19.04.2024
Nejen dospělí sajdkárkrosaři, ale také budoucí naděje sportu zahájili sezonu prvním závodem. Ve Stříbře byl totiž odstartován první ročník Přeboru ČR side junior při šampionátu Open MČR 50 a PČR 65 motokrosu pod záštitou Tomanon MX Kids 2024.
sidecarcrossSidecarcross

Peklo západu, jak je přezdíván Terén Sv. Petra ve Stříbře, přivítalo ale jen čtyři juniorské týmy. Na startovní rošt se rovnali Kalinovský-Padevět, Široký-Chaloupka, bratři Nechaničtí a Sedláček-Taška. S účastí zamávaly zdravotní komplikace u některých jezdců, technika či kolize termínu s OPEN MČR sajdkár.

Samotné závodní zápolení bylo v režii dvojice Kalinovský-Padevět, která obě jízdy naprosto ovládla a radovala se z prvenství. O druhé místo se přetahovali Nechaničtí s tandemem Široký-Chaloupka. Posledně zmínění ale velmi pozlobil jejich stroj, což je stálo lepší umístění.

Za nimi se jejich tempa snažila držet nejmladší posádka Sedláček-Taška. I oni se sžívali s novým větším strojem a nabírali potřebné zkušenosti. A i když jsou výrazně mladší, než jejich soupeři, nenechali se zahanbit.

A jak viděly závody ve Stříbře juniorské týmy?

Kalinovský-Padevět

„Kluci byli ze závodů nadšení. Trať ve Stříbře mají rádi, takže se jim jelo skvěle. Volný trénink i kvalifikace jim sedla a povedlo se jim zajet nejrychlejší časy. Do rozjížděk nastoupili po absolvování zaváděcího kola, které hlavně Vašík ocenil, že má teď jistotu. Klukům se povedl holeshot v obou startech a udržet první místo až do konce obou rozjížděk. Celkově tedy skončili na prvním místě. Třešničkou na dortu bylo vyhlášení výsledků, kdy kluci dostali místo pohárků věnce. To bylo skvělé. Jinak musíme říct, že se všechny posádky ohromně zlepšily a zrychlily. Myslím si, že jsou závody juniorských sajd velmi atraktivní a na vysoké úrovni. Moc děkujeme Emilovi Končelovi a jeho rodině a celému týmu za pořádání těchto závodů a možnosti se jich zúčastnit.“ Za tým Ondřej Kalinovský, otec a trenér.

Bratři Nechaničtí

„Začínáme na nové sajdě. Už je to dospělá motorka s motorem 250 cm3 dvoutak Sherco, takže se s ní kluci teprve seznamují. Starty se nám ale docela povedly. Ztrácíme v pravých zatáčkách kvůli váze spolujezdce. Kluci ale postupně zrychlují a učí se ovládat sajdu ve skocích. Za mě je spokojenost, ale ještě nás čeká spousta práce,“ říká Jaroslav Nechanický, otec malých závodníků.

Široký-Chaloupka

„Za náš tým byla maximální spokojenost, jak s přípravou tratě, tak i po organizační stránce závodu bylo vše v pořádku. Nejvíc nás mrzelo, že nás zklamala technika. V první rozjížďce začala zlobit motorka v posledním kole. Ve druhé začala stávkovat už v polovině a kluci se nemohli zapojit o boj o lepší umístění a byli rádi, že vůbec dojeli. Mohlo být i více posádek v naší kategorii, ale to se třeba zlepší,“ odpověděl nám Josef Chaloupka, otec juniorského spolujezdce.

Sedláček-Taška

„Trať ve Stříbře byla perfektní a podařilo se ji udržet v dobré kondici po celý den. Vydali jsme se cestou jet závody na nejvyšší možné úrovni, co v ČR momentálně je a Autoklub i pořadatelé Tomanon Mx kids 2024 nám vyšli maximálně vstříc. Jelikož nás není takové množství a ne na každé závody se sejdeme v plném počtu, umožnili uznat závod, i když nebude potřebný počet 5 posádek. Obě jízdy jsme shodně dojeli na 4. místě, když nebyla šance se držet kluků na větších sajdách, ale makalo se až do konce. Kluci i tak předvedli slušnou rychlost a mrzelo je, že neměli s kým bojovat. Teď už se ladí stroje na další závod 27.4.2024 v Dolních Heřmanicích a myslím, že ani jeden z rodičů mechaniků nebude mít úplně klidné spaní,“ řekl nám Pavel Sedláček, otec juniorského pilota.