01.08.2017
Po dvouměsíčních prázdninách pokračovalo rakouské motokrosové mistrovství ve velkém stylu - třídy MX2 a Open byly součástí víkendového motokrosového svátku, závodu Mistrovství světa sajdkárů u městečka Möggers v západním cípu země, Voralbersku. Pořadatelé se vytáhli, trať byla vzorně připravena a mohutná byla taky divácká kulisa – na 10 000 diváků z Rakouska i okolních států. Slavnostní atmosféry si užili i dva naši jezdci, kteří se letos rakouského seriálu pravidelně zúčastňují - Petr Smítka ve třídě Open a kaplický Ruda Plch ve třídě MX2.
motocrossMotocross

Ruda Plch se letos mezi rakouskými juniory docela zabydlel. Jeho výkony mají vzestupnou tendenci a v předposledním závodě v tyrolském Rietzu stál dokonce ve druhé jízdě „ na bedně“. Proto i do Möggers jel s nadějí na dobrý výsledek – a vyšlo to. V první jízdě byl sedmý a ve druhé jízdě by stačilo jedno-dvě kola, aby překonal Itala Ciolu a dojel třetí. Přitom se mu nedařily starty – startovalo se do kopce a výjezd měkkou naoranou tratí nahrával výkonnějším motocyklům, které měli k dispozici někteří přední rakouští jezdci. Nezbylo, než nasadit ke stíhačkám – a vyšlo to. Ruda skončil v závodě celkově pátý, v pořadí seriálu třídy MX2 se posunul ze sedmého místa na šesté.

Rakouský mistrovský seriál třídy MX2 vede s převahou sedmnáctiletý Roland Edelbacher, v posledních závodech mu sekundují Alex Banzirsch a Alexander Pelzleihtner. Celkové třetí místo si v Möggers vyjel Ital Francesco Ciola. Vedle Rudy Plcha se závodu zúčastnil i další náš závodník Marek Nešpor. Povedla se mu první jízda, v níž dojel devátý, celkově byl dvanáctý.

Petr Smítka se na jaře vyhoupl do čela celkové klasifkace třídy Open, pak ale ztratil jednu jízdu a o vedení přišel a teď o ně znovu bojuje. V předposledním závodě vyhrál obě jízdy a taky v neděli byl v první jízdě nejlepší. Jeho největšími soupeři (pokud se neobjeví Bence Szvoboda, nebo Tomáš Šimko) jsou zkušený Günter Schmidinger, Roland Edelbacher, který jede obě třídy, Manuel Obermair, a v Möggers také Johannes Klein. Petr měl ve druhé jízdě slabší start a nestihl lepší, než páté místo. Jeho soupeři se ale naskládali za sebou v opačném pořadí, než v první jízdě, takže Smítka, ač celkově čtvrtý, měl jenom dva body ztráty na vítěze – ale tím byl právě soupeř číslo jedna – Günter Schmidinger.

Ještě ale není všem dnům konec – rakouské mistrovství pokračuje 20. srpna v Seitenstettenu dalším z pěti zbývajících závodů, takže se dá leccos vylepšit a napravit. A na 3. září je slíben náhradní termín závodu v Sittendorfu u Vídně, který na jaře znemožnily rozmary počasí. Doufejme, že i tyto závody budou mít stejně dobrou atmosféru a budou pro naše barvy tak úspěšné, jako závod v Möggers.

Výsledky

Třída MX2 - 1. Roland Edelbacher 50 b., 2. Alex Banzirsch (oba AUT) 44, 3 Francesco Ciola (ITA) 38, 4. Alexander Pölzleithner (AUT) 35, 5. Rudolf Plch (CZE) 32, 6. Alex Vesely 32, 7. Florian Hellrigel 26, 8. Markus Rammel 25, 9. Paul Rammel 22, 10. Max Hartl (všichni AUT) 22, .. 12. Marek Nešpor (CZE) 18;

Pořadí po 6 závodech - 1. R.Edelbacher 295, 2. A Banzirsch 207, 3.M.Rammel 182, 4. F.Herzog 158, 5. M.Perkhofer 151, 6. R.Plch 140, 7. M.Stauffer 131, 8. A.Vesely 128, 9. T.Windisch 106, 10. A.Pölzleithner 101;

Třída Open - 1. Günter Schmidinger 43, 2. Roland Edelbacher 42, 3.Manuel Obermair (všichni AUT) 42, 4. Petr Smitka (CZE) 41, 5. Johannes Klein 34, 6. Michael Staufer 29, 7. Philipp Rüf (všichni AUT) 26, 8. Stefan Frank (GER) 25, 9. Florian Hellrigel (AUT) 24, 10. Manuel Ciarlo (ITA) 22;

Po 6 závodech - 1. G.Schmidinger 261, 2. P.Smitka 240, 3. R.Edelbacher 218, 4. M.Obermair 173, 5. M.Staufer 164, 6. J.Klein 115, 7. M.Bernanschlager 107, 8. A.Schmidinger 100, 9. A.Molnar 99, 10. P.Schrattenecker 95.

Text: Petr Starý