11.05.2016
Náš test rider Jirka Kružík se projel na nejnovějších ostrých endurech francouzského výrobce Sherco. Jeho dojmy a pocity z jízdy na modrožlutých mašinách s přídomkem Factory si můžete přečíst v článku. Jedno ale prozradíme rovnou: Sherco se s novými modely opravdu vytáhlo!
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Oproti motokrosu jsou v enduro a crosscountry světě daleko větší možnosti výběru sportovního nářadí. Řeč je především o menších evropských značkách a jednou z nich je i francouzské Sherco, známé především z trialu. V České republice vzala výhradní zastoupení této značky na svá bedra firma Airmoto z Prostějova a stejně jako Sherco samotné, i oni jdou do nové sezóny po hlavě! A jak nejlépe zákazníkům předvést schopnosti nových modelů, než že jim dovolíte usednout za řídítka a dáte jim k dispozici parádní enduráckou trať, kde si to svoje najde každý.

 

 

Testování totiž probíhalo v pískovně nedaleko Brodku u Prostějova, kde mají místní nadšenci namotáno nespočet stezek. Na svoje si tam přijde jak začínající jezdec, tak zkušený pilot, který se nebojí ani vyhlášeného výjezdu s příznačným názvem K2. Podle historek majitele Airmota, pana Hanáčka, už tahle sranda rozbila nejednu novou motorku a jejího jezdce. Ale kdo se bojí, nesmí jezdit enduro! Já jsem se na K2 rozjel s nejsilnějším čtyřtaktem a po úspěšném zdolání vrcholu se dostavila nepopsatelná euforie, kterou se mnou jistě sdílel i kolega Petr Záruba, kterému jsem zrovna dělal traséra, takže chtě nechtě, musel si dát K2 se mnou.

 

K2 ale samozřejmě nebyla jedinou atrakcí, kterou tohle báječné místo nabízelo. Motorky jsem mohl vyzkoušet při přejezdech zakopaných pneumatik, rychlých zatáčkách, v rozbitých pasážích, pískové zatáčce, odskocích nahoru i dolů… Jednoduše vše, co k pořádnému testu neznámé motorky člověk potřebuje! Za výběr místa tedy míří do Airmota velká pochvala a poděkování. A na čem, že jsem vlastně jezdil?

 

 

K dispozici byly dva šestnáctkové modely z řady Factory, dvoutaktní třístovka 300 SE-R, čtyřtaktní třístovka 300 SEF-R a také čtyřipade 450 SEF-R z edice Six Days loňského modelového roku, kterou sedlá Zdeněk Gottvald. Na nových modelech odvedli v Shercu spoustu práce a v sedle to jezdec rozhodně pozná a ocení. Už při prvním ohmatání bylo jasné, že jde o hodně štíhlé motorky, což jsem vnímal jako velké plus. Navíc krásně padnou do ruky a jsou úžasně lehké a hbité, k čemuž jsem došel už po pár minutách jízdy. Takže dost řečí, jde se jezdit!

 

Sherco 300 SE-R Factory

Jako první si beru do parády dvoutaktní bestii. Po zkušenostech z endurového tříkila od Husky čekám umírněný projev motoru, který má ale dostatek síly, na kterou se jezdec může kdykoliv spolehnout. Realita je ale taková, že většinu výjezdů ze zatáček beru po zadním a s úsměvem od ucha k uchu zjišťuji, že tohle je spíš agresivní motokrosová mašina lehce říznutá endurem. Ovšem nenechte se mýlit, výkon nastupuje už od nízkých otáček a není potřeba zbytečně dráždit spojku při rozjezdech ze zatáček. K mé velké spokojenosti fungují na výbornou i nové tlumiče WP a také brzdy Brembo se předvádí v dobrém světle, především díky většímu 260 mm přednímu kotouči.

 

 

Kdo ale není zvyklý na motokrosové dvoutaktní peklo, pro toho je na pravém řídítku určen přepínač výkonového režimu, který upravuje chod přívěry a s ní spojenou reakci na plyn. To se hodí při dlouhých vyjížďkách, kdy vás motorka tolik neutahá a také při zdolávání strmých výjezdů, kde je potřeba přesně dávkovat výkon přenášený na zadní kolo. Důležitá je samozřejmě také práce se spojkovou páčkou a je velice příjemné operovat s hydraulickou spojkou. Se Shercem se tak můžete prohánět opravdu dlouho, aniž by vám tvrdly prsty nebo předloktí.

 

 

K dalším příjemným věcem, na které si jako motokrosař stále nemůžu zvyknout, bezesporu patří elektrický startér. To už je sice v enduru víceméně standard, ale úroveň komfortu tím rapidně vzrostla. Startér samozřejmě mají všechny modely a nakopávačku bychom na každém z nich hledali marně. Musíme se spolehnout pouze na elektroniku. Možná by nebylo na škodu myslet i na zadní vrátka. Možným důvodem jejího neosazení může být i snaha o minimalizaci hmotnosti. U tohoto modelu se suchá hmotnost zastavila na hodnotě 105 kilo, což je velice příjemná hodnota.

 

Sherco 300 SEF-R Factory

Na tento model jsem byl opravdu hodně zvědavý, hlavně kvůli trochu nezvyklé kubatuře. Tříkilo ve čtyřtaktu ale funguje dle podobného vzorce, jako jeho dvoutaktní sestra. Přepínač palivových map nechávám na poloze „hard“, výkonu zde není tolik, abych ho musel krotit pomocí elektroniky, a vyrážím na trať plný očekávání. Čtyřtakt není tolik agresivní a už daleko více připomíná čistokrevné enduro. Po výkonové stránce ale motor příjemně překvapil a na „full gas“ dokáže slušně upalovat i v motokrosovém tempu.

 

 

Tlumiče i brzdy jsou i tady na výbornou, jen ovladatelnost se mi zdá přece jen o něco lepší. Možná za tím vězí ta tři kila, o které je čtyřtakt lehčí než dvoutaktní třístovka. Ano, čtete správně, Sherco se s tímto modelem opravdu vytáhlo a jeho hmotnost stlačilo na 102 kilo suché váhy!

 

Výborná ovladatelnost, spolehlivé brdy, pohodlné odpružení a velice příjemný průběh motoru, kdy není problém projet i relativně pomalé zatáčky na trojku bez nutnosti sáhnout po spojce, dělají z tohoto modelu horkého kandidáta na mého favorita a osobní dream bike. Nakonec ale můj malý shootout přece jen vyhrává agresivní dvoutakt. Ty zběsilé vypalovačky po zadním ze zatáčky člověk ničím nenahradí.

 

 

Moment, nezapomněl jsem na něco? Ano, ještě je vlastně k dispozici jedna motorka, čtyřipade pana Gottvalda!

 

Sherco 450 SEF-R Six Days

Tento model byl tak trochu v pozadí zájmu, zaprvé se nejednalo o vrcholný model, jak tomu bylo u testovaných Factory verzí, a za druhé šlo o starší modelový ročník. Se čtyřipade jsem najel jen pár chvil, neustále jsem měl totiž nutkání vracet se do sedla předešlých dvou strojů. Jiná volba typu předních tlumičů se podepsala na ovladatelnosti a při jízdě  mám z motorky pocit, jako by nedržela stopu a přední kolo má neustále snahu mi uklouznout a poslat mě k zemi.

 

 

Zkouším tedy alespoň přepínač map a k mému velkému údivu nenacházím velký rozdíl mezi režimy „soft“ a „hard“. Možná se změny projeví pouze ve vysokých otáčkách nebo je v řídicí jednotce nahraná pouze jedna mapa. Jde o motorku, kterou má na sebe už nastavenou jiný jezdec, a tak v takových případech nelze zcela objektivně hodnotit, protože každému vyhovuje něco zcela jiného. Se čtyřipade jsem tak na konci testování měl jediný pozitivní zážitek, a to zmiňovaný výjezd na K2. To ale nic nemění na tom, že jsem se s motorkou nedokázal sžít. Změny na nových modelech a vylepšení u Factory edice jsou tedy evidentní!

 

Suma sumárum

 

Jak už asi tušíte, z testování nových modelů Sherco jsem si odvezl silně pozitivní zážitky a jen těžko budu hledat negativa. Troška hnidopišství ale neuškodí, takže já bych vytknul absenci nakopávačky nebo absenci přídavného ventilátoru u chladičů (např. u Husky ve standardní výbavě). Naopak pochválit musím štíhlou stavbu a celkově povedenou ergonomii, velice nízkou hmotnost, trošku agresivnější průběh motoru také není na škodu, výborné brzdy a tlumiče. Za zmínku stojí fakt, že Sherco si svoje motory samo vyvíjí a vyrábí, nejde o žádnou franšízu oranžového rakouského molocha.

 

 

Mluvil jsem o novinkách pro modelový rok 2016. Jejich seznam je velice dlouhý a na jejich kompletní výčet se můžete podívat v přiloženém dokumentu na konci článku. Uvedu jen pár nejzajímavějších. U čtyřtaktů se zapracovalo na hlavě válce, která dostala novou geometrii, což zvyšuje odolnost a zvyšuje výkon. Zvýšená životnost se týká také převodovky. Palivové mapy byly optimalizovány pro lepší průběh výkonu a snížení spotřeby. Změny se dotkly také elektroinstalace, kde najdeme nový systém „klíčku“ a jiné vedení kabeláže. Dvoutakty dostaly také novou hlavu válce vyrobenou z lepšího materiálu, optimalizovanou křivku průběhu výkonu a s ní související změny v motorech. Více v přiloženém dokumentu na konci článku pod fotogalerií. Co se Factory edice týče, tak ty mají laděný výfukový svod, WP 4860 MXMA přední tlumiče s uzavřenými kartridži, plastové chrániče motorů, DG3 potah sedla a factory design, modré D.I.D. ráfky, racingové kotouče nebo průhlednou nádrž. Kompletní technické specifikace na webu výrobce nebo na stránkách prostějovského dealera Airmoto.

 

 

Nezbývá než poděkovat panu Hanáčkovi a firmě Airmoto za možnost otestovat toto povedené nářadí od značky Sherco. Přejeme spoustu spokojených zákazníků a doufáme, že ve startovních listinách brzy začne opadat nadvláda KTM a Husky. Sherco si svoje místo na výsluní rozhodně zaslouží, cenovky jsou nastaveny na podobné úrovni jako u konkurence, takže není žádný velký důvod, proč nezkusit osedlat právě Sherco! Za pěkné a akční fotky děkuji Davidu Vejmolovi. A komu jsou pohyblivé obrázky milejší než fotky, může se podívat na následující oficiální video modelové řady 2016.

 

 

Připravil a motocykly Sherco testoval: Jiří Kružík
Foto: David Vejmola, Jiří Kružík

11. 5. 2016

Ke stažení:
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.