10.04.2015
V Rakousku odstartoval úvodním podnikem mistrák v Paldau. Tradičně na Velikonoční pondělí (6. 4. 2015) opět připravil místní fotbalový klub na jednoúčelové trati závod na dobré úrovni (trať se vždy připraví pouze na tento závod, jinak se tam nejezdí). Sjela se poměrně dobrá zahraniční účast. Kromě rakouské špičky, pro niž je domácí šampionát hodně prestižní, přijeli kvalitní závodníci z nedalekého Slovinska, Maďarska, Slovenska, samozřejmě i od nás z Čech a dokonce i jeden Angličan.

Protože nejsou tamější diváci motokrosem přesyceni, sešlo se jich jako každoročně řádově několik tisícovek. V obou hlavních třídách MX2 a OPEN mohli diváci na startu vidět zcela zaplněný žebřík.

Nejlépe si z našich reprezentantů vedl Petr Smítka ve třídě OPEN. Angažován ambiciózním rakouským týmem Cofain nestačil pouze na svého týmového kolegu a celkového vítěze Lukase Neurautera a umístil se na krásném druhém místě před úřadujícím mistrem Günterem Schmidingerem. V Čechách dobře známý Manuel Obermair byl na nové 4T mašině dvakrát čtvrtý a nedávný pravidelný účastník seriálu MS Pascal Rauchenecker byl po defektu s brzdou celkově až pátý před dalším, u nás dobře známým Maďarem Bencem Szvobodou, který v Paldau startoval na „velké“ motorce. Celkové jednadvacáté místo patřilo českému závodníkovi Tomáši Lhotskému. Smolařem byl Petr Michalec (Spencer Life Media team). „Ráno, když jsem nastartoval motorku před prvním tréninkem, tak mi hned chcípla a ozval se z ní divný zvuk. Pak už bohužel nechytla. Tak jsme ji naložili a jeli domů. Nakonec se ukázalo, že to byl uvolněný šroub v motoru, což stejně nebylo možné na místě opravit.“ vysvětluje svou neúčast v závodě Petr.

Ve třídě MX2 se o vedení přetahovali Slovinec Aljoša Molnár, pozdější vítěz a jeho rival, domácí jezdec Michi Kratzer. Oba patřili mezi nejlepší jezdce této třídy již loni. Pěkné třetí místo překvapivě vybojoval nenápadný Patrick Schrattenecker, čtvrtý byl Alex Banzirsch, kterého jsme nedávno mohli vidět na českém juniorském mistráku v Netolicích. Šestým místem se blýskl Slovák Denis Poláš. Špatný den měl český závodník Lukáš Komprda (SZA Stav), který bohužel ve druhé jízdě po dobrém startu musel hned v prvním kole z jízdy odstoupit. „Odstartoval jsem na čtvrtém místě, a když jsem chtěl hned za druhou zatáčkou předjet třetího v pořadí, tak jsem o něj na odskoku bohužel brnknul a po pádu si vykloubil rameno…“ říká Lukáš, který nakonec figuroval ve výsledkové listině na celkovém 18. místě. Ještě větší smůlu měl Jirka Pach, který startoval za Motosport Chýnov a v Rakousku byl na mistráku úplně poprvé. Jirka si sice hned v první jízdě vedl dobře, spolehlivě jezdil v první desátce a nic moc neztrácel na vedoucí jezdce, pak ale následoval na dvojskoku nepříjemný pád a Jirka musel na ošetření do nemocnice v nedalekém Feldbachu… Další český jezdec v této třídě Láďa Červenka (Cofain) bodoval sice v obou jízdách, celkově z toho ale bylo až dvacáté místo.

Další závod rakouského šampionátu se jede 19. 4. 2015 v Sittendorfu (poblíž Vídně) na trati, kde se mnoho desetiletí jezdilo MS převážně třídy 500 ccm a kde dokázal v roce 1973 vyhrát Velkou cenu Rakouska Čech Jiří Stodůlka a o dva roky později Jaroslav Falta ve třídě 250 ccm.

Text: Evžen Zadražil/Motosport Chýnov