MM SR Countrycross Skýcov 2017
28.04.2017

V sobotu 23. a nedeľu 24. apríla sa konalo druhé podujatie Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky Countrycross v sezóne 2017, ktoré sa uskutočnilo na veľmi peknej trati v Skýcove. Aprílové počasie býva veľmi nevyspytateľné a výkyvy počasia neobišli ani tento pretek. Niekoľko dní pred podujatím sa ochladilo, pršalo a dokonca miestami napadol aj sneh, ale toto všetko neodradilo 227 zúčastnených pretekárov, ktorí si prišli pomerať sily na trať do Skýcova.

Trať merala približne 10 kilometrov, poväčšine bola natiahnutá v lese s náročným terénom, kde mohli pretekári naplno využiť svoje jazdecké schopnosti.  Aj počas víkendu pršalo, čo trať rozbahnilo a pretek sa tak stal ešte náročnejším. V nedeľu organizátor zmenili smer jazdy a tak sa pretekárom naskytli nové zaujímavé úseky, ktoré boli rovnako atraktívne aj pre divákov.

O strhujúce súboje sa postarali pretekári vo všetkých kategóriách, ale diváci si prišli na svoje hlavne v nedeľu , kde sa strhol boj o víťazstvo v druhom štarte medzi Štefanom Svitkom a Thomasom Hostinským . Obaja štartovali na dvojtaktných motocykloch a veľmi zaujímavé bolo sledovať ako sa počas závodu niekoľkokrát vymenili v čele. Štefan Svitko však po tankovaní zobral pretek do svojich rúk a dokázal vyhrať.

Štefan Svitko (SVK) tak po celom víkende vyhral v triede  MM SR Enduro 2 a rovnako aj v Absolútnom hodnotení. V triede MM SR Enduro 1 si prvé miesto vybojoval Marek Haviar (SVK). V triede MM SR Junior si prvé miesto odniesol Patrik Halgaš (SVK).

V Triede MM SR Dorast si po výbornom výkone na bahnistej trati druhého dňa zaistil prvé miesto Tomáš Vanovčan (SVK).  V triede MM SR Kadet si po výmene pozícií z prvého a druhého dňa vybojoval víťazstvo Marián Gazdík (SVK).

Medzi ženami si prvé miesto vybojovala Katarína Juríčková (SVK), ktorá prezradila, že rada jazdí, keď prší, a z blatistej trate v Skýcove sa veľmi tešila.

V kategóriách Slovenský pohár si robilo zálusk na prvenstvo niekoľko pretekárov. V triede SP E1 získal prvé miesto Tomáš Bobáň (SVK). V triede SP E2 si prvé miesto vybojoval Peter Kollár (SVK) a v triede SP E3 si prvé miesto odniesol Daniel Neumann (CZE).

V triedach, ktoré štartovali ráno v prvom štarte si víťazstvo vybojovali nasledovní pretekári. V triede MM SR Veterán prvé miesto získal Martin Gottvald (CZE). V triede Superveterán si prvé miesto vybojoval Květoslav Kovář (CZE).

V triede Regionál vyhral Andrej Šedivý (SVK). V triede Hobby E1 na ťažkej trati zvíťazil Michal Ištok (SVK). V triede Hobby E2 vyhral domáci pretekár Rudolf Siklienka (SVK) a v triede Hobby E3 dokázal zvíťaziť Branislav Kanda (SVK).

V súťaži tímov zvíťazil SLOVNAFT RALLY TEAM, v zložení: Štefan Svitko, Tomáš Vanovčan, Miroslav Ďurko, Tomáš Bobáň a Ján Strapec (všetci SVK).

V Skýcove bolo  pripravené veľmi kvalitné podujatie, ktoré stálo veľké úsilie organizátorov, v tomto prípade členov Motocross clubu Skýcov, ktorým patrí veľká vďaka. Rovnako vďaka patrí aj všetkým sponzorom a v neposlednom rade všetkým zúčastneným.

Sezóna 2017 pokračuje podujatím Pohár SMF SuperEnduro 6. mája v Kysuckom Novom Meste a následne 13. a 14. mája podujatím Enduro v Lišove. Všetci ste srdečne pozvaní!

Text: Jaroslav Gažo