18.06.2017
Na území Itálie se konal tento víkend (16.-18. 6. 2017) v pořadí již sedmý podnik šampionátu WSBK.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Třetí červnový víkend se do své druhé poloviny přehoupl světový šampionát Superbiků sedmým podnikem sezony. Hostitelem byl tentokrát italský okruh Marca Simoncelliho nedaleko města Misano. Okruh se nachází v provincii Rimini na pobřeží Jadranu. Jeho délka je 4 226 metrů a po jeho obvodu je celkem 16 zatáček. Rekord okruhu drží již druhým rokem Jonathan Rea.
První závodní den zahájili volným treninkem jezdci třídy Superstock 1000. Od počátku vévodili na trati domácí jezdci. V úvodním klání zajel nejrychleji Federico Sandi před Rinaldim a Tamburinim. Odpoledne si Rinaldi vyměnil pozici se Sandim a třetí skončil Faccani. V sobotu byl na programu poslední volný trenink litrových Stocků. V něm zvítězil Marco Faccani před vítězi dvou předchozích treninků Rinaldim a Sandim. V rozhodující kvalifikaci měl nejvíce důvodů k radosti Michael Rinaldi na stroji Ducati, který si vyjel pole position. V první řadě mu dělali společnost krajani Roberto Tamburini a Marco Faccani.

1.trenink Superstock 1000
2.trenink Superstock 1000
3.trenink Superstock 1000
kvalifikace Superstock 1000
Ke svému prvnímu volnému treninku vyjeli jako druzí piloti královské třídy Superbike. Prim opět hráyi tovární týmy Kawasaki a Ducati. V prvních jízdách byl nejrychlejší Tom Sykes před týmovým kolegou Jonathanem Reou a Marco Melandrim. V odpoledním klání zajel nejlépe Brit Rea. Druhý tentokrát skončil Melandri, který porazil Sykese. Ve velkém stylu jezdil po trati právě Marco Melandri, kterému se podařilo vyhrát ve třetím volném treninku. Přímý postup do druhého Superpole si zajistili Rea, Sykes, Melandri, Davies, Camier, Torres, Forés, van der Mark, Laverty a Lowes. Český závodník Ondra Ježek se pohyboval po celou dobu volných jízd kolem 20. pozice. V prvním Superpoli se bojovalo o dvě postupová místa do rozhodujícího druhého Superpole. Ty nakonec získali Román Ramos a Randy Krummenacher na strojích Kawasaki. Ondrovi Ježkovi se nepodařilo zlepšit svou pozici, když mu v závěru patřila až 11. příčka, což znamenalo 21. startovní pozici. V rozhodující bitvě o nejlepší postavení na startu zajel nejrychlejší kolo Tom Sykes, který tak získal jubilejní čtyřicáté pole position své úspěšné kariéry. Druhou příčku po jeho boku si vyjel Jonathan Rea a posledním v první řadě byl Marco Melandri.

1.trenink Superbike
2.trenink Superbike
3.trenink Superbike
1.superpole Superbike
2.superpole Superbike
V prvním tréninku třídy Supersport byl nejrychlejším pilotem Federico Caricasulo před vedoucím mužem průběžného pořadí Lucasem Mahiasem a Julesem Cluzelem. Vítěz posledních tří podniků Kenan Sofuoglu začal na okruhu v Misanu poměrně vlažně. Po prvních volných jízdách mu patřila až 15. příčka. Ve druhém klání však výrazně zabral a porazil všechny své soupeře. S nepatrnou ztrátou za ním skončili Gino Rea a Patrick Jacobsen. Přímý postup do druhého Superpole si v kombinaci časů prvních dvou treninků zajistili Sofuoglu, Rea, Jacobsen, Cluzel, Caricasulo, Gamarino, Stapleford, Bassani, Mahias a West. Ve třetím volném treninku, který už nemá vliv na postup do Superpole, zvítězil Lucas Mahias před Sofuoglem. K deseti nejrychlejším závodníkům se po prvním Superpoli připojili Kyle Smith a Sheridan Morais. V závěrečné bitvě o pole position jasně dominoval obhájce titulu Kenan Sofuoglu. O necelou desetinu zpět skončil Jules Cluzel a na třetí startovní pozici se postavil Federico Caricasulo.

1.trenink Supersport
2.trenink Supersport
3.trenink Supersport
1.superpole Supersport
2.superpole Supersport
V nejslabší třídě Supersport 300 se radoval v prvním tréninku domácí jezdec Alfonso Coppola, který porazil Španěly Garciu a Pereze. V odpoledním tréninku Ital svůj výkon zopakoval, jen Španělé si své pozice vyměnili. Spolu s nejrychlejší trojicí si zajistili přímý postup do druhého Superpole De Gruttola, Sanchez, Bernardi, Loureiro, Schotman, Pontone a Valle. Do bojů o dvě postupová místa musel zasáhnout i vedoucí muž průběžného pořadí Nizozemec Deroue. Bohužel ani to se mu nepodařilo. Dvě postupová místa si vyjeli Alex Murley a Chris Taylor. Pole position vybojoval ve druhém Superpoli velmi rychlým kolem Španěl Mika Perez, který nadělil svému krajanovi Garciovi na druhém místě více jak 1 vteřinu. Třetí skončil Nizozemec Robert Schotman.

1.trenink Superstock 300
2.trenink Superstock 300
1.superpole Superstock 300
2.superpole Superstock 300
V závěru sobotního dne byl na programu první závod třídy Superbike. Z první pozice sice startoval Tom Sykes, ale do vedení šel ihned jeho kolega Rea následován van der Markem a Daviesem. Jezdec Yamahy van der Mark dokonce převzal po třech kolech vedení. Na zadním kole měl však Daviese, Reu, Melandriho a Sykese. Van der Mark vedl startovní pole až do patnáctého kola, kdy bohužel havaroval. Vedení převzal Rea, který měl co dělat, aby se vyhnul motocyklu, který zůstal ležet na trati. Tohoto zpomalení využili i ostatní piloti. Především Chaz Davies se svým stájovým kolegou Melandrim. Jonathan Rea byl zřejmě mírně rozhozen a o několik kol později ho také oba piloti z továrního týmu Ducati předjeli. Rea se však nevzdával a s Melandrim stále bojoval o třetí příčku. Poslední kolo závodu přineslo velké zvraty. Nejprve opustil sedlo svého motocyklu Ital Marco Melandri a později dokonce spadl i Chaz Davies. Bohužel měl hned za sebou Jonathana Reu, který se mu už nedokázal vyhnout a přejel Velšana přes záda. Vedení a později i vítězství tak spadlo do klína Tomu Sykesovi. Druhý dokončil závod Alex Lowes a třetí projel pomyslnou cílovou páskou Jonathan Rea, který stačil po pádu zvednout svůj stroj a dojet na stupně vítězů. Český zástupce Ondra Ježek kvůli mnoha pádům druhých jezdců projel cílem na 14. místě a připsal si na svoje konto 2 body.

1. závod  Superbike
Po nedělním ranním warm up třídy Supersport byl v dobrém rozpoložení Lucas Mahias, který zajel nejrychlejší kolo. Do závodu, který byl vypsán na 19 kol, však odstartoval nejlépe Kenan Sofuoglu. Mahiase měl přilepeného na zadním kole. Vedoucí muž průběžného pořadí Francouz Mahias však chyboval a skončil na zemi. Turek chtěl navýšit svůj náskok po odpadnutí Mahiase a později i Gamarina, ale to mu nedovolil další z jeho soupeřů Jules Cluzel. Francouz dokonce Sofuogla předjel, ale oba jezdci byli v neustálém kontaktu. Pět kol před cílem byl opět v čele Kenan Sofuoglu, který držel těsný náskok na Cluzela. S odstupem za vedoucí dvojicí jeli Caricasulo, Jacobsen a Smith. Turecký závodník Kenan Sofuoglu udržel vedení až do cíle a získalčtvrté vítězství v řadě. Druhý projel cílem Jules Cluzel, pro kterého je to letošní nejlepší umístění. Stupně vítězů doplnil domácí jezdec Federico Caricasulo.

závod  Supersport
Do druhého závodu Superbike bohužel nemohl nastoupit Chaz Davies pro zranění, které utrpěl v prvním závodě. Z první řady startovali Torres, Forés a Laverty. Po startu šel do čela Forés s Torresem a Sykesem, který startoval až ze třetí řady. Po pěti kolech převzal vedení Torres. Po technické závadě, která potkala Forése se už na podiová umístění posunula dvojice Tom Sykes a Marco Melandri, který předjel Jonathana Reu. Ital Melandri byl při chuti a o několik kol později předjel Sykese. Netrvalo dlouho a už se tlačil na vedoucího Torrese. Ve druhé polovině závodu byl Melandri při předjížděcím manévru úspěšný a ujal se vedení. Jordi Torres jel skvělý závod. Tři kola před cílem ho však postihla technická porucha a bylo po nadějích na dobrý výsledek. Druhý závod Superbiků vyhrál Marco Melandri na Ducati k veliké radosti domácího publika. Dvacet bodů za druhé místo bral Jonathan Rea a nadále je ve vedení průběžného pořadí. Třetí projel cílem vítěz prvního závodu Tom Sykes. Ondřej Ježek dokončil závod na 12. místě a získal tak další čtyři body.

2. závod  Superbike
Po startu třídy Supersport 300 se na čele vytvořila skupina Perez, Schotman a Garcia. Po úvodních kolech se k nim přidali Pontone, Coppola a Loureiro. Italská trať příliš nesedla lídrovi průběžného pořadí Scottu Deroue, který se neustále pohyboval až ve druhé desítce. V závěru se na čele neustále měnilo pořadí. Nejvíce důvodů k radosti měl nakonec Španěl Mika Perez na motocyklu Honda, který zvítězil o necelé 3 setiny před Italem Pontonem na Yamaze. Stupně vítězů dokompletoval další domácí jezdec Alfonso Coppola.

závod  Superstock 300
Ve třídě Superstock 1000 si udržel po startu vedoucí pozici Michael Rinaldi a začal ihned získávat menší náskok. Na Itala se snažili dotáhnout Federico Sandi, Marco Faccani, Toprak Razgatlioglu a Roberto Tamburini, který však musel v polovině závodu odstoupit pro poruchu svého stroje. Z Tamburiniho motocyklu vytekl na trať olej, na němž uklouzli dva jezdci. Závod byl poté zastaven červenými vlajkami. V restartovaném závodě se vedení ujal Federico Sandi, ale vydržel tam pouhé tři kola. Poté ho zastavila porucha jeho BMW. V čele závodu tak byl opět Michael Rinaldi před Faccanima Scheibem. Závěr však patřil Marcu Faccanimu, který zvítězil v posledním nedělním závodě na okruhu v Misanu. Druhou pozici obsadil Michael Rinaldi a třetí projel cílem Maxmilian  Scheib.

závod  Superstock 1000

restartovaný závod  Superstock 1000
Text: Miloš Rejman
Foto: motoblog.it, daidegasforum.com, taleotecnoracing.com, worldsbk.com, Marco Rimondi, tr.motorsport.com, motorbox.com, racesport.nl, ducati.it
18. 6. 2017

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.