim přidali ještě Bastianini, Ramiez a Suzuki. Kuba Kornfeil se pohyboval na hranici kolem 20. místa. V závěru jel v čele Jorge Martin před Fenatim a snažili se ostatním jezdcům poodjet. S tím se ale nemínil smířit Španěl Joan Mir, který v posledním kole začal neskutečně zrychlovat a během tří zatáček se dostal do vedení, které udrželdo cíle. Druhý skončil Ital Romano Fenati a třetí příčku udržel další domácí jezdec Jorge Martin. Jakub Kornfeil dokončil závod na 22. místě a z Katalánska odjíždí opět bez bodu.

Závod  Moto3

Nejlepší start ve třídě Moto 2 předvedl vítěz kvalifikace Alex Márquez, který začal udávat hned od začátku velmi vysoké tempo. Za ním si to rozdávali Mattia Pasini s Franco Morbidellim. Na tutu dvojici se později dotáhl Thomas Lűthi a Miguel Oliveira. Po chybě Morbidelliho, který málem skončil na zemi, se na třetí příčku dostal Švýcar Lüthi. Morbidelli se po svém incidentu už nemohl dostat do rychlého tempa, a tak se před něho dostali postupně Oliveira a Baldassarri. Alex Márquez jel před domácím publikem skvělý závod a neustále navyšoval svůj náskok na čele. Cílovou pásku nakonec proťal Španěl jako vítěz způsobem start - cíl. Druhou příčku vybojoval Mattia Pasini a třetí místo udržel Thomas Lűthi. Franco Morbidelli dokončil závod na 6. místě a nadále vede v průběžném pořadí.

Závod Moto 2

Po ranním warm up Moto GP byl hodně při chuti Jonas Folger, který zajel nejrychlejší čas. Start do závodu na 25 kol se povedl Jorge Lorenzovi, který se začal svým kolegům mírně vzdalovat. Problémy měl naopak Danilo Petrucci, který se hned na startu dostal do kontaktu s Márquezem. Nedařilo se ani jezdcům tovární Yamahy Rossimu a Vinalesovi, kteří se pohybovali až ve druhé desítce. Prvních pět kol to vypadalo na výborný závod v podání Jorge Lorenza, ale pak ho během jednoho kola předjeli Márquez, Dovizioso a Pedrosa. V dalším kole ho předjeli i Folger a Petrucci. Karel Abraham se pohyboval těsně za bodovanými pozicemi. Jezdec Andrea Dovizioso brzy převzal vedení a snažil se oběma pilotům od Hondy poodjet. Marc Márquez však nechtěl ponechat nic náhodě. Nejprve předstihl svého týmového kolegu a započal stíhací jízdu. Na dalších příčkách jeli piloti netovárních týmů Danilo Petrucci a Jonas Folger. Další skupinku tvořili Zarco, Bautista a Lorenzo. O několik kol později se doslova probudil Jorge Lorenzo a znovu se začal probíjet startovním polem. Dvě kola před cílem už figuroval na čtvrtém místě. Danilo Petrucci byl zřejmě příliš přemotivován a po soubojích s Folgerem a Zarcem skončil na zemi. Závod vyhrál Dovizioso s náskokem více než 3,5 vteřiny na Marca Márqueze. Stupně vítezů dokompletoval Dani Pedrosa. Karel Abraham zajížděl v závěru stabilní časy, což vyneslo v cíli 2 body za 14. místo.