21.08.2023
Velké naděje vkládali úřadující mistři světa Bax-Čermák do Grand Prix ČR v Lokti nad Ohří a slibovali si, že stáhnou osmnáctibodovou ztrátu na první Vanluchene-Musset. Jejich plány se ale po odjetí obou jízd rozplynuly. Dvojité vítězství si totiž připsali jejich rivalové a oni se museli smířit se stříbrnou pozicí. S nimi na stupních vítězů stanuli počtvrté v sezoně také Angličané Wilkinson-Millard. V doprovodném závodě ME čtyřkolek, který byl v tomto seriálu závěrečný, zaujal sedmnáctiletý Jan Brhel, který si po vítězství v první jízdě zajistil titul vicemistra Evropy!
sidecarcrossSidecarcross

Spalující vedro a teploty přesahující 30 stupňů čekaly všechny účastníky na nedělní 12. Grand Prix v Lokti nad Ohří. Dopolední program vyplnil ranní zahřívací trénink a tradiční ceremonie s představením posádek a autogramiády přední špičky a našich jezdců.

PRVNÍ JÍZDA: Boj o čelo vyhráli Vanluchene-Musset

Favorité na titul nezklamali a již po startu šli do vedení. Holeshot získal Vanluchene před Baxem, takže už od začátku bylo zaděláno na dramatickou zápletku. Ta se rozplétala celý průběh závodu a diváci trnuli, kdo s koho? I komentátoři stočili vše kolem této bitvy dvou rivalů.

Vanluchene ale po celou dobu přeci jen tahal za delší konec. Bax ale mu nic nedával zadarmo a hlavně v první polovině mu zle zatápěl a byl mu přilepený na kole. Jejich napínavý souboj se ale začal lámat přibližně kolem 9. kola, kdy jim cestu neusnadňovaly posádky o kolo zpět. Nakonec z toho vytěžil více Vanluchene a na čele se mírně utrhl o sedm vteřin na Baxe. Ten ale nic nevzdával a několik vteřin přeci jen zpětně ukrojil. Bohužel čas hrál proti němu, a tak v cíli se radoval jeho sok.

Napětí ale prorůstalo celým závodním polem. O třetí místo se přetahovala skupinka Prümmer, Keuben, Heinzer a Wilkinson. Z ní vyšel vítězně mladý Nizozemec Keuben a urval pro sebe bronz.

Další favorit Hermans měl situaci ztíženou. Po odstoupení v kvalifikaci startoval až ze druhé řady, a tak mu nezbývalo, než si cestu klestit celým polem. Z 15. místa to nakonec vyhnal na desáté.

Zrak českých fanoušků se stáčel také na naši jedinou posádku Polívka-Zatloukal, která taktéž po smolné kvalifikaci vyrážela ze druhé řady. Podobně jako Hermans i oni se s nastalou situací dobře prali. Po prvním kole drželi 19. flek, který v průběhu ještě vylepšili o jedno místo. Za sebou ale vezli další ambiciózní týmy. V závěru je nakonec opět smůla připravila o body. Při výjezdu kolem depa mechaniků dostali od soupeřů před nimi sprchu kamení a hroud bahna, která jim urazila kšilty u helem. Zpomalení je stálo bodované umístění a bylo po nadějích. Hůře na tom byli Willemsen-Gábor. V úvodních kolech se pohybovali v první patnáctce, ale ve třetím kolem neprojeli časomírou. Sice pak dál pokračovali, ale na konec byli diskvalifikováni za asistenci na trati.

Výsledky 1. jízdy:
1. Vanluchene-Musset, 2. Bax-Čermák, 3. Keuben-Rietman, 4. Heinzer-Betschart, 5. Wilkinson-Millard, … 21. Polívka-Zatloukal, DSQ Willemsen-Gábor

DRUHÁ JÍZDA: Vanluchene dokonal double

Podle téměř stejného scénáře se jela i druhá jízda. Výstavní start si zopakoval Vanluchene, na něhož byl opět zavěšen Bax. Začátek se povedl i našim Polívkovi se Zatloukalem, kteří i z druhé řady vyletěli kolem 13. místa. Ani desetinásobný mistr světa Willemsen s Gáborem neotáleli a vyráželi z deváté pozice.

Na čele se opět od úvodu utvořila nesmiřitelná dvojice Vanlucheneho a Baxe, která v prvních kolech opět všechny přítomné přiváděla do varu. S přibývajícím časem ale přeci jen začal mít navrch lídr mistrovství. Když pak kolem 6. kola dojížděli “okolečkáře”, bylo po souboji a jejich rozestup se začal zvětšovat. Vanluchene posilněn vítězstvím z první jízdy si suverénně počínal a na svého rivala navyšoval náskok. Přímočaře směřoval za doublem. Ve druhé polovině závodu už se zdál stav neotřesitelný.

K nesčetně zvratům docházelo až na pozicích za nimi. Na třetím se dlouho vezl Keuben, ale věrnými pronásledovateli v patách mu byli Wilkinson, Lielbardis a Prümmer. Více síly v sobě našla sedmnáctiletá dvojčata Lielbardisové a v závěru se nakonec posunula na 3. místo před Wilkinsona. Keuben pak v posledním kole zastavil kvůli dehydrataci a vyčerpání svého spolujezdce.

Jediná česká posádka se vydala z posledních sil a snažila se protrhnout smůlu. Z dobrého startu uměli těžit. V začátku se dlouho drželi na slibné 16. pozici, ale za sebou táhli silnou konkurenci. Sice je v průběhu odsunula o pár pozic níže, ale naši přesto uchovávali naději na bodový zisk. Cílem proletěli jako dvacátí! Další z Čechů Michal Gábor si jízdu s Danielem Willemsenem pochvaloval, ale ani v druhé jízdě, ač po dobrém výkonu a pozicích v první desítce, nakonec nedojeli a v 10. kole odstoupili.

Výsledky 2. jízdy:
1. Vanluchene-Musset, 2. Bax-Čermák, 3. Lielbardisové, 4. Wilkinson-Millard, 5. Prunierové, … 20. Polívka-Zatloukal, 27. Willemsen-Gábor

Celkově GP CZE:
1. Vanluchene-Musset (50 b.), 2. Bax-Čermák (44 b.), 3. Wilkinson-Millard (34 b.), 4. Lielbardisové (33 b.), 5. Heinzer-Betschart (33 b.), … 22. Polívka-Zatloukal (1 b.)

Průběžný stav MS sajdkár po GP CZE:

ME quad: Jan Brhel je vicemistrem Evropy!

Dalším programem Velké ceny ČR v Lokti nad Ohří byl poslední závod Mistrovství Evropy čtyřkolek, do něhož nastoupila celá plejáda českých jezdců. Jan Brhel měl nakročeno na konečné pódium a v závodech potvrdil nejen železné nervy, ale i vyspělost velkého závodníka. První rundu dokonce vyhrál před mistrem Evropy a druhou skončil pátý, takže v loketském závodě skončil celkově třetí, což mu stačilo na titul vicemistra Evropy!

A co na to tým Honzy? “To, že to bude náročná a dlouhá cesta jsme tušili, ale po závodech v Severním Irsku a Anglii jsme byli opravdu na pokraji sil, ale v Lokti Honza zúročil veškeré své zkušenosti a dokázal, že na tyhle velké závody patří, když se mu v sobotu podařilo vyhrát prekvalifikace a v kvalifikačním závodě vyjet druhé místo, byl to sen. V nedělním prvním závodě se mu podařil holeshot a vyhrál způsobem start-cíl. Druhý závod dokončil na 5. místě a to ho celkově posunulo na celkové druhé místo v Evropě, takže je vicemistrem Evropy 2023!"