09.08.2015
Bax- Stupelis ovládli lotyšskou půdu, když soupeři měli problémy. Tak by se dalo úvodem stručně popsat dění na závodech v pořadí 12. Grand Prix v lotyšském Kegumsu o neděli 9. 8. 2015, ale o tom podrobněji v rozsáhlém článku...
sidecarcrossSidecarcross

Neděle 9. 8. 2015 nám přinesla menší ochlazení a při ranních trénincích dokonce přišla bouřka s blesky na obloze. Ta nás potrápila jen krátce a usnadnila kropení místní trati. Před hlavím závodem ještě proběhly vložené závody veteránů, kterým se budu věnovat v příštím článku, a také ME quad.

PRVNÍ JÍZDA: Jen 20 posádek uvidělo cílový praporek!

První jízda přinesla dramatické situace, a to hned v úvodu. O co více jsem sledoval naše posádky při startu, tím byla jejich situace horší. Vejchodům se povedl tak dobře start, že z druhé řady do první zatáčky vlítli mezi top deset. To ale nikdo netušil, že po levé straně bojuje o přední pozice Rozehnal, který se jim zachytil vozíkem do zadního kola a celé ho rozpáral. Tím pádem bylo po nadějích na dobrý výsledek a Rozehnalové odjížděli jako poslední. Drama ale nekončilo. Jíž po pár zatáčkách hlásila zvednutou rukou poruchu německá posádka Uhlig-Richter, pro které také závod skončil.

Skvělým startem se blýskli Hendrickx-van den Bogaart před Baxem a Willemsenem, že čelo bylo pro další kola dané. Vzrušení ale neustávalo, když ve třetím kole se nám o něj postarali Wilkinson-Kirwin, kterým se zapíchla motorka a už byly vyvěšeny zdravotnické prapory, to ale nebylo všechno. V závěru skvěle jedoucí Varik při dopadu na cílové lavici letěl vzduchem a zase plápolaly žluté vlajky. "Úmrtnost" byla tak veliká, že cíl vidělo jen 20 posádek.

Výborný start se povedl estonské posádce s číslem 711 Normak-Kasesalu, která za sebou zašpuntovala silnější borce. Těm dlouho trvalo, než se v náročném terénu přes ně dostali.

Druhé kolo za mohutného aplausu patřilo Baxovi. Za letu totiž přeskočil do té doby vedoucího Hendrickxe a ujal se vedení až do cíle.
Ani Willemsen to tentokráte neměl jednoduché. Dlouho držel třetí pozici ale jen do chvíle, kdy jeho spolujezdec dostál ránu do zad a nemohl se plně věnovat jízdě. Ať se na motorce kroutil bolestí jako had, Willemsen nezastavil a dojel s ním do cíle jako šestý.

Naši Rozehnalové to tentokráte tak hladké neměli, protože předjíždění bylo zde obzvláště složité. V cíly z toho nakonec udělali krásné 14. místo, a to vše bez přední brzdy!

První trojka byla tedy následující: Bax-Stupelis, Hendrickx-van den Bogaart a Giraud-Musset.

30. 33. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ WSP/Zabel 0

DRUHÁ JÍZDA: Bax s domácím Stupelis slaví s diváky!

Druhá část dne již neměla tak dramatický průběh, aspoň pro naše posádky. I tak nemohu říci, že by se u soupeřů nic nedělo. Do závodu již nenastoupil Willamsen pro zranění spolujezdce a závod jen sledoval. To samé Varik a další posádky. Účast byla tak malá, že po druhém kole jelo jen 22 posádek, když finským bratrům Kunnas praskl v prvním kole řetěz a Uhlig-Richter zase řešili technické potíže, přes které nešlo pokračovat.

Startům letos kraluje Hendrickx, a tak i v druhé rundě se ujal vedení, ale jen na jedno kolo. Pak převzal otěže Bax a svoji dokonalou jízdou kraloval celé závodní smečce. Jejich tempu nikdo nestačil. Na třetí pozici se dlouho držela francouzská posádky Giraud-Musset, ale v polovině závodu polevili a propadli se až na sedmou pozici. Komu se dnes ještě nevedlo, byla holandská posádka Vanluchene-Soenens, těm se v polovině závodu vylomilo přepákování. Ani druhá mladičká holandská posádka Hermans-van Gaalen, neměla štěstí. Když se ze 13. pozice po startu prokousali vpřed, v předposledním kole jim prasknul výfuk, a tak dojeli jako devátí. To ale nebylo ještě vše. Po závodě museli jít na hlukovou zkoušku, která byla pozitivní, což pro ně znamenalo pád o 5 pozic níže.

To pomohlo našim Rozehnalům posunout se v pořadí výše. Po špatném startu totiž dokončili nakonec na 10. místě, ale po zkorigování výsledků jim patřila deváté. Na otázku, co by řekli k dnešnímu závodům, jen stroze komentovali: „Jsme rádi, že to máme za sebou!“ Naší druhé bratrské dvojici se start povedl podstatně lépe a v první zatáčce jim patřila 13. pozice. S konečným 16. místem byli spokojeni, že vezou domu další příděl bodů.

Konečné pořadí dne bylo následující. Zvítězil Bax-Stupelis před Hendrickx-van den Boggart a třetí místo po problémech soupeřů brala britská dvojice Brown-Chamberlain. Rozehnalům patřil 9. flek a Vejchodům 22.