26.02.2024
Velkým lákadlem pro diváky druhého závodu španělského motokrosového mistrovství v galicijském Lugu byla účast největších domácích hvězd, mistra světa Jorge Prada a Rubena Fernandeze ve třídě MX1. Konání závodu ale ohrožovalo, podobně jako ve francouzském Lacapelle, počasí a tak pořadatelé zvolili místo tradičního dvoudenního formátu jednodenní a rozhodli se odjet celý program už v sobotu. Vše se nakonec podařilo, pořadatelům vyhověla i společnost zajišťující bezplatný televizní přenos, a tak mohli zajímavé závody sledovat, v trochu technicky i režijně nenáročném provedení, diváci v celé Evropě.

Špička španělského jezdeckého pole třídy MX1 je sice vyrovnaná, do úrovně nejlepších jezdců třídy MXGP jí ale přece něco chybí a tak jeli Jorge Prado a Ruben Fernandez v obou jízdách svůj vlastní závod a na konci nechávali všechny soupeře o kolo zpátky. I když měl být závod exhibicí pro diváky, oba aktéři nezapomněli, že hrají za soupeřící týmy a brali ho téměř vážně. V první jízdě byl jistější Fernandéz, který měl už za sebou přípravné závody v Itálii, a odvodil celý závod až do cíle. Druhá jízda byla už ostřejší - po vzájemné kolizi spadl v úvodu Prado, zdržel se a musel nasadit ke stíhačce. Usnadnil mu to Fernandéz, když v polovině závodu udělal chybu, upadl a pustil Prada před sebe. Ten už šanci nepustil a zvítězíl v jízdě a tím i v celém závodě. Celkově třetí byl spolehlivě jedoucí Ander Valentin a čtvrtý nestárnoucí Juan Butron, který si tak zajistil i průběžné vedení v domácím mistrovském seriálu

Výsledky třídy MX1:
1. Jorge Prado (GAS) 47 b., 2. Ruben Fernandez (HON) 47, 3. Ander Valentin (YAM) 40, 4. Juan A. Butron (KTM) 36, 5. Carlos Campano (YAM) 32, 6. Fabio Dos Santos (YAM) 24.

Na rozdíl od čtyřistapadesátek jsou španělské dvěstěpadesátky kvalitní třídou, jejíž nejlepší jezdci, podporovaní španělskou motocyklovou federací, si úspěšně vedou i v závodech evropského mistrovství třídy 250 ccm. Samuel Nilsson, Gerard Cognost, Adria Monne, nebo Elias Escandell proto patřili i k favoritům třídy MX2. Narazili ale na silné soupeře. S Fernandezem a Pradem přijeli do Luga jejich mladí kolegové, Feruchio Zanchi z týmu HRC a Marc-Antoine Rossi z De Carliho továrního týmu GasGas. Oba sedmnáctiletí talenti byli loni členy juniorského továrního týmu KTM pro třídu EMX 250 a letos nastoupí proti sobě ve významných konkurenčních týmech v mistrovství světa třídy MX2. Zanchi zaujal už v prvních závodech italského mistrovství, Rossi, který loni patřil k nejvýraznějším jezdcům dvěstěpadesátek, ale ztratil část sezóny po zranění, se objevil v Lugu na trati poprvé.

Zanchi potvrdil svoji rychlost získáním pole v kvalifikaci, v obou závodech ho ale přitahovaly karamboly v první zatáčce po startu a musel znovu osvědčit rychlost ve stíhačkách, kterými se v obou jízdách dotáhl na čtvrté místo. Rossi naopak potvrdil roli favorita, v první jízdě sice zpočátku bojoval s domácím Nilssonem, pak už ale vedení nepustil. Ve druhé jízdě byl v čele od začátku až do konce a stal se zaslouženě celkovým vítězem závodu třídy MX2 před Nilssonem a Ferruchiem Zanchim.

Kromě Rossiho a Zanchiho dodávali závodu třídy MX2 mezinárodní kolorit i jezdci Dixonova týmu DRT Kawasaki, Britové Billy Askew a Bobby Bruce. Bruce, který se po zranění vrací do třídy MX2, jezdil v první desítce, ambiciózní mladík Askew se po bleskovém startu v první jízdě ocitl po dvou kolech na zemi a nepokračoval, ve druhé jízdě ale dojel osmý. Je nadějným juniorem a očekávají se od něj výraznější výsledky v letošním mistrovství třídy EMX 250.

Pole domácích závodníků naopak doplnila letos už osmnáctiletá Daniela Guillénová, jedna z letošních favoritek světového mistrovství žen. Odkroužila obě jízdy v polovině pole, většinou kolem patnáctého místa, když za sebou nechávala desítku mládenců. Skončila celkově devatenáctá, ale její pravé chvíle na pódiích ji letos jistě teprve čekají.

Výsledky třídy MX2: 1. Marc-Antoine Rossi (FRA, GAS) 50 b., 2. Samuel Nilsson (ESP, KTM) 44, 3. Ferruchio Zanchi (ITA, HON) 36, 4. Gerard Cognost (ESP, GAS) 35, 5. Adria Monne (ESP, KTM) 30, 6. Elias Escandell (ESP, GAS) 30, 7. Bobby Bruce (GBR, KAW) 27, 8. Gilen Albisua (ESP, KTM), 9. David Beltran (ESP,KTM) 24,10. Manuel Lopez (ESP, GAS) 17, .. 15. Billy Askew (GBR, KAW) 13, .. 19. Daniela Guillén (ESP,GAS) 7.

Třída 125 ccm byla téměř výlučně domácí španělskou záležitostí, ale čelo závodů opět ovládali mladí závodníci s evropskými ambicemi, podobně jako ve dvěstěpadesátkách podporovaní španělskou motocyklovou federací a zastoupením firmy GasGas. Celkovým vítězem se, stejně jako v prvním závodě v Talaveře stal Salvador Perez, tentokrát před Carlosem Pratem a Enzo Badenasem. Čtvrtý v prvním závodě dojel mladý Francouz Tom Brunet, člen domácího španělského týmu Jezyk Racing, vychovávajícího mladé talentované jezdce. Byl přihlášen v Lacapelle a po ohlášeném zrušení závodu se rozjel "domů" do Španělska. Zajel dobrý první závod, ve druhém měl problém a nedokončil, přece si ale odvezl pár mistrovských bodů.

Výsledky třídy 125 ccm: 1. Salvator Perez (GAS) 50 b., 2. Carlos Prat (GAS) 40, 3. Enzo Badenas (GAS) 34, 4. Ivan Polvillo (YAM) 30, 5. Carlos Salvador (GAS) 28, 6. Alex Lopez (KTM) 28, .. 14. Tom Brunet (FRA, KTM) 18.

Přes skromné obsazení hvězdnými závodníky byl druhý španělský mistrák zajímavý a přinesl kromě pohledu na trať, která bude v květnu dějištěm závodu mistrovství světa, i pár zajímavých informací k úvahám o rozložení sil v nastávající motokrosové sezóně.

Autor: Petr Starý