22.01.2023
Třída 250SX velké překvapení nepřinesla. Hlavní souboj se odehrával mezi třemi favority letošního šampionátu západní konference. Naopak královská třída přinesla několik zajímavých momentů a bitev. Ve velmi dobrém světle se předvedl nám dobře známý Ken Roczen. Po špatném startu postupoval dopředu a neslábnul jako v minulé sezóně. Kam až to Ken v závodě dotáhnul a jak závod dopadl?
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

250SX - Pódium stejné jako v Anaheimu

 

Zdá se, že třída 250SX bude zajímavá pouze tím, zda se podaří dostat na pódium někomu jinému než nejsilnější trojici Lawrence, Hampshire, Mcadoo. Ale pojďme postupně.

 

V kvalifikaci měl sice Jett Lawrence trochu komický pád, ale přesto ji s přehledem vyhrál. Stejně tak vyhrál svoji heat race a po startu hlavní události byl...hádejte kolikátý? Opět první a připsal si holeshot. V první zatáčce došlo k hromadné kolizi a nejvíce to odnesl jezdec tovární Yamahy Levi Kitchen (DNF). Levi vypadal velice silně už ve své heat race, takže je škoda, že do finále nezasáhl.

 

Po startu si tedy Lawrence vypracoval drobný náskok. Za ním bojovali dva jezdci soukromého týmu Muc-Off FXR ClubMX Yamaha Nicoletti a Lopes. Především veterán Lopes letos předvádí impozantní výkony, kdy patří k nejrychlejším jak v kvalifikacích, tak i rozjížďkách. Lopes se rychle dostal na druhé místo a Nicoletti tak mohl chvíli zdržet čtvrtého Camerona. Ten se ale po pár kolech dostal přes oba jezdce ClubMX a dokonce to vypadalo, že začíná vedoucího Jetta stahovat.

 

Jezdec tovární Hondy ale určitě dostal pokyn z depa a trochu přidal. Mcadoo ztrácel a zezadu se na něj dotahoval Hampshire. Pár kol před koncem ho v zatáčce čistě podjel a Mcadoo už nenašel na tento útok žádnou odpověď.

 

V cíli jsme tedy viděli stejné pořadí jako v prvním letošním závodě. Lawrence, Hampshire, Mcadoo. Výborné čtvrté místo si připsal Lopes a pátý dojel Brown, což je pro něj jistě solidní comeback po těžkém pádu v prvním závodě sezóny.

 

Na San Diego nebude dobře vzpomínat tovární jezdec KTM Max Vohland. Ve své heat race totiž několikrát spadl, a tak musel do opravné jízdy. Zde pak ze čtvrtého postupového místa opět spadl, takže brána finále pro něj zůstala zavřená. Uvidíme jak dlouho mu tyto průměrné výkony bude KTM tolerovat. Max je mezi profíky už třetí sezónu a ještě ani jednou nevystoupil na pódium. Každopádně na letošek ještě smlouvu má, ale uvidíme co s ním bude v budoucnu.

 

 

Výsledky druhého závodu 250SX West:

1. Jett Lawrence, #18, Honda

2. Rj Hampshire, #24, Husqvarna

3. Cameron Mcadoo, #48, Kawasaki

4. Enzo Lopes, #56, Yamaha

5. Pierce Brown, #33, GASGAS

6. Stilez Robertson, #40, Yamaha

7. Mitchell Oldenburg, #49, Honda

8. Phillip Nicoletti, #69, Yamaha

9. Derek Kelley, #41, KTM

10. Cole Thompson, #83, Yamaha

 

Průběžné pořadí 250SX West:

1. Jett Lawrence - 52 bodů

2. Rj Hampshire - 46 bodů

3. Cameron Mcadoo - 42 bodů

4. Enzo Lopes - 36 bodů

5. Mitchell Oldenburg - 35 bodů

6. Stilez Robertson - 31 bodů

7. Phillip Nicoletti - 30 bodů

8. Derek Kelley - 27 bodů

9. Dylan Walsh - 24 bodů

10. Cole Thompson - 23 bodů

 

Highlights 250SX:

 

 

450SX - Bezchybný Tomac

 

Odpolední kvalifikaci ovládnul Malcolm Stewart. Když k tomu přidal vítězství v heat race, tak se zdálo, že Tomac bude mít ve finále velkého konkurenta.

 

Start do hlavní události se však Stewartovi nepovedl. V prvním kole se pohyboval až na jedenáctém místě. Ještě o místo za ním byl Ken Roczen a vzhledem k jeho slabým schopnostem závod dotahovat, to vypadalo spíše na boj o max. TOP 10. Holeshot si připsal nový jezdec Hondy Colt Nichols, ale ten se velmi rychle propadal do hloubi startovního pole. Za ním jel Cianciarulo, Webb, Noren a Tomac.

 

Závodu prvních pár kol vévodil jezdec Kawasaki a za ním se seřadil Webb s Tomacem. Ve čtvrté minutě šel na chvíli do čela Webb, ale o minutu později ho na čele vystřídal Tomac. Mezitím šel tvrdě k zemi Stewart, čímž ztratil naději na slušné umístění v tomto závodě. K zemi šel po závodním incidentu i Sexton, který do finále postoupil až z opravky.

 

Po pěti minutách bylo pořadí Tomac, Webb, Anderson, Cianciarulo, Barcia, Roczen, který se po špatném startu šikovně dotáhnul až těsně za Barciu. Zezadu se ještě pomalu zpět prokousával Sexton a v osmé minutě šel na roletě k zemi opět Stewart. Cianciarulo slábnul a postupně se propadal.

 

V polovině závodu bylo pořadí Tomac, Webb, Anderson, Barcia, Roczen, Sexton. O chvíli později v zatáčce uklouznul Anderson a protože nenaskočil na motorku zrovna moc rychle, propadl se až na konec první desítky. Ken Roczen vycítil šanci dostat Suzuki po dlouhých letech zpět na pódium, a tak několik dalších minut bylo ve znamení útoků na Barciu. Několikrát se dostal na jeho úroveň a na chvíli se dokonce dostal jasně před jezdce GasGasu. Jenže v následující zatáčce Roczen vyměknul a nechal se od zkušeného útočníka Barcii vyblokovat. Roczen byl evidentně rychlejší než Barcia, ale závod začali komplikovat jezdci okolo, takže se často mezi nimi vytvořila drobná mezera, kterou pak musel Ken zase stahovat. Navíc těsně za ním jel Sexton, takže bylo rozumné si i svoji pozici chránít.

 

Na čele se zdálo, že jede neohroženě Tomac, jenže v závěrečné fázi závodu se jeho náskok na Webba smrsknul na pouhých 1,5 sekundy. Zkušený Eli si však vítězství už vzít nenechal a náskok dokonce ještě opět mírně navýšil. Na bedně ho tak doplnil Webb a třetí místo uhájil Barcia.

 

 

Výsledky druhého závodu 450SX:

1. Eli Tomac, #1, Yamaha

2. Cooper Webb, #2, KTM

3. Justin Barcia, #51, GASGAS

4. Ken Roczen, #94, Suzuki

5. Chase Sexton, #23, Honda

6. Dylan Ferrandis, #14, Yamaha

7. Jason Anderson, #21, Kawasaki

8. Adam Cianciarulo, #9, Kawasaki

9. Aaron Plessinger, #7, KTM

10. Joey Savatgy, #17, Kawasaki

 

Průběžné pořadí 450SX:

1. Eli Tomac - 56 bodů

2. Cooper Webb - 46 bodů

3. Chase Sexton - 39 bodů

4. Ken Roczen - 37 bodů

5. Dylan Ferrandis - 36 bodů

6. Justin Barcia - 33 bodů

7. Jason Anderson - 32 bodů

8. Adam Cianciarulo - 29 bodů

9. Aaron Plessinger - 29 bodů

10. Colt Nicols - 28 bodů

 

Highlights 450SX:

 

 

Připravil: Daniel Knápek

Foto: supercrosslive.com

22.1.2023

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.