06.11.2023
V minulých dnech, krátce před svými šestadvacátými narozeninami, oznámila šampionka WMX z roku 2022, Holanďanka Nancy van de Venová, že se rozhodla ukončit svoji sportovní kariéru. Talentovaná nizozemská závodnice vložila do své kariéry spoustu tvrdé práce a úsilí, které loni završila ziskem titulu mistryně světa WMX, ale letos si na začátku sezony přivodila vážné zranění, které ji znemožňuje pokračovat v další sportovní činnosti.

Nancy, jedna z nejlepších jezdkyň mistrovství světa v motokrosu žen, vyrůstala na motocyklu spolu se svým bratrem Rinusem a závodit začala v 11 letech, kdy jako amatérka vyhrála nizozemský šampionát 85 ccm. V roce 2013 přestoupila do domácího šampionátu WMX 125, kde se uvedla jako jedna z předních jezdkyň a pětkrát skončila v závodech seriálu na druhém místě. V tomto roce zahájila i svoji profesionální kariéru vstupem do světového mistrovství WMX a tam hned napoprvé skončila na stroji Yamaha YZ125 ccm v celkovém účtování seriálu pátá. (V tomto roce jsme ji viděli poprvé i u nás, když dojela pátá i v předposledním podniku seriálu v Pacově).

V následujícím roce 2014 přecházela v polovině sezóny z motocyklu obsahu 125 na 250 ccm a skončila v konečném pořadí mistrovství opět pátá a byla tak blízko zisku pódia. Ve stejném roce získala také po boku krajanky Mariane Veenstra 4. místo pro Nizozemí v Motokrosu evropských národů žen v jihočeském Pacově.

Po dvou sezónách, kdy k tomu měla blízko, stanula Nancy v sezóně 2015 konečně na stupních vítězů WMX. Po třetím místě v Matterley Basin skončila druhá ve Villars Sous Ecot ve Francii. Vrcholem sezony ale bylo, když na technické trati v Lokti vyhrála obě jízdy a dojela si pro svoji první Grand Prix v kariéře a v konečném pořadí mistrovství světa WMX obsadila třetí místo. (Ten rok nebyla u nás naposledy - v dresu týmu Orion se měsíc po vítězství v Lokti svezla s našimi děvčaty Lucií Simonovou, Janou Antošovou, Barborou Laňkovou a dalšími v závodě mistrovství republiky žen v Kaplici.)

Během následujících šesti sezón mistrovství světa WMX Nancy tvrdě bojovala o nejvyšší umístění se svými hlavními soupeřkami, řadu sezón dominující Italkou Kiarou Fontanesiovou, Francouzskou Livií Lancelotovou a v posledních letech tvrdě nastupující Novozélanďankou Country Duncanovou. I když se musela vyrovnávat s řadou neúspěchů, nikdy neztratila ze zřetele svůj sen stát se mistryní světa. Několikrát byla svému cíli velmi blízko, když v těchto šesti letech pětkrát získala stříbrnou medail FIM. A v roce 2022 vrcholu konečně dosáhla. Stala se mistryní světa a dokázala, že vytrvalost a houževnatost mohou vést k těm nejsladším vítězstvím. Svůj úspěch si opravdu zasloužila.

Bohužel v nové sezóně 2023 jakoby Nancy neustávala tlak úřadující mistryně na obhájení titulu a ztrácela koncentraci. V prvních závodech dělala po startech chyby, končící poškozením motocyklu, ve čtvrtém závodě mistrovství ve francouzském Villars sous Ecot utrpěla po pádu v úvodu jízdy vážné zranění, po kterém se rozhodla ukončit svoji profesionální kariéru. Kariéru, která představovala deset sezón, naplněných řadou úspěchů - počítejme: 6 vítězství v závodech Grand Prix, 33 umístění na stupních vítězů a 7 medailí FIM z mistrovství WMX - jedna bronzová, pět stříbrných a jedna zlatá, mistryně světa v motokrosu žen 2022!

Stáj Yamaha, se kterou Nancy Van de Ven spojila svůj profesionální život, zveřejnila na sociálních sítích své prohlášení k jejímu odchodu:
"Na její kariéru můžeme být hrdí. Přístup Nancy van de Ven, která se nikdy nevzdávala, nás všechny inspiroval. Každá cesta má však své hranice a dnes bývalá mistryně světa oznámila, že učinila těžké rozhodnutí, pověsit své motokrosové boty na hřebík.

Sportovní cesta Nancy byla přímočará. Od chvíle, kdy v roce 2013 zahájila svoji profesionální kariéru, zářil její talent a odhodlání. Během uplynulých deseti let dosáhla úctyhodných 7 medailí z mistrovství světa WMX, což svědčí o velikosti jejího talentu.

Přestože čelila nesčetným neúspěchům, nikdy neztratila ze zřetele svůj sen stát se mistryní světa. A v roce 2022 tohoto vrcholu konečně dosáhla a dokázala, že vytrvalost a houževnatost mohou vést k těm nejsladším vítězstvím. Zasloužila si tento úspěch.

Během své kariéry se setkala s nepředstavitelnými výzvami. Přesto se nad ně znovu a znovu povznesla, oprášila se a znovu usedla na motocykl, připravená opět zvítězit. Její bojovný duch a odmítání vzdát se byly pro nás všechny inspirací."

Van de Ven učinila velmi těžké rozhodnutí, že se svým sportem končí - rádi bychom jí popřáli vše nejlepší do budoucna.