04.07.2014
Filip Salač se ve španělském Albacete opět postavil na start k dalšímu závodu Pre Moto 3.

Mladší část teamu Montáže Brož Racing Team tentokráte zavítala na okruh ve španělském Albacete. Team dorazil na místo určení již ve středu večer, protože nás čekala kompletní přestavba motocyklu, včetně výměny motoru. Páteční tréninky probíhaly v duchu najetí co nejvíce kilometrů, co nejlépe připravit a nastavit motocykl.

V sobotní 1. kvalifikaci nám bohužel nebylo přáno, díky vrůstajícím teplotám se zkoušelo měnit nastavení, po druhé zastávce v boxu, kdy byl Filip se svojí motorkou spokojený a v předposledním kole zajížděl rychlé kolo, byla vyvěšena červená vlajka, trénink byl předčasně ukončen a pro nás to znamenalo 18. místo. Byli jsme zklamaní, nicméně věděli jsme, že odpoledne máme ještě šanci pozici na startovním roštu vylepšit.

Na druhý měřený trénink se Filip těšil a vyjel s odhodláním dostat se do první desítky. Panovalo zde velice teplé, letní počasí, kdy vzrostla nejen teplota vzduchu, ale i trati, kdy bylo naměřeno 68 stupňů celsia. Díky tomuto klouzaly pneumatiky, jezdci tak nezlepšili časy z dopolední kvalifikace a přesto, že Filip zajel 11. nejlepší čas, do závodu startoval z místa 18.

Nedělní warm–up začal v 9:30 hod, vozovka měla ještě optimální teplotu, nastavení motocyklu si Filip pochvaloval, zajížděl dobré časy a dojel na 10. pozici.
Závod byl odstartován ve 12:30 hod, teplota opět vrůstala a pro našeho českého jezdce to byl doslova maraton. Po zhasnutí červených světel se Filipovi moc nedařilo a zůstal 18., ale od konce posledního kola zahájil svou stíhací jízdu, zajížděl své nejrychlejší časy tohoto víkendu, kdy se postupně probojoval na 9. pozici. V posledním kole, ve 3. zatáčce Filip chyboval, předjel ho jiný jezdec, který přebrzdil, vyvezl ho a bohužel, k velké smůle celého teamu toho využili další 3 jezdci a na cílové rovince skončil Filip 14.

Tato školácká chyba ho stála další body, nicméně 12letý Filip a jeden z nejmladších jezdců ve své kategorii je školou povinný a na takovéto chyby má ještě nárok. Celý víkend byl hektický, náročný i vzhledem k vysokým teplotám. Závod byl pro nás velkou satisfakcí, protože motocykl fungoval dobře, škoda jen, že až poslední kolo rozhodlo, ale každé kolo se počítá a nezbývá, než se z chyb poučit a jít dál. Těšíme se na další závod ve španělském Aragonu, který se jede na konci července. Nyní se připravujeme na Moriwaki cup, kdy nás čeká za 14 dní závodní víkend v anglickém Brands Hatch při britských závodech superbiků.

Děkujeme opět všem, co nám pomáhají a hlavně všem, co nás jakkoli podporují.

Filip:

„Po příjezdu do Albacete jsem si to nejdříve užíval… Pomáhal jsem mechanikům s přípravou boxu a pak jsem měl čas na svého mladšího bráchu Kubu a další kluky, se kterými se tu kamarádíme. Páteční tréninky jsem zajížděl přestavenou motorku, ale měli jsme pořád potíže s podvozkem, kdy mi buď odskakoval předek nebo jsem neměl grip na zadním kole, atd. Poslední trénink, který se jel přibližně v 17 hod už byl dost náročný, bylo úmorné vedro, klouzaly gumy, časy už se nedaly zlepšit. Kvalifikace č. 1. byla velkým zklamáním, ale věřil jsem si do té druhé. Bohužel, sice se mi jelo dobře a jako jeden z mála jsem zajížděl rychlá kola a dojel P11., což ale nestačilo, protože rozhodly kvalifikační časy z 1. měřáku. Warm-up byl pro mě další posun o jedno místo, dojel jsem na 10. místě a o to víc mě mrzelo, že startuju vzadu. Do závodu jsem byl odhodlaný podat co nejlepší výkon, i když jsem věděl, že to bude hodně těžký. Nepodařil se mi start a o to víc mě to nabudilo bojovat. Dařilo se mi postupně dostávat dopředu až na 9 pozici, pak jsem ale v posledním kole ve 3. zatáčce chyboval, předjel mě jezdec, který přebrzdil, vyvezl mě a já tak ztratil vedoucí pozici této skupinky. Do cíle jsem dojel jako 14. a byl jsem na sebe strašně naštvaný, obzvlášť pak, když jsem viděl, jak to mrzelo celý můj team, který opravdu tvrdě pracoval. Doufám, že je příště nezklamu a především, že nezklamu sám sebe. Za práci všem hrozně děkuju, hlavně tátovi a oběma mechanikům, Michalovi a Tomovi… Děkuju všem, co mě podporují, fanouškům a především sponzorům. Hezké léto všem, váš Filip.“

Zdroj: Michaela Salačová