02.06.2015
V sobotu 23. května vyhrál Angličan Tai Woffinden plochodrážní Grand Prix České republiky, před Poláky Jaroslawem Hampelem a Maciejem Janowským. Čech Václav Milík startující na divokou kartu skončil patnáctý se dvěma body. Tai Woffinden se tak zapsal mezi největší osobnosti devatenáctileté historie Grand Prix České republiky. Brit totiž v Praze dokázal vyhrát třetí rok po sobě, což je úspěch, který v minulosti předvedl jen Jason Crump.
ostatníOstatní

Woffinden patřil mezi nejrychlejší v celém průběhu závodu, do vyřazovacích jízd postoupil ze třetího místa, nejlépe ale zvládl vyřazovací boje. Vyhrál své finále a hlavně stylem start-cíl triumfoval ve velkém finále. Odvážný manévr ve finále posunul na konečné druhé místo Jaroslawa Hampela, ten předčil vítěze základního rozpisu a největší překvapení závodu Macieje Janowského.

Do závodu zasáhli tři čeští jezdci. Václav Milík s divokou kartou vyrovnal svůj loňský výsledek, když skončil se dvěma body patnáctý. Na body Matěje Kůse a Josefa France si přes jejich snahu budeme muset počkat na příští ročník.

Zatímco z počátku závodu vyděsilo diváky několik karambolů, s blížícím se finále gradovala neuvěřitelná sportovní úroveň závodníků a zejména polští diváci vytvořili pro své dva finalisty úžasnou atmosféru. Sobotní závod byl jednoznačně nejatraktivnějším závodem v letošním ročníku a nejlepší Grand Prix České republiky za mnoho posledních let.

AK Markéta prodloužil smlouvu s britským promotérem BSI a bude pořádat Grand Prix České republiky po další tři roky. Závod finále Mistrovství světa jednotlivců na ploché dráze se v sobotu pojede na Markétě už podevatenácté v řadě. Žádný jiný pořadatel na světě tolikrát závod Grand Prix nepořádal. V příštím roce v květnu navíc pražská Grand Prix oslaví kulaté dvacáté jubileum, což krásně zapadá do období, pro něž Praha získala titul Evropské hlavní město sportu 2016.

Již zítra v 18:00 na Markétě startuje finále MČR jednotlivců, 1. liga se na Markétě objeví další týden 9. 6. rovněž od šesti, a extraligu nad Břevnovem spatříme 23. 6., rovněž v úterý, od šesti hodin. Jsou to poslední možnosti užít si před prázdninami vůni hořícího metylalkoholu, než se nám přiblíží zářijový Memoriál Luboše Tomíčka.

Video Czech SGP 2015:

Tai Woffinden

-          Syn britské matky a australského závodníka Roba Woffindena

-          Narozen v Anglii, ale po konci otcovy kariéry se s rodinou přestěhoval do Austrálie

-          V Austrálii vyzkoušel všemožné sporty, až se dostal k ploché dráze

-          Rodina zainvestovala a odstěhovala se zpátky do Anglie, ještě mu nebylo 16

-          V 16 poprvé nastoupil do Premier League (II. nejvyšší soutěž)

-          V 18 debutoval v MS družstev, byl třetí v mistrovství Anglie jednotlivců a vyhrál mistrovství Anglie juniorů

-          Na sezonu 2010 dostal divokou kartu do Grand Prix, ještě mu nebylo 20

-          Na úroveň GP vůbec nestačil, měl nekonkurenceschopnou Jawu a komplikované spory s ladičem, skončil beznadějně poslední

-          Na sezonu 2013 opět dostal divokou kartu, čekal se od něj stejný výsledek jako předtím

-          Odjel solidní GP v Aucklandu, dostal se do finále v Bydgoszczi a pak v Praze vyhrál první závod GP v kariéře

-          I přes zlomeninu klíční kosti se stal mistrem světa, prvním Britem od roku 2000

-          Věnuje se charitě – výzkum rakoviny a podpora dětské nemocnice, jezdí na GP do Cardiffu na kole

-          V zimě odešel z anglické ligy a jezdí jen v Polsku a Švédsku

-          V Praze nyní vyhrál potřetí za sebou, drží zde rekord dráhy, jen Jason Crump vyhrál třikrát po sobě

Autor: Petr Drnovský