24.05.2017
O uplynulém víkendu se jelo hned několik závodů evropského šampionátu EMX, naši jezdci a jezdkyně startovali v Polsku, Finsku, Řecku a také v Německu skoro ve všech vypsaných třídách. Jejich výsledky a dojmy ze závodů najdete v článku.

EMX Women, Polsko

Spolu se severovýchodní zónou startovala v Cieszyni také evropská třída žen, kde jsme měli hned dvě zástupkyně Báru Laňkovou a Kristýnu Vítkovou. Obě holky ukázaly, že patří do TOP10, když v kvalifikačním závodě obsadili 8. a 9. místo ve složení Laňková – Vítková. První závod byl pro obě závodnice ještě o příčku lepší, na sedmém dojela Bára a hned za ní osmá Kristýna. Ve druhém závodě měla Bára pád z osmého místa a dojela jako patnáctá, Kristýna také zaznamenala horší výsledek, když brala jedenácté místo.

Celkově si Kristýna Vítková odváží 9. místo a Bára Laňková 12. místo.

Barbora Laňková: „Do Polska jsem se moc těšila. V loňské sezoně se mi tam docela dařilo, tak jsem byla zvědavá, jak to půjde v evropské konkurenci letos. V měřeném tréninku jsem zajela až 14. čas. Kvalifikační závod už byl o hodně lepší, na motorce jsem se cítila skvěle a cílem jsem projela na 8.místě. Do prvního závodu jsem šla s tím, že se mi musí povést start, protože se na trati špatně předjíždělo. Bohužel start mi nevyšel a začínala jsem zhruba v půlce startovního pole. Byl to super závod, chytla jsem dobré tempo a do konce závodu se mi to podařilo stáhnout na 7. místo v cíli. Po druhém startu jsem byla opět někde okolo 15. místa. Postupně jsem to stáhla na 8. místo, bohužel pár kol před koncem závodu jsem v boji o 7. příčku upadla. Cílem jsem nakonec projela na 15. místě. Ten pád mě mrzí, mohl z toho být pěkný výsledek. I přesto závody hodnotím pozitivně a je to pro mě další super zkušenost.“

Kristýna Vítková: "Tento rok jsem se na Evropu těšila, jediné co mně zklamalo, byla účast. Minulý rok nás bylo 58 a tento rok jen 28, ale i tak byla konkurence dost nabitá. Trať v Polsku nepatří mezi mé oblíbené tratě, většinou se to vyjede na beton a blbě se tu předjíždí. V kvalifikaci jsem byla 9. První jízda klasicky špatný start, ale v cíli jsem byla 8. Druha jízda se mi nepovedla, už jsem neměla tolik sil, abych se dostala do tempa z předešlé jízdy a v cíli to bylo 11. místo. Celkově tak v Polsku 9. místo. Další Evropa se jede v Německu a už se těším, co přinese další závod!"

Kompletní výsledky zde.

EMX65 a EMX85, Finsko

Naši junioři startují v těžké severozápadní zóně, ale už na předchozích závodech kluci ukázali, že se i v těžké konkurenci umí prosadit. Především ve třídě EMX65 jsou české barvy hodně vidět! První závod byl smolný pro Julka Mikulu, který měl pád a dojel až jako 30. Nejlepším z našich byl tedy Matěj Skořepa s velice slušným 6. místem a do TOP10 ve vešel i Honza Janout 10. místem. Václav Janout jízdu nedokončil. Druhá jízda přinesla další pád pro Julka Mikulu, ale tentokrát šlo jen o menší zaváhání a výsledkem bylo krásné 4. místo! Větší porci smůly měl tentokrát Matěj Skořepa, který po třech pádech dojel jako 15. a o jednu příčku lepší byl Jan Janout. Vašek Janout dojel jako 22.

Celkové pořadí: Matěj Skořepa 9. místo, Julius Mikula 11. místo, Jan Janout 12. místo, Václav Janout 26. místo.

Šampionát: Matěj Skořepa 4. místo, Julius Mikula 7. místo, Jan Janout 14. místo, Vítězslav Marek 18. místo, Antonín Kabát 19. místo, Václav Janout 35. místo.

Matěj Skořepa: „Ve Finsku jsem dojel celkem na 9. místě. První jízda 6., ve druhé jsem se díky třem pádům, kdy jsem nemohl dlouho nastartovat, propadl až na 15. Průběžně ale držím stále 4. místo a rád bych se udržel v top 10 a dostal se do finále. Děkuju rodičům, trenérovi, sponzorům i soupeřům, co mě nutí zrychlovat.“

Julius Mikula: „ME Mäntyharju 20.-21.5.2017. Dnes se mi moc nedařilo. V první jízdě po pádu a ztrátě dvou kol 30. místo. Ve druhé jízdě po pádu 4. místo. Celkem za závod 11. místo.“

Ve třídě EMX85 startovali Radek Větrovský, Martin Venhoda a Tomáš Pikart. První jízdu dojel z našich nejlépe Ráďa na 9. místě, Martin byl 18. a Tomáš jen těsně za evropskými body na 21. místě. Druhá jízda skvěla vyšla Martinovi a bral 15 bodů za 6. místo! Radek dojel jako 15. a Tomáš opět jako 21.

Celkově: Martin Venhoda 11. místo, Radek Větrovský 13. místo, Tomáš Pikart 21. místo.

Šampionát: Martin Venhoda 12. místo, Radek Větrovský 20. místo, Jan Wagenknecht 21. místo, Petr Rathouský 28. místo, Tomáš Pikart 34. místo, Stanislav Vašíček 44. místo.

EMX Open, Řecko

V Řecku na trati Mladina se jel další závod evropské třídy open, která má tradičně silné české zastoupení. Zkušený harcovník Petr Bartoš bral v první jízdě třetí místo, za ním dojel na čtvrtém místě Petr Michalec a Jonáš Nedvěd dokončil za branami první desítky na jedenáctém místě. Ve druhé jízdě za to Petr Bartoš vzal a dojel jako druhý! Také Jonáš se činil a odměnou bylo šesté místo. Smůlu měl Petr Michalec, který nedokončil.

Celkově: Petr Bartoš 2. místo, Jonáš Nedvěd 7. místo, Petr Michalec 11. místo.

Šampionát: Petr Bartoš 2. místo, Jonáš Nedvěd 4. místo, Petr Michalec 5. místo.

EMX300, Německo

Spolu se světovým šampionátem MXGP se jel také vložený závod evropských dvoutaktů EMX300, kde startoval Franta Smola na stroji ČZ MX300. Sobotní první závod dojel jako osmý a ve druhém závodě mi vypověděly službu přední tlumiče, takže jízdu nedokončil.

Připravil: Jiří Kružík