27.04.2016
Další ročník nejprestižnějšího evropského seriálu - ADAC MX Masters – zahájil o víkendu 16. - 17. dubna 2016 tradičně na hlubokém písku v braniborské Fürstlich Drehně. Pořadatelé se pochlubili účastí 221 závodníků z 25 zemí v závodě, který byl pro rozmary počasí tvrdou zkouškou nejen pro ně, ale i pro 10 500 dychtivých diváků. Ti i přes nepříjemnou mixáž slunce, sněhu, krupobití a dešťových přeháněk viděli zajímavé závody, které si sebevědomý slogan opravdu zasloužily.

Nepřehlédnutelným trendem mezinárodního mistrovství Německa v motokrosu je prosazování se mladých jezdců. Nejen v Junior Cupu, třídě 85 ccm a Youngster Cupu,  třídě MX2 do 21 let, kde je to samozřejmostí, ale i v mistrovské třídě Masters se na pódiu stále častěji objevují jezdci v juniorském věku. Otevření nové sezóny vítězstvím devatenáctiletého Thomase Kjer Olsena nebude jistě výjimkou.

Potěšitelná byla poměrně hojná účast jezdců našeho Mezinárodního mistrovství České republiky – nejen Čechů, ale i Slováků, Poláků a Maďarů, které vídáme na našich tratích v dresech českých týmů. Svou kůži nesli na trh nejen ti nejmladší, kteří přijeli sbírat zkušenosti, ale i nadějní junioři a také zkušení tradiční účastníci německého seriálu. Většina se jich dostala do hlavního závodu přímým postupem z kvalifikace, někteří museli absolvovat opravnou jízdu „poslední šance“. I když se podle výsledků kvalifikace zdála konkurence poměrně vyrovnaná a dávala našim naděje na dobré umístění, v konečném výsledku to tak vždycky nebylo. Snad to bylo tím, že řada ambiciózních mladých jezdců nejen z „pískových“ zemí přijela do Drehny s touhou naplnit olympijské heslo: „Není důležité zúčastnit se, ale zvítězit!“

Junior Cup suverénně ovládl Hofer, z našich nejlepší Stehlík

Příjemným překvapením sobotní kvalifikace juniorské třídy 85 ccm bylo vítězství našeho Daniela Stehlíka v jeho kvalifikační skupině
, které ho favorizovalo na dobré umístění v nedělním závodě. Horkým favoritem byl ale už po tréninku „náš“ Rakušan Rene Hofer, který s více než dvouvteřinovým náskokem vyhrál svou, celkově rychlejší skupinu. Z dalších českých závodníků se do závodu dostali nováčci Venhoda, Kraus, Wagenknecht a z opravné jízdy Radek Větrovský. Vlastní závod potvrdil letošní mimořádné postavení čtrnáctiletého Renka Hofera ve své třídě. Po úspěších v rozjížďkách Mistrovství Evropy a domácího rakouského mistrovství dominoval i v Německu, když vyhrál s přehledem obě jízdy a celkově zvítězil před Rusem Maximem Krajevem, Estoncem Meico Vettigem a Finem Matiasem Vesterinenem. Pátý, se stejným bodovým ziskem za čtvrté a šesté místo jako Fin, byl Daniel Stehlík, který tak skvěle vykročil do nové sezóny, šestý byl předloňský mistr světa pětašedesátek, Rus Nikita Kučerov. „Je to poprvé, co stojím na pódiu v Masters úplně nahoře,“ svěřil se Rene Hofer po vítězném závodě. "Hrozně mě to povzbuzuje a dává mi to dobrý pocit před dalšími závody. Loni jsem byl v seriálu celkově třetí, letos bych chtěl na toto umístění navázat,“ dodal. Daniel Stehlík byl, jak se v průběhu odpoledne ukázalo, v Drehně naším nejúspěšnějším závodníkem. Čtveřice dalších našich mladých závodníků třídy 85 si z prvního závodu odvážela cenné zkušenosti, na body ale nedosáhla.

Sihvonen si z Youngster Cupu odvezl plný počet bodů. Krč, Kohút a Jošt bodovali

Už výsledky kvalifikace Youngster Cupu, třídy MX2, ukázaly výrazné šance mladých závodníků ze zemí, kde se jezdí na písku – z Belgie, Holandska, Dánska, nebo Finska. Mezi patnáctku nejlepších se osmou startovní pozicí vklínil Slovák Richard Šikyňa. Až ve druhé desítce figurovali Dušan Drdaj, Tomáš Kohút a Martin Krč, přímo postoupili ještě Jakub Terešák a z poslední šance Šimon Jošt a Polák Gabriel Chetnicki. Do závodu se kvalifikovali i čtyři mladí Rakušané, v čele s Michaelem Sandnerem, neprošli Marcel Stauffer, stejně jako náš Petr Polák se stopětadvacítkami. Nedělní závod pak byl skutečně v režii „pískařů“ a zvítězil v něm sedmnáctiletý Fin Miro Sihvonen, který vyhrál obě jízdy před Nizozemcem Lucou Nijenhuisem a domácím Němcem Stefanem Ekeroldem. Čtvrtý byl Belgičan Yannick Heylen, pátý Nizozemec Jaap Cornet a šestý další Belgičan Nathan Renkens. Pro naše závodníky zbyla druhá desítka celkového pořadí. Nejlépe na tom byl Martin Krč, dvanáctý s body za 17. a 9. místo, 13. byl Tomáš Kohút za nejlepší umístění z našich, šesté místo v první jízdě a 15. Gabriel Chetnicki. Za 10. místo v první jízdě byl celkově 17. Šimon Jošt. Kuba Terešák a překvapivě ani Dušan Drdaj a Rišo Šikyňa nebodovali.

24. Jan Ja­kob­son (EST, KAW), 1

Masters: Townleyho zradila technika, vítězství si připsal T. Olsen. Neugebauer v TOP 10!

Hvězdou mistrovské třídy Masters byl Novozélanďan Ben Townley, účastník mistrovství světa třídy MXGP. Ten bral účast v závodě jako příležitost k rozježdění po pauze způsobené zraněním před dalším závodem MS v lotyšském Kegumsu. Nezůstal nic dlužen své pověsti a vyhrál s přehledem kvalifikaci i první jízdu hlavního závodu. Ve druhé jízdě ale předčasně skončil, když ho zradil motocykl. Druhou jízdu pak vyhrál Švéd Filip Bengtsson, celkovým vítězem závodu třídy Masters se za dvě druhá místa stal devatenáctiletý Dán Thomas Kjer Olsen, úspěšný účastník mistrovství Evropy a předloňský vítěz třídy MX2 seriálu ADAC. Švéd Bengtsson skončil celkově druhý, třetí byl Němec Angus Heidecke. Na čtvrtém místě skončil Fin Harri Kullas, na pátém Lotyš Armin Jasikonis a šestý byl Němec Dennis Ullrich. Z českých závodníků držel krok s konkurencí jen Filip Neugebauer na devátém místě, který dojel dvakrát v první desítce, Jaromíru Romančíkovi, Václavu Kovářovi a Bence Szvobodovi patřilo 14., 15. a 16. místo celkového pořadí. Z účastníků českého mistrovství bodovali ještě Erik Hugyecz, Tomek Wysocki, Petr Smítka a Mark Szöke. Za body zůstali Rudolf Weschta a Martin Finěk.