10.07.2017
V sobotu se uskutečnil již dvanáctý ročník „Pilníkova pozdního odpoledne“. Čím byl výjimečný? Snad poprvé v historii do programu zasáhl prudký déšť. Po pauze se však opět závodníci rozjeli a do tréninkového areálu v Čerčanech na Benešovsku se mohli diváci vrátit. Co všechno viděli? Exhibici parkouru, skákání na trampolíně, Olgu Lounovou a hlavně – první letošní závod mistrovství republiky ve freestyle motokrosu! „Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří dorazili a hlavně zůstali. V příštím roce nás snad déšť nepřekvapí,“ dodal hlavní organizátor Petr Pilát.

Závodu se účastnilo třináct jezdců, dva z nich dorazili z Polska. Každý musel předvést dva triky, z nichž se hodnotil ten nejlepší. Petr Pilát s Filipem Podmolem dostali od porotců stejný počet bodů, o vítězi rozhodla čistota dopadu. Pilát se do salta rozjel s nohama na jedné straně motocyklu, Filip Podmol zase předvedl efektní „třistašedestáku“. „Podmol měl perfektní trik, provedl ho skvěle. Pilát ale udělal více kombinací, navíc z triku odjel naprosto čistě. A to rozhodlo,“ hodnotil Petr Kuchař, jeden z porotců.

Úvodní závod mistrovství České republiky ve freestyle motokrosu tak opanoval hostitel Petr Pilát, který těsně porazil Filipa Podmola. Na třetím místě skončil Matěj Česák. Druhý závod mistrovství republiky se uskuteční v září v Poříčí nad Sázavou. „Bylo to velice náročné, protože poprvé za dvanáct ročníků Pilníkova pozdního odpoledne začalo pršet, program se tak protáhl. Odpočíval jsem vždycky ve chvíli, když jsem byl na motorce a předváděl triky. Ve finále jsem dal mé dva nejoblíbenější a vyšlo to,“ hodnotil Pilát, který obhajuje loňské vítězství freestyle motokrosového šampionátu.

Filip Podmol si chtěl závod hlavně užít. „Nemyslel jsem na rivalitu, důležité bylo se předvést divákům. Určitě bych chtěl ale domácí titul vyhrát,“ dodal Podmol. Vůbec poprvé na „Pilníkově pozdním odpoledni“ byla k vidění exhibice parkouru. Jakub Dohnal, jeden z nejlepších domácích freestyle sportovců, vystoupal na odrazovou rampu, ze kterého dal salto. To předváděli také závodní skokani na trampolíně. Novinkou byla také M.E.G. charity tombola, o kterou se postarala módní návrhářka Michaela Mašková. Výtěžek z ní šel na Thomayerovu nemocnici.

Z freestyle motokrosařů se dále představili Radek Bílek, František Máca, Martin Šebesta, Jakub Suk, Lukáš Volšický, Milan Dzimbaník, Michal Romančík, Josef Aron, Marcin Lukaszczyk a Rafal Bialy.

Mistrovství České republiky ve freestyle motokrosu: 1. Petr Pilát 26 b., 2. Filip Podmol 26-, 3. Matěj Česák 24, 4. Marcin Lukaszczyk (Pol.) 23, 5. František Máca 19-, 6. Rafał Biały (Pol.) 15-.

Zdroj: Tisková zpráva