01.09.2016
Mezinárodní mistrovství České republiky v motokrosu juniorů pod sportovní autoritou Autoklubu ČR pokračovalo v severních Čechách v Krásné Lípě u Chomutova v sobotu 27. 8. 2016. Na čtvrtý závod sezóny se sjela necelá stovka závodníků, což je letošní nejhorší účast. Potěšila alespoň vzorná docházka favoritů, mezi kterými nechyběli naši reprezentanti ani zahraniční juniorská esa.
motocrossMotocross

Právě kvalitní konkurence potvrzuje pevnou pozici tuzemského šampionátu mezi mládežnickými seriály ve střední Evropě. Škoda jen, že tuto skutečnost zatím neodhalili diváci, kterých tak i do Lípy dorazilo poskrovnu. Extrémně horké počasí ztížilo práci pořádajícímu Motosport klubu Málkov v AČR, ale zkušený tým pod vedením Vladislava Terešáka si poradil velmi dobře. Svou náročnou a dlouhou trať málkovští připravili moderně se spoustou vody a hojně se kropilo i během závodního dne. Ačkoli slunce nemilosrdně pražilo, mladí piloti se místy museli vypořádat s bahnem a loužemi.

V nejmenší kubatuře do 50 ccm
opět výrazně dominoval Vítězslav Marek (KTM, CERMEN racing team), který v Lípě nepřipustil nejmenší pochybnost o vítězi. Martin Červenka předvedl povedené starty a bezchybnou jízdu a skončil zaslouženě druhý. Naopak začátky jízd se nedařily Václavu Janoutovi (oba KTM), který ale svou pozici vždy dokázal vylepšit a skončil třetí. MMČR nyní vede Marek o 24 bodů před Janoutem.

Ve třídě 65 ccm
letos řádí zahraniční konkurence, která byla hodně vidět i v severočeském závodě. Tentokrát se vytvořila maďarská smečka ve složení Noel Zanócz, László Márk Técsi a Bence Pergel (všichni KTM), která v dramatických rozjížďkách naháněla Adama Máje (KTM, SMS Střední Čechy). Ten přesile nepodlehl, zajel dvě druhá místa a poprvé v životě vyhrál závod MMČR. Na bednu jej doprovodili Zanócz a Técsi. V průběžném hodnocení šampionátu se náskok vedoucího Rumuna Popoviciho ztenčil na 17 bodů na Técsiho.

Také v kubatuře 80 ccm se hrálo výrazně podle maďarských not. Naši zahájili dobře, ale jezdec domácího klubu Daniel Stehlík upadl z prvního místa v závěru úvodní rozjížďky. Na čele ho poté zastoupil týmový kolega Radim Kraus (oba KTM), který vedení dovezl do cíle. Druhou jízdu už ovládli Maďaři Adam Zsolt Kovacs (KTM) a Kristof Jakob (Husqvarna), což je posunulo na stupně vítězů. Denní pořadí bylo Kovacs, Kraus, Jakob. Tato maďarská dvojice také zůstává ve vedení seriálu, přičemž Kovacs má náskok 10 bodů.

Třída 125 ccm 2-takt přinesla tradiční česko-rakouskou bitvu, ve které Petr Polák (MRG, BO-OIL Racing Team) v 2. jízdě oplatil porážku Renému Hoferovi (AUT, oba KTM) a na „lepší druhou“ při bodové rovnosti celkově zvítězil. Oba piloti se potkávají již od kariérních začátků na malých padesátkách, letos poprvé jsou spolu k vidění na „dvácách“. Vyhecované soupeření této dvojky bylo v Krásné Lípě nejzajímavějším bodem programu a vyrovnaná 2. jízda, která celá byla jedním nekončícím strhujícím soubojem o vítězství doslova kolo na kolo, by se dala označit za tu nejlepší demonstraci motokrosu. Bronzová pozice po zásluze patří Pavlu Dvořáčkovi (KTM), který dvakrát porazil zbytek konkurence. Petr Polák zatím neohroženě kráčí za titulem, když vede již o 63 bodů před Jiřím Matějcem.

V nejdospělejší třídě MX2 junior se čekaly dramatické bitvy, ale nakonec byl průběh závodů poměrně klidný. Favorizovaný Slovák Richard Šikyňa měl dobré starty a soustředěným výkonem bez chyb ujížděl ostatním. Bez problémů vyhrál obě jízdy. Na 2. místo se prosadil Polák Gabriel Chetnicki, který si obzvláště v 1. rozjížďce zapředjížděl po nepovedeném startu. Stejný problém ale ve 2. jízdě řešil Jakub Terešák (všichni KTM), který po nedávném bronzu na MS juniorů ve třídě 125 ccm už definitivně přešel na stroj 250 ccm. Domácí miláček se po složité stíhací jízdě musel spokojit s denním bronzem. Seriál vede Chetnicki o 49 bodů před Terešákem.

MMČR juniorů v rychlém sledu pokračuje 10. 9. 2016 v Nové Pace.