20.04.2016
Nový ročník přeboru jihočeského motokrosového střediska zahájil v sobotu 16. dubna 2016 na mistrovské trati v Pacově. Jarní termín, příznivé počasí a oblíbená trať přilákaly do Pacova velký počet závodníků. A protože pacovská trať bude za pár dní dějištěm prvního závodu Buksa/Ados Motokros MMČR, bylo mezi nimi na dvě desítky těch, kteří chtějí promluvit do pořadí na předních místech a vzali závod jako příležitost ke kvalitnímu tréninku. A tak se bylo při jízdách tříd MX2 a MX1 Open opravdu na co dívat.

Ale nejen při jízdách velkých tříd – velké závody přinesla i nejslabší třída 85 ccm, kde se o první místa tvrdě bojovalo. V první jízdě mezi Jakubem Hedrlínem, Oskarem Reichenpfaderem a Radimem Krausem, ve druhé, kterou Radim odvodil, musel mladý Rakušan odolávat náporu Hedrlína a Pavla Vítovce. Pódiové pořadí nakonec bylo: Kraus, Hedrlín, Reichenpfader a Vítovec. Dvanáctiletý Oskar Reichenpfader, který brousí jihočeské tratě už třetí sezónu, se jezdecky zlepšuje – doma se slušně umísťuje v závodech rakouského mistrovství a neztratil se ani v závodě jihozápadní zóny mistrovství Evropy.

S osmdesátkami jely v Pacově i malé šedesátky, a tak se na trati pohybovalo společně na oblastní závod neuvěřitelné množství tří desítek jezdců. Mezi šedesátkaři bylo také několik Rakušanů, kteří si přijeli osahat trať, na které se 16. července 2016 pojede jeden ze závodů rakouského mládežnického seriálu KTM Junior Challenge 2016, připravovaný Motosportem Chýnov. Nejúspěšnější v šedesátkách byli Kevin Schneeweiss a Fabian Kermer před mladším z bratrů Hedrlínů, Lukášem.

Do první jízdy třídy MX2 odstartoval nejlépe Martin Vondrášek a jízdu také vítězně dokončil. Za ním dojeli polský junior Dominik Olzsowy, Jihočeši Hůla a Beránek a Moravák Jiří Pach. Po startu druhé jízdy se Martin Vondrášek propadl až někam na konec jezdeckého pole a musel nasadit ke stíhací jízdě, která ho nakonec dovedla ke čtvrtému místu v cíli. V čele se zatím usadili Dominik Olszowy s Dominikem Hůlou a v tandemu odjezdili celou rozjížďku. Třetí dojel další Jihočech Ruda Plch, za Martinem Vondráškem přijeli Pach, Oulehle a Beránek. Celkové pořadí předních míst třídy MX2 bylo Olszowy, Vonrdrášek, Hůla, Plch, Beránek a Pach. V obou jízdách držel krok se soupeři na velkých motocyklech špičkový jezdec třídy 85 ccm Daniel Stehlík a byl na své osmdesátce celkově devátý.

Závody nejsilnější třídy MX1 Open byly vyvrcholením sportovního odpoledne. Do boje o přední umístění mohla zasáhnout celá desítka jezdců. Nakonec to byl Martin Finěk, který přesvědčil, že má po loňském zranění opět chuť bojovat o nejlepší výsledky. První jízdu vyhrál před Michalem Bártou, Davidem Čermákem, Petrem Stloukalem, Milanem Špičákem a rychlým soutěžákem Ondřejem Helmichem. Sedmý dojel František Smola, který musel po rychlém začátku zvolnit, protože necítil jistotu v loni zraněné a dvakrát operované ruce. Do druhé jízdy proto už nenastoupil.

Martin Finěk ovládl i druhou jízdu třídy Open, tentokrát před Milanem Špičákem a Patrikem Liškou. Michal Bárta se propadl až na čtvrté místo, za ním dojeli Michal Gregor, Petr Stloukal a Milan Rožec. V celkovém pořadí za Martinem Fiňkem skončili Bárta, Špičák, Stloukal, Patrik Liška a Michal Gregor.

Vítězem třídy Amatér MX2 se v Pacově stal sedmnáctiletý Michal Fischer, třídu Amatér Open vyhrál zkušený Michal Úlehla a ve třídě Veterán bylo pořadí Daniel Doppler (Rakousko), Ladislav Mikas a Jiří Pach st.