20.11.2011
Znáte ten pocit – plní nadšení si vezete domů fungl novou motorku a nejraději byste vyrazili přímo na trať. Ale co nastavení vaší nové krasavice?
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Především začátečníci by se měli seznámit se základními principy nastavení!  V opačném případě může dojít k hrubým chybám ve vašem jízdním stylu, které budete později jen těžko napravovat. Udělejte si proto chvíli času na zkontrolování a nastavení vašeho stroje. Bude se vám přitom hodit i kamarád, který vám pomůže.



1. Pozice řidítek

Pozice řidítek, stejně jako řidítka samotná jsou opravdu individuální záležitostí. Nejlepší je vyzkoušet prvně pozici, kdy řidítka a vidlice tvoří přibližně jednu linii. Řidítka se dají většinou posunout buď více dopředu nebo dozadu. Nastavení závisí na jízdním stylu a velikosti daného jezdce. Větší jezdci upřednostňují řidítka posunutá více dopředu.

2. Spojková a brzdová páčka

Pozice páček se u každého jezdce liší. Základní nastavení by mělo vypadat tak, že při správné pozici těla na motorce v sedě a správném držení paží by mělo předloktí s páčkou tvořit přibližně jednu linii. Důležité je, abyste byli schopni páčky snadno ovládat jak v sedě, tak ve stoje. Snažte se páčky příliš nedotahovat, aby se vám v případě pádu nezlomily, ale pouze otočily.

3. Řadička
Ideálním postavením řadící páky je to, při kterém tvoří vodorovnou linii se stupačkou. Pokud jezdíte v botách s trochu vyšší špičkou, posuňte řadící páku trochu výše, aby se vám lépe řadilo. Opět je důležité nastavit ji tak, aby se vám dobře řadilo nejen v sedě, ale i ve stoje. Ke kontrole linie mezi řadící pákou a stupačkou můžete použít např. "téčkový klíč".

4. Zadní brzda

Narozdíl od řadící páky by měla být zadní brzda o trochu výše než stupačka. Důvodem je, abyste mohli ovládat brzdu i v případě, že stojíte na motorce spíše vzadu, např. v zatáčkách.



5. Brzdové obložení
U nové motorky by mělo být obložení určitě v pořádku. Pokud však kupujete jetou motorku, je důležité jeho sílu zkontrolovat!

6. Špice, šrouby, tlak v pneumatikách

U nové motorky musíte neustále kontrolovat špice – jak před, tak po jízdě, jelikož se právě u nových modelů zezačátku rády povolují. To samé platí pro všechny šrouby na motorce. U nových motorek bývá tlak v pneumatikách příliš vysoký, stačí jej snížit cca na 1 bar, jinak upravujeme podle konkrétní trati.

7. Prověšení

Optimální prověšení byste měli najít v manuálu, který jste k motorce dostali. Pokud ne, postavte motorku na stojan, určete si dva body – jeden na blatníku, druhý na zadní ose a změřte vzdálenost mezi nimi. Tím zjistíte základní míru. Motorku sundejte ze stojanu, jednou, dvakrát propružte a ještě jednou změřte vzdálenost mezi těmito dvěmi body. Rozdíl by neměl být větší než 40 mm a menší než 20 mm.
Na řadu přichází váš pomocník. Požádejte ho, aby pevně chytil motorku za řidítka, sedněte na ni a nohy nechte na stupačkách. Teď se bude hodit i druhý kamarád, který opět změří vzdálenost mezi definovanými body. Odstup by měl být zhruba 100 mm od základní míry. Pokud je rozdíl znatelně větší, je nutné změnit nastavení tlumiče nebo vyměnit pružinu podle potřeby za měkčí nebo tvrdší. Právě u nových motorek byste měli prověšení měřit častěji, protože se pružiny teprve usazují.

8. Napnutí řetězu

I napnutí řetězu jistě najdete v přiloženém manuálu. Pokud jej ale nemáte k dispozici, platí následující: motorku postavte opět na stojan, do mezery mezi řetězem a kyvkou by se vám měly vejít tři prsty. Pokud zatlačíte na řetěz shora, neměl by se dotknout kyvky.

9. Celková kontrola
Na závěr zkontrolujte množství vody v chladiči, množství oleje, mrkněte do nádrže, případně doplňte benzin :) Nyní můžete s klidným svědomím vyrazit na trať!


Překlad: Nikča Otřísalová
Zdroj: MotoX

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
21.11.2011   07:53
moga napsal(a):

Terminologie

Dostal jsem za úkol zapojit se do diskuze ohledne korektích technických terminů :) Problém , jak to vidím já, je v tom, že se tu přez 20 let prakticky rezignovalo na vytváření technické češtiny. Výsledkem je to, že se tu buď hovoří počeštěnými anglickými výrazy (např. balančák - od angl. balance shaft, korektní český výraz je vyvažovací hřídel. Když jsme u toho hřídele, tak správnější je: ten hříde, než ta hřídel, kdysi jsem se na to dotazoval v Ústavu pro jazyk český) a pak slengovými výrazy jako špice. Pokud se budeme bavit čistě o technických termínech pro dráty kola a niple, tak v technické češtině se používalo (používala to např. Jawa, aproto i my v někdejší Pragovce) paprsek kola a matice paprsku kola.

20.11.2011   21:36
Hawk napsal(a):

Uzávěrka

Abych uzavřel tu moji zbytečnou spamiádu. Ten průzkum, stejně nemá moc relevance. Kamarád zase dotázal jeho známé a hned první dva špice znali (ovšem jako dráty). Oba byli ovšem z Moravy, tak bych se skoro přiklonil k variantě, že se jedná spíše o krajský slang. Moji tázaní byli především ze středních Čech a tady jsme nepochodili. Omlouvám se za tento zbytečný elaborát, ale věřím, že i slovíčko-hraní může být do jisté míry zajímavé :-). S pozdravem Hawk

20.11.2011   21:13
Hawk napsal(a):

předmět

Pozor, ptal jsem motardistů a krosařů + enduro. Silničáři tam byli dva, z toho jeden to věděl. Za niple se omlouvám. Ptal jsem se opravdu na špice, pouze chyba při přepisu sem do textboxu.

20.11.2011   21:08
luke94 napsal(a):

předmět

Navíc taky nechápu, proč se jich ptáte na niple, když jste se tu bavili o špicích(tedy drátech)!!! Viz Vaše otázka zněla!!!

20.11.2011   21:03
luke94 napsal(a):

předmět

Možná by stálo zato, zeptat se motokrosařů a ne silničních pilotů, kteří tuto problematiku neřeší, když už se v této rubrice pohybujeme.

20.11.2011   20:28
Hawk napsal(a):

doplnění

Tak mi to nedalo. Stihl jsem obepsat 14 motorkářů napříč republikou (od závodníků po mechaniky i hobbíky) zda výraz "špice" znají. Otázka zněla "Víš, co jsou to na motorce niple?". 13 z nich nevědělo, ale většina tušila, že je to něco kolem kola. Jediný, shodou okolností bahnem nepolíbený motorkář, mi dal jasně najevo, že jsem trubka, že nevím co to je :-). Zatím jsme se tiše shodli na tom, že se bude jednat o nějaký dříve používaný slangový výraz. Pokud špice = drát, pak ano. Ale výplet podle mě není přesné, ale rád si to nechám nějak podloženě vyvrátit :-).

20.11.2011   19:51
Hawk napsal(a):

předmět

1) Výplet je podle mě stále hodně široký pojem. Niple, dráty? Pojem "špice" nezná jak technický slovník, ani slovník cizích slov. Navíc výplet je podle mě odlišný výraz, i kdyby se jednalo o převzaté nebo přeložené slovo. Vycházím z čísla konkrétního tvaru slova (množné/pomnožné - špice vs. jednotné - výplet) popisující nějakou množinu různých prvků (drátů, niplů), kdežto špice jsou pouze množným číslem nějakého prvku, tj. množinou pouze jednoho typu prvku - niplů? :-) Jinak jsem s tímto pojmem opravdu ještě nesetkal, ale věřím, že se používá. Odvodit význam je ale evidentně hodně nesnadná disciplína a být začínající nezasvěcený bahňák, asi bych si s tím neporadil ;-) 2) předpětí pružiny, ne předpružení - to také nelze říct obecně. Museli bychom mluvit o konkrétním modelu, ale pro účely článku je to uvedeno zcela správně, takže zase hledám problém tam, kde není :-). Ovšem stálo by za zmínku, že statické seřízení zadního tlumiče je pouze půlka práce, jak jsem naznačil v prvním příspěvku. Kdokoliv, kdo odpružení seřizuje by vyžadoval i seřízení předních pružin pro správnou statickou práci podvozku a když už by hobbík, který koupí první krosku vyměňoval zadní pružinu, tak by si pravděpodobně dal tu práci i s předkem, protože i zásah do zadního tlumení/tlumiče už není z nejjednodušších úkonů. 3) mno, nechci prudit, ale u piva se to tak vyložit dá :-) Neměj(te) mi to za rýpání, poslední dobou o těchto věcech rád diskutuji, večery jsou dlouhé proto ta reakce, možná i proto, že jde o překlad. Hezký nedělní večer ;-)

20.11.2011   19:27
Niky94 napsal(a):

předmět

Ahoj, trochu mě zaráží, že redaktor ČMN a motorkář neví, co jsou to špice :-) Takže 1) Špice = výplet kola. 2) Předpružení pružiny se provádí pouze na zadním tlumiči, přední tlumič nemá možnost nastavení předpružení, musí se vyměnit pružina. 3) Prověšení řetězu - snad se dá aspoň použít rada, že by se řetěz neměl dotknout kyvky :-) Doufám, že jsem vše srozumitelně vysvětlila a díky za reakci;-)

20.11.2011   17:28
Hawk napsal(a):

Zdravím, hezký článek, ale mám pár dotazů (i když se jedná o překlad) 1) Co to jsou špice? 2) Se statickým nastavením průvěsu zadku, by se měl podobně dělat i předek, ne? I přes složitější nastavení pružin u většiny tlumičů 3) Ad průvěs řetězu. V dnešní době už tuhle radu podle mě nelze aplikovat, vzhledem k rozmanitým konstrukčním parametrům každé motorky Ale jinak fajn rady do začátku ;-)