26.12.2012
K automobilovému průmyslu patří od nepaměti závody. Světové tratě brázdilo a brázdí obrovské množství závodních speciálů. Ale který je vlastně ten nejlepší?
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Jednoho nudného listopadového večera jsem zabíjel čas sledováním videí od Anttiho Kalholy (kdo nezná, stačí zadat jeho jméno na youtube.com, jeho videa jsou legendární). Antti se ve svých kouscích spoléhá především na naprosto úžasnou historii automobilového sportu, a tak v jeho videích vídáme ty nej "bouráky" (tím myslím i jezdce) všech dob. Když jsem viděl staré záběry Audi Quattra nebo Lancie Stratos, tak mě napadalo, že jsem se s nikým ještě nebavil, jaký závodní stroj je ten nejlepší. Taky jsem nikde neviděl, že by někdy někdo udělal nějaký žebříček těch nej. Tak to tedy zbylo na mě. 


foto: motorstown.com

Několik dní jsem se ptal kamarádů a známých, jaká auta právě oni považují za ta nejlepší. Nashromáždil jsem asi 60 různých vozů, ze všech různých závodních kategorií. Tedy skoro ze všech. Vynechal jsem všechny formulové vozy, především z toho důvodu, že obzvláště F1 týmy po každé sezoně mění vůz za úplně nový monopost. V historii tomu tak sice nebylo, ale i tak formule vynechávám. Těch 60 vozů jsem nakonec zredukoval na těch třicet, jak už napovídá nadpis článku. Škrtání a samozřejmě také samotnou skladbu žebříčku jsem už dělal jen já sám, a tak bude především můj subjektivní názor na pořadí, takže doufám, že mi nikdo neutrhne hlavu, když nenajde jeho oblíbené "vozítko" na prvním místě. Blíží se konec roku a určitě už i vy odpočítáváte poslední dny nebo i hodiny. Proto i já zvolím jako formu tohoto žebříčku právě odpočítávání. Pohodlně se usaďte, následujících 6 dní vás budu zásobovat těmi nejlepšími závodními vozy všech dob. A předem se omlouvám, že slova jako legendární, úžasné, skvělé nebo klasické uvidíte nejspíše mnohokrát.

30. Škoda Fabia S2000

foto: archiv autora

Musím říct, že jsem opravdu srdcař ohledně vozů Škoda, a tak jako každý český fanda rallysportu jsem strašně rád, že se Škoda Motorsport pustila do projektu vozu Super 2000. Po tragickém projektu WRC, kde se Škoda pokoušela proniknout nejdříve s Octávií a poté i s menší Fábií, se mnoho fanoušků dívalo na česká "WRCa" skrz prsty. V roce 2007 přišla na svět zpráva, že se Škoda pustila do projektu vozu Fabia S2000, která v roce 2008 absolvovala velmi náročnou sezonu plnou testování, které však už o rok později přineslo vytoužené ovoce, když se Fabia vrhla do ostrého závodního programu. Už při úvodní soutěži roku Rallye Monte Carlo ukázali jezdci Juho Hänninen a Honza Kopecký velký potenciál továrního speciálu. Ten následně už na šestém podniku šampionátu IRC Rally Russia proměnil Juho Hänninen v premiérové vítězství právě v tomto seriálu. Nicméně to opravdu první vítězství v historii tohoto vozu má na svém kontě rakouský veterán Raimund Baumschlager, který tohoto milníku dosáhl na Bosch super plus rallye v Rakousku. Od té doby si tahle mrštná Škodovka připsala nespočet vítězných soutěží, ale především spoustu titulů-národních, evropských, také IRC, ale především titul mistra světa, kterého dosáhl létající Fin Juho Hänninen v roce 2011 v kategorii S-WRC. Věřím, že Fabia S2000 bude sbírat tituly ještě spoustu let a jednou ji budeme považovat za opravdu legendární auto, ale především kvůli tomu, že kategorii S2000 nepovažuji za tu nej, musí se Škoda Fabia S2000 spokojit "až" s posledním místem.


29. Mini Cooper S


foto: dinosaursandrobots.com

Tak jako civilní verzi proslavil Rowan Atkinson jakožto Mr. Bean, závodní verzi proslavil především létající Fin Rauno Aaltonen. První závod si "Miník" připsal v roce 1962 na nizozemské Tulip rally, kde ho až k vítězství dovedla sestra veleslavného Stirlinga Mosse, Pat Mossová. Určitě uctýhodný strart pro tak malé autíčko. Další úspěchy na sebe dlouho nenechaly čekat. Tři prvenství na Rallye Monte Carlo. Tedy, ony mohly být čtyři jenže v roce v 1966 byly diskvalifikovány všechny tři Mini Coopery, které dokonce dojely na prvních třech místech. Důvodem byly přídavná světla. Patrick Hopkirk pak ještě dokázal zvítězit na Acropolis rally 1967. Mini Cooper S také sváděl legendární bitvy na závodech na okruzích. Především v BTCC jsou legendární bitvy Davida s Goliášem, nebo-li slabé, ale mrštné Mini Coopery proti velmi silným Falconům a Mustangům. Symbol Velké Británie však nemůže být v žebříčku výše, neboť místo respekt budícího závodního vozu, spíše připomíná roztomilou hračku.

 

28. Matra MS 670


foto: motorstown.com

Od rallyových "švihulek" se nyní přesuneme na okruhy. A rovnou na ten nejslavnější. Ano, řeč je o okruhu La Sarthe, na kterém se jezdí snad ten nejslavnější závod na světě - 24 hodin LeMans. Značka Matra určitě nepatří mezi ty nejznámější. Na druhou stranu, každá značka, jenž vyhraje 24 hodin LeMans, se nesmazatelně zapíše do motoristické historie. Matra MS 670 si připsala rovnou hattrick. Tedy jedno vítězství má na svědomí samotná MS 670, dva zářezy na pažbě má pak evoluční typ MS 670B. U všech tří vítězství byl legendární "fousáč" Henri Pescarolo. V roce 1972 mu dělal parťáka dvojnásobný mistr světa F1 a mimo jiné také držitel ceněného úspěchu Triple crown of motorsport (vítězství v závodě Indy 500, GP Monaka a 24h Lemans) Graham Hill. Další dvě vítězství zaznamenal s Gerardem Larroussem. Matra je však tak nízko především kvůli tomu, že to není až tak známé auto.

 

27. Ferrari 550 GTS Maranello


foto: lemans-miniatures.wbs.cz

Tato dvanáctiválcová bestie je pro českého fanouška především spjatá s Tomášem Engem a jeho jediným vítězstvím ve čtyřiadvacetihodinovce v LeMans. Stalo se tak v roce 2003 a aby nedošlo k omylům, tak toho vítězství dosáhl Tomáš ve třídě GTS. Já tedy zrovna nepatřím mezi příznivce značky se vzpínajícím se koněm ve znaku, spíš jsem na druhé straně "barikády", ale 550 je naprostý klenot vozů třídy Grand Turismo. To obrovské křídlo vzadu, na něm byste se mohli klidně i opalovat. A co teprve obrovská přední kapota, pod kterou dřímá 6 litrový motor s nezaměnitelným zvukem. První "pětsetpadesátka" se objevila už v roce 1999 ve francouzském šampionátu vozů GT. Ferrari bylo velmi oblíbené, dokonce tak oblíbené, že s ním závodil i český tým Convers Menx. V letech 2004-2006 jsme je viděli v LeMans series, v roce 2005 se účastnil i šampionátu FIA GT a dvakrát dokonce pronikl až na samotnou čtyřiadvacetihodinovku LeMans (2006 a 2007). Nebyly to žádné převratné výsledky, ale i tak můžeme být na český tým hrdí.

 

26. Renault Alpine


foto: veteran.auto.cz

Další auto z kategorie vozů, které nestárnou. A pro české fandy velice známý stroj. V polovině sedmdesátých let vodil tohle nádherné, modré "kupátko" po českých tratích Vladimír Hubáček. Když se řekne Hubáček, tak se každému automaticky vybaví modrá Alpinka A110. Kde se tato dvojice objevila, tak prakticky neměla konkurenci. To vyprovokovalo Škodovku k vývoji novinky, která měla "ástodesítce" konkurovat, tedy prototypu 180/200RS. K největším úspěchům Hubáčka na Renaultu Alpine patří tři vítězství na Barum rally, stejně tak na Rally Tatry a dva zářezy zaznamenal na Rally Bohemia. Tento modrý sporťáček zaznamenal spoustu úspěchů i ve světě. Dva tituly v ME a jeden titul v MS. To už něco znamená. Mezi nejúspěšnější jezdce patřili především legendární Jean-Claude Andruet, Jean-Luc Therier a také Švéd Ove Andersson, další z motoristických ikon. Letos v květnu pak Renault představil koncept vozu A110-50, který byl vytvořen jako pocta a oslava k padesátému výročí klasické A110. Je velmi pravděpodobné, že od roku 2015 budeme tento vůz vídat na silnicích.

Pokračování zítra...

 

Text: Ondra Laušman

26. 12. 2012

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.