06.07.2015
Rozehnalům konečně sedlo vše, jak mělo a hned udělali jejich letošní nejlepší výsledek na MS sajdkár. V neděli 5. 7. 2015 za úžasné divácké kulisy vybojovali na GP Francie v Iffendic celkové šesté místo! Po nepříliš povedených startech se díky své neúnavné vůli a zkušenosti posunuli až na dosah první pětky. Gratulujeme! Další český reprezentant Ondřej Čermák v sajdkáře Belgičana Van Daeleho stihli v první jízdě crash, ale druhou už dojeli na šestém místě.
sidecarcrossSidecarcross

O Francii můžeme právem mluvit jako zemi sajdkárkrosu a motokrosu zaslíbené, jelikož už od sobotního rána přijíždělo množství aut se zarytými francouzskými fanoušky do vymezeného kempu pro ně, kteří přímo lačnili po závodech tříkolových strojů. A v neděli ještě přibyli další. Neodradila je ani náhlá bouřka s deštěm v časných ranních hodinách, která rozbahnila některé úseky trati. Na druhou stranu se teplota nevyšplhala na neunosnou mez a vzduch se pročistil.

„Avizované vedro se nekonalo. Teplota se pohybovala kolem 25°C. Velké množství diváků vytvořilo výbornou atmosféru. V Iffendicu to prostě žilo,“ pověděl nám Václav Rozehnal. Na první rozjížďku už zase svítilo slunce, že zavládly optimální podmínky pro cross i podívanou.

PRVNÍ JÍZDA: Rozehnalové si zapředjížděli a cílem proletěli jako sedmí!

Do první jízdy nejlépe vstoupili Hendrickx-van den Bogaart před Baxem, Willemsenem, Wilkinsonem a Vanluchenem. Až sedmí vyráželi domácí favorité Giraud-Musset, kteří se okamžitě hnali vše dohnat. Také naši bratři Rozehnalové se vydali na stíhací jízdu z 10. místa.

Ve druhém kole se již vedoucí jezdci šampionátu, Bax-Stupelis, posunuli před Hendrickx-van den Bogaart, a pak už nikým neohrožováni zvítězili. Naopak druhý Hendrickx se po patnácti minutách potýkal s problémy s přední brzdou, že podcenil jednu ze zatáček a uvízl na vnější straně v bahně. Klesl o čtyři místa níže. Lépe se vedlo Giraudovi, který se po 20 minutách konečně dostal až na druhé místo, ale stáhnout ztrátu na Baxe na to již neměl. Po slušném výkonu si pro třetí místo dojeli Willemsen-Bax. Smolaři Hendrickx-van den Bogaart nakonec uhájili čtvrtý flek.

Rozehnalové zase povzbuzeni dobrou kvalifikací jeli ve velkém stylu a konečně je v jejich rozletu nezastavila žádná smůla. Jeli v takové pohodě, že předjížděli jednu posádku za druhou, až se zastavili u belgického mládí, Vanluchene-Soenens. „Dařilo se nám předjíždět a i když to byly místy pěkné souboje o pozice, při níž o sebe zvonily trubky, podařilo se nám v cíli brát pěkné 7. místo,“ zhodnotil nám Václav Rozehnal.

Naopak se štěstím se nepotkal Van Daele s naším Ondřejem Čermákem, kteří v polovině závodu havarovali, a tak brali až 23. místo.

Výsledky 1.jízdy:
1. Bax-Stupelis, 2. Giraud-Musset, 3. Willemsen-Bax, … 7. Rozehnalové, … 23. Van Daele-Čermák

DRUHÁ JÍZDA: Giraud-Musset oplácí důvěru divákům a vítězí!

I v druhé jízdě si zopakoval Hendrickx nejrychlejší start před Willemsenem, Jarvisem, van Daelem a Giraudem. Bax-Stupelis byli uprostřed mraku prachu na dvanácté pozici. Rozehnalové znovu kolem 10. místa. Na čele se sice tyčil Hendrickx, ale v zádech měl agresivního protivníka v podobě Girauda, který se navíc opíral o téměř 10 000 ječících Francouzů. Bylo nemožné udržet vedení před takovou převahou. Za ohlušujícího hluku podél trati se tak ve čtvrtém kole dostal Giraud do čela závodního pole. Od té chvíle se odtrhl od všech svých soupeřů a v poklidu zvítězil.

Jeho největší rival o titul, Bax, se totiž mezitím prodíral celým polem závodníků. Vše dohnal, že v závěru předjel druhého Hendrickxe, kterému třetí místo zajistilo i celkové bronzové. Se zlou se naopak potázali Holanďani Hermans-van Gaalen, když v úvodu se drželi pátí, ale píchli pneumatiku a rázem následoval sešup na dno závodního pole.

Na šestém místě dokončil jízdu belgicko-český pár Van Daele-Čermák, kteří si po předešlém pádu spravili chuť. Divákům také předvedli pěknou podívanou.

Jediná česká dvojice, Rozehnalové, i tentokráte jela ve vysokém tempu a pohodě. Z desátého místa se protlačili až na osmé, kde dvě kola před cílem svedli úspěšný souboj s Vanluchene-Soenens, na které vystupňovali ohromný nátlak. „Trať už byla tvrdá a celkem prašná. Nicméně v polovině jízdy se nám povedlo předjet holandskou posádku a začali jsme stahovat mladičké talenty Vanluchene-Soenens z Belgie. I ty se nám podařilo v jednom ze sjezdů předjet a necelá dvě kola před koncem to byla opět bitva až do konce jízdy. Cílem druhé jízdy jsme dojeli také na 7. pozici,“ líčil nám průběh poslední jízdy Václav Rozehnal. Spokojený byl celý jeho tým a na závěr dodal: „Děkujeme všem, kteří nás podporují!“

Výsledky 2. jízdy:
1. Giraud-Musset, 2. Bax-Stupelis, 3. Hendrickx-van den Bogaart, … 6. Van Daele-Čermák, 7. Rozehnalové

Ke stupním vítězů se přiřítil početný dav francouzských fans, kteří oslavovali vítězství svých favoritů Girauda a Musseta. Při spuštění francouzské hymny „Marseillaise“ jako jeden hlas všichni sborově zpívali. Podtrhli tak báječnou atmosféru, která vládla po celý víkend ve francouzském Iffendic. Desetitisícový dav naháněl „husinu“!

Celkově GP:
1. Giraud-Musset (47 b.), 2. Bax-Stupelis (47 b.), 3. Hendrickx-van den Bogaart (38 b.), … 6. Rozehnalové (28 b.), … 12. Van Daele-Čermák (15 b.)

Průběžné pořadí MS:
1. Bax-Stupelis (401 b.), 2. Giraud-Musset (370 b.), 3. Hendrickx-van den Bogaart (336 b.), … 10. Rozehnalové (173 b.), … 16. Čermákové (72 b.), … 21. Černý-Musil (50 b.), … 27. Vejchodové (19 b.), … 37. Diblík-Gábor (8 b.), … 48. Vrátný-Hotový (3 b.)

Příští závod MS sajdkár se pojede v německém Strassbesenbachu o víkendu 18. - 19. 7. 2015.

Na více fotografií se neváhejte podívat na:  sidecarcross.be od Rik Claeys a  FB profil Luc Vanderaa

Text: Josef Hejnal