19.07.2017
Když mi můj kamarád fotograf Míra Jireček nabídl, jestli se chci podívat na veteránský motokros do Německa, vůbec jsem neváhal. Vždyť jet do Teutschenthalu, kde se pravidelně jezdí závody mistrovství světa, to se prostě neodmítá. Zvlášť když jel s námi ještě legendární Mirek Halm, který byl pořadateli pozván jako nejčestnější host. Mirek byl v Teutschenthalu po 40 letech a byl rád, když se na sezení s pořadateli večer před závodem setkal s Heinzem Hoppem, který s ním kdysi závodil jako reprezentant NDR.

V Teutschenthalu se závod „Classic“ jel poprvé. Na pořádání závodu se hlavně podíleli bratři Mühligové (Helge Mühlig se jako jezdec pravidelně účastní veteránských závodů u nás). Trať byla citlivě zkrácena tak, že plně vyhovovala závodům starších jezdců i jejich nádherných motorek. Po celý den vše klapalo na jedničku, časový harmonogram byl dodržován na minuty. A hlavně pořád na trati i v parkovišti závodních strojů panovala pohodová a kamarádská atmosféra.

Startovalo i mnoho našich jezdců. Zvlášť v kategoriích nejstarších motocyklů doslova kralovali čeští jezdci na „zetkách“. V Classic -50 suverénně vyhrál holický David Říha, v Classic -60 Karel Mitvalský a v Classic -66 Pavel Janda, kterého na stupně vítězů doprovodil ještě Vítězslav Branda. A tak se při slavnostním vyhlašování prvních 3 tříd hrála stále naše hymna. Zvlášť dekorování Karla Mitvalského, kdy při hymně byl s ním na nejvyšším stupni i Miroslav Halm, bylo hodně emotivní. K dobré náladě určitě přispěl i Zdeněk Hazdra st., který kromě svého závodění dokázal vtipně moderovat vyhlašování.

V kategoriích EVO i Twinshock na novějších motocyklech se už našim tak nevedlo. Určitě největší smůlu měl hradecký Honza Berger, který jel v nejvíce obsazené třídě EVO -50. V kvalifikaci byl mezi 38 jezdci na své Suzuki 125 na vynikající 7. pozici, ale závod se mu vůbec nevydařil. V obou jízdách se vždy zapletl do hromadného pádu v 1. zatáčce, a tak si moc nezajezdil.