Okénko do historie: Videoreportáž z MEZ Markelo 1974
sidecarcross

Během zimní přestávky je více času se ohlédnout i hluboko do historie sajdkárkrosu. Nedávno mě zaujalo dobové video z let, kdy sajdkárkros ještě neměl svůj seriál Mistrovství světa v takové podobě, jak ho známe ze současnosti. Jezdci sajdkárkrosu museli brát za vděk nejdříve volnými mezinárodními závody. Až posléze se začalo blýskat na lepší časy, když vznikl Pohár FIM a z něj konečně Mistrovství Evropy. Na jeden takový závod z roku 1974 jsem narazil. Odehrával se v holandském Markelu, kde se letos uskuteční 8. podnik MS sajdkár o víkendu 6.-7.7.2019. Vy se ale můžete podívat, jak se jelo tehdy, kdy kralovala švýcarská dvojice Grogg-Grabner nebo pozdější mistři Evropy van Heugten-Steenbergen z Holandska.

VÍCE
Kalendář seriálu Bobeš cup 2019
sidecarcross

Kromě seriálu MMČR side a quad se jezdcům z těchto disciplín nabízí také další seriál tzv. Bobeš cup, kde si můžou pořádně zazávodit. Všechny podniky Bobeš cupu budou uspořádány na trati v Benátkách nad Jizerou – Kbel a žádný z nich se nekryje s „republikou“, což dává možnost naplnit startovní rošty v obou seriálech. Níže se podívejte, jak vypadá oficiální kalendář Bobeš cupu 2019.

VÍCE
Kam se vytratil švédský sajdkárkros?
sidecarcross

Jakoby dřívější slávu i úspěchy švédského sajdkárkrosu zavál čas. Již třetí sezonu se světový šampionát musel obejít bez účasti švédský posádek, přitom dříve platily za velmi houževnaté protivníky a míchaly pořadím na nejvyšších patrech elitní desítky. Zasloužili se o to zejména její nejslavnější jezdci – Söderqvist a Stenborg. Na ně už nikdo nenavázal. Švédský mistrák přesto tyto léta běží dále a nyní se zdá, že se snad blýská na lepší časy. Nedávno ohlásil comback Robert Gustavsson s mladým spolujezdcem Johanem Eliasson. Blýská se na lepší časy?

VÍCE
VIDEO: Josef Peták byl hvězdou v pořadu TV Šlágr!
sidecarcross

Čím více se dostane sajdkárkros do médií, tím pro něj lépe. Je běžné, že ho můžeme vidět ve sportovních pořadech různých televizních stanicích. Už méně obvyklé je, že by si někdo zval jezdce sajdkárkrosu do pořadů spíše zábavných. A přeci! Průlomem bylo už vystoupení ve Snídani s Novou. V minulém roce se však sajdkárkros překvapivě objevil na televizní stanici, kde by ho asi málokdo hledal. Profláknutý TV Šlágr, zaměřený na hudební produkci, totiž ve svém pořadu hostil rally a side legendu Josefa Petáka! Níže se podívejte na video!

VÍCE
Pozvánka na otvírák sezony do nizozemského Eersel!
sidecarcross

Ještě než se vůbec rozběhnou světové, evropské, mezinárodní a národní šampionáty v sajdkárkrosu, koná se tradiční „otvírák“ sezony v nizozemském Eersel v neděli 24.2.2019, kam jsou zváni všichni jezdci ze side a quad. Nabízí se jim první letošní měření sil v uvolněné a přátelské atmosféře, kde půjde se zejména dobře pobavit a také zjistit, jak na tom jsem po zimě. „Otvírák“ vábí nejen domorodé týmy, ale také i ty z okolních států. Závod je tedy otevřen pro všechny zahraniční jezdce!

VÍCE
Dánský kalendář 2019 již také zveřejněn
sidecarcross

Postupně se rok 2019 plní termíny závodů po celé Evropě. Nejdříve s nimi vyšla světová motocyklové federace FIM, aby následně mohly naplánovat své kalendáře také národní federace. Doteď již většina z nich kalendáře se závody svého mistrovství zveřejnila, o čemž jsme se snažili vás informovat. Mozaiku ještě doplníme o nedávno ohlášeném novém kalendáři z Dánska.

VÍCE
Van Daele-Bax předvedli backflip na sajdkáře!!!
sidecarcross

Bylo jen otázkou času, kdo prolomí freestyle bariéru v sajdkárkrosu... Minulý týden tyto hranice zbourala belgicko-nizozemská posádka Jason Van Daele a Robbie Bax, kteří se odhodlali udělat na sajdkáře backflip (salto vzad)! Podívejte se na jejich video z jejich pokusu skočit z freestyle rampy backflip!

VÍCE
Kalendář belgického mistrovství 2019 zveřejněn!
sidecarcross

Aktuálně vyšel kalendář belgického šampionátu v sajdkárkrosu pro sezonu 2019. Po neblahých zkušenostech z minulého roku a nízké jezdecké účasti spolupracovaly všechny belgické motofederace BMB, VLM a MCLB na naplánování kalendáře nejvýznamnějšího mezinárodního mistrovství ve své zemi. Belgického šampiona určí absolvování jen čtyř podniků!

VÍCE
S jízdním řádem se dále vytasili Švýcaři!
sidecarcross

Také Švýcarsko, dřívější země zaslíbená sajdkárkrosu s mnoha mistry světa, zná kalendář závodů svého mistrovství v sajdkárkrosu, které se pojede i v sousedních zemích! Téměř polovina podniků je natažená do Německa, Rakouska a Itálie. Lze se domnívat, že se na takovém uspořádání podepsaly přísnější pravidla pro organizování závodů v terénu.

VÍCE
Pozvánka  na volný závod – II. ročník memoriálu Petra Antoše!
sidecarcross

Pro velký úspěch prvního ročníku memoriálu Petra Antoše tímto automotoklub Karlín u Čejče srdečně zve všechny MX závodníky, posádky side a jejich doprovody na druhý ročník tohoto závodu.

VÍCE