08.10.2023
Celkem 102 000 diváků sledovalo přímo na trati ve francouzském Ernée souboje těch nejlepších jezdců a týmů planety. Největšími favority byli domácí borci a ti tuto roli stoprocentně potvrdili. S velkým náskokem zvítězili a po několikaleté pauze vrátili trofej národů do země galského kohouta. Druzí skončili s odstupem dvaceti bodů Australané a třetí místo nakonec urvali Italové. Individuální vítězství v jednotlivých třídách si připsali Roczen (MXGP), Vialle (MX2) a Renaux (Open). Naši borci se rozhodně neztratili a z Ernée si odvážejí vynikající patnácté místo.

1. jízda - MXGP + MX2

Před startem první jízdy by se napětí v paddocku dalo krájet. Vždyť favoritů na titul bylo hned několik. Ve 13:10 spadlo startovací zařízení poprvé a už nezbývalo nic jiného než bojovat a nechat na trati posledního závodu sezóny všechno.

Start vyšel nejlépe Pradovi. Následovali Seewer, Plessinger, Vialle a Febvre. Jett Lawrence odstartoval na konci první desítky, ale v prvním kole spadl. Motorku sice zvedl poměrně rychle, ale přesto vyjel jako poslední. Pády v prvním kole představují většinou fatální zdržení. Špatný start měl také Roczen, ale ten se během dvou kol dokázal dostat na hratelné páté místo.

Samotný průběh jízdy byl velmi dramatický. Diváky zvedal ze sedadel souboj o vedení Prado vs Febvre, stíhačka Jetta Lawrence a taky solidní výkon Roczena, který se musel dvakrát probíjet na třetí místo. Poprvé se na něj dostal poměrně rychle a zajížděl pak velmi rychlá kola, což skýtalo naději, že se dotáhne i na vedoucí dvojici. Pak si však zašlápl motorku a musel ji znova nastartovat. To u Suzuki s "old school" nožním startováním není jen tak. Zahřátá motorka chytá špatně, o čemž se Ken mohl přesvědčit v jediném závodě amerického motokrosu, který letos absolvoval. Tam motorku nakopával skoro celou minutu. Nyní v Ernée se mu to podařilo rychleji, ale stejně ztratil přibližne deset sekund a klesl znova na páté místo.

To na čele si to rozdávali zástupci Španělska a Francie. Nejdříve se Febvre dostal před Prada a vypadalo to, že je rozhodnuto. Jenže Prado ke konci vytáhl trumfy z rukávu, Romaina dohnal a v zatáčce před cílem ho trochu agresivně předjel. Domácímu publiku se to ale nelíbilo a dali to skandováním jasně najevo. Febvreho to vyburcovalo k závěrečnému útoku a ten se v předposledním kole taky vydařil. Pořadí v cíli tedy bylo Febvre, Prado, Roczen, Seewer a na pátém místě dojel trochu překvapivě Američan Plessinger. Naši kluci skončili na třicátém místě (Mikula) a na místě 37. pak Vašek Kovář. Po první jízdě vedla průběžně Francie (9 bodů) před Austrálií (16 bodů) a Německem (17 bodů). Češi byli po první jízdě osmnáctí.

2. jízda - MX2 + Open

Druhá jízda bylo výzvou pro jezdce MX2, protože měli na regeneraci jen něco málo přes půl hodiny. Start vyšel nejlépe Švýcarovi Guillodovi, ale brzy se začal propadat a ještě navíc upadl. Ale v cíli si přesto připsal solidní šesté místo. Do čela šel brzy Fernandez a vytvořil si bezpečný náskok.

V průběhu jízdy se druhý Renaux dotáhl na Fernandeze a netrvalo dlouho a šel do vedení. Fernandez pak v zápěti upadl a klesl až na konec první desítky. Dopředu se dral po průměrném startu Everts, který celý víkend předváděl solidní výkony na své KTM 350. Úchvatně však jel Vialle, který se svou MX2 motorkou dostal brzy až na druhé místo a ke konci závodu dokonce tlačil i na týmového parťáka.

V cíli tedy bylo pořadí Renaux, Vialle, Everts, Adamo, Lawrence. Julek Mikula zajel solidní dvacáté šesté místo. Kuba Terešák se bohužel zapletl do hromadného pádu po startu. Bojoval jako lev, ale stačilo to "jen" na třicáté druhé místo. V této jízdě by měl rozhodně na víc, kdyby si neporanil kotník (předběžně jde o výron), a v poslední jízdě byla jeho účast nejistá.

V týmech si Francie upevnila vedení (12 bodů) a bylo už téměř jisté, že je nikdo z trůnu nesesadí. Druhá Austrálie (33 bodů) a třetí Itálie (42 bodů). Adeptů na třetí místo však bylo ještě několik, protože mezi třetím a sedmým místem byl rozdíl jen 13 bodů. Češi se po druhé jízdě posunuli na patnácté místo.

3. jízda - MXGP + Open

Poslední jízda byla vlastně soubojem všech jezdců na nejsilnějších motorkách (zpravidla s obsahem 450 kubíků). Holeshot získal Ken Roczen, což slibovalo zajímavý závod a taky dávalo šance Němcům ke třetímu místu celkově. Dobře odstartoval Jett Lawrence a od druhého kola už jezdil druhý. Trochu na jistotu jeli tentokrát jezdci Francie. Renaux se pohyboval okolo páté místa a Febvre až okolo desátého. Ale i tento výsledek by jim s přehledem k titulu stačil.

Roczen si prvních deset minut udržoval náskok před Jettem, ale pak jeho útoku přece jen podlehl. V tu chvíli byl souboj o třetí místo v týmech velmi těsný, kdy jezdce Itálie, Německa a Španělska dělilo jen nekolik málo bodů. Průběžné třetí místo Španělska ale pohřbil Fernandez, který opět upadl, musel do boxů rovnat motorku a do cíle dojel dokonce až na dvacátém osmém místě. Němce sice táhl Roczen, ale Koch spadl hned po startu a ještě znova v úvodu závodu. Pak sice chytil velmi slušné tempo, ale ztráta byla velká. Škoda tohoto výpadku, protože Koch zajížděl časy na úrovni TOP 10, což by Němcům s přehledem stačilo na třetí místo. Bronzová medaile tak spadla do klína Italům, kteří podali nejvyrovnanější výkony ze všech předních týmů.

Ale vraťme se ještě ke třetí jízdě. Zvítězil tedy Lawrence. Roczen si druhým místem zajistil alespoň dílčí úspěch. Ovládl nejprestižnější třídu MXGP v individuálním hodnocení. Tento úspěch Kena rozhodně potěšil, protože ve své sbírce má pouze individální vítězství v kategorii MX2 z motokrosu národů před deseti lety.

Naši borci dojeli v poslední jízdě na místech 27 a 35. Lepší výsledek zajel Kovář, který měl solidní úvod, kdy se dlouho pohyboval v TOP 20. Ke konci ale trochu klesl. To Jakub Terešák nastoupil do jízdy i přes zranění kotníku. Odjel sice strategicky jen tři kola, ale kýžené ovoce to přineslo, protože jeho umístění nakonec nebylo nejhorším výsledkem Čechů během dne.

A jak to dopadlo celkově?

Celkové prvenství v týmech patří zcela zaslouženě Francii (14 bodů), druhá Austrálie (34 bodů) možná čekala trochu více a třetí Italové (43 bodů) mohou být určitě spokojeni, protože spíše překvapili.

Čtvrté Němce (47 bodů) podržel Roczen, avšak Laengenfelder předvedl bohužel jen průměšrný výkon, kdy hlavně ve druhé jízdě se bez vlastního zavinění připletl do hromadného pádu po startu. Páté a šesté místo Belgie a Švýcarska (oba týmy shodně 55 bodů) je vlastně trochu překvapením. Jezdci nebyli individuálně moc vidět, snad s vyjímkou Evertse a Seewera. Za zklamání lze označit výkon Geertse, od kterého se čekalo určitě více. Sedmé Španělsko doplatilo na slabšího třetího jezdce Olivera a taky na výpadek Fernandeze. Pokud by zajel svůj standard a nepadal, tak jsou Španělé na bedně. No a na osmém místě máme obhájce titulu Američany. Ti nepředvedli v podstatě nic, snad jen v první jízdě trochu překvapil Plessinger pátým místem. Doufejme, že příští rok vyšlou do Anglie už opravdu zase svůj A tým.

Připravil: Daniel Knápek