04.10.2013
Titul mistra Evropy. Titul 2. vicemistra. A k tomu Pohár národů. Tři trofeje, které můžou mít v rukou čeští jezdci po prvním říjnovém víkendu na Masarykově okruhu. Evropský šampionát cestovních vozů ETCC se uzavře právě v Brně. Cesťákům budou dělat společnost formule AutoGP, tradiční šestihodinovka Epilog a dvojice značkových pohárů Renault Clio Cup Bohemia a Porsche GT3 CCCE.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

 

ETCC Epilog AutoGP – tři závodní série v jeden víkend.

4. – 6. října nepůjde Masarykův okruh s trochou nadsázky spát. Třídenní nabitý program dohromady zabere přes třicet hodin čistého času dění na trati, v pátek a v sobotu se bude jezdit i po setmění.   Tradiční závěrečný závod sezony – Epilog, se totiž podařilo unikátně propojit se dvěma atraktivními šampionáty. „Z pohledu fanouška je to extrémně nabitý víkend. Fanoušci, kteří tradičně chodí na Epilog, vědí, že atmosféra podzimního Masarykova okruhu je neuvěřitelně magická. A spojením Epilogu s dalšími dvěma prestižními závody dostane nový rozměr,“ věří výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

 

Prakticky od sobotního časného odpoledne se na Masarykově okruhu nepřestane závodit. „O půl třetí odstartuje šestihodinovka Epilog, která skončí až hodinu po setmění. Podle přihlášek můžeme počítat s nabitým ročníkem, ve kterém se utká vlastně kompletní okruhová elita,“ upozornila manažerka podniků FIA Automotodromu Brno Jana Božková.

 

V neděli pak proběhnou dvě dvojice závodů ETCC a AutoGP a závody doplňkových šampionátů.

 

ETCC

Před posledním víkendem série je ve hře 23 bodů za dva závody a kvalifikaci, v čele průběžného pořadí je Petr Fulín z Křenek Motorsport, osm bodů na něj ztrácí mladý Slovák Maťo Homola. „Těch osm bodů není moc. Oba závody jedeme jen s minimální pauzou, takže když bude mokro, někdo to do vás napálí a budete mít škody na autě, může vás to ovlivnit i v druhém závodu. Ta taktika je uspět v kvalifikaci, první závod jet na jisté body a třeba se ukáže, že ten druhý závod už budu moct jet pro zážitek. Nějaký prostor pro taktiku tam bude, na druhou stranu nemůžu mít jinou ambici než jet aspoň na jedno vítězství,“ nastínil Petr Fulín. „Samozřejmě se těším jak malej kluk, pauza od posledního závodu byla dlouhá, je to domácí trať, spousta známých, sponzorů, domácí fanoušci. Tak snad vyjde i to počasí,“ věří.

 

O hodně jde i průběžně pátému Michalu Matějovskému. Na totožném BMW jako Petr Fulín může usilovat o titul druhého vicemistra. Chybí mu na něj „pouze“ sedm bodů. „Chci o to třetí místo bojovat. Takže mi nestačí bodovat, ale chci být na bedně,“ konstatuje Matějovský. „V Brně jsme dva dny testovali a s výsledky jsme spokojení, takže by to mohlo být na dobré cestě. Cílem je brát nějaký bod už v kvalifikaci a potom dobře začít. Sedm bodů není málo, ale šance tu je. Domácí závod na konec sezony, ve kterém jde o hodně, je úplně ideální věc, která vás může vyhecovat. Takže se těším na podporu od všech kolem a doufám, že si Brno pořádně užijeme,“ věří Michal Matějovský.

 

AutoGP

Pokud se potvrdí dlouhodobá předpověď meteorologů a teploty se při závodním víkendu přehoupnou přes patnáct stupňů, je pravděpodobné, že Masarykův okruh bude přepisovat historickou tabulku traťových rekordů. Oficiální rekord totiž drží Luca Filippi s monopostem AutoGP. A právě tyto neprávem opomíjené stroje jsou třetím pilířem závodního víkendu na Masarykově okruhu. „Současný rekord 1:43,260 platí od roku 2010 a málem padl už v roce 2011, kdy se AutoGP v Brně jelo spolu s WTCC. Navíc vývoj vozů dál pokračuje, takže pokud vyjde počasí, mohly by panovat ideální podmínky na překonání oficiálního rekordu,“ upozorňuje sportovní ředitel Automotodromu Brno Miroslav Bartoš.

 

AutoGP stojí technicky na základech série A1, která měla v polovině minulé dekády ambici konkurovat F1. Monoposty Lola B05/52 pohání motor Zytek o objemu 3,4 litru a výkonu 550 koní. Při suché hmotnosti monopostu jen 615 kilogramů je AutoGP prakticky tím nejrychlejším vozem, který lze na okruzích ve střední Evropě spatřit. Pro srovnání – oficiální rekord Masarykova okruhu vytvořený monopostem Renault F1 je jen o osm a čtvrt vteřiny menší než čas zajetý AutoGP. To je menší rozdíl, než opačným směrem k motocyklovému rekordu. Nejrychlejší čas dosažený motocyklem MotoGP se pohybuje okolo hranice minuty a šestapadesáti vteřin, tedy o dvanáct vteřin víc než AutoGP.

 

TZ Automotodromu Brno

 

4. 10. 2013

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.