Okénko do historie: Videoreportáž z MEZ Markelo 1974
sidecarcross

Během zimní přestávky je více času se ohlédnout i hluboko do historie sajdkárkrosu. Nedávno mě zaujalo dobové video z let, kdy sajdkárkros ještě neměl svůj seriál Mistrovství světa v takové podobě, jak ho známe ze současnosti. Jezdci sajdkárkrosu museli brát za vděk nejdříve volnými mezinárodními závody. Až posléze se začalo blýskat na lepší časy, když vznikl Pohár FIM a z něj konečně Mistrovství Evropy. Na jeden takový závod z roku 1974 jsem narazil. Odehrával se v holandském Markelu, kde se letos uskuteční 8. podnik MS sajdkár o víkendu 6.-7.7.2019. Vy se ale můžete podívat, jak se jelo tehdy, kdy kralovala švýcarská dvojice Grogg-Grabner nebo pozdější mistři Evropy van Heugten-Steenbergen z Holandska.

VÍCE
Pokorný-Čiko přecházejí k VMC Hocob!
sidecarcross

S překvapivým krokem přichází osmý tým z republiky Pokorný-Čiko, který se během zimy rozhodl změnit značku svého rámu. Odchází od WSP a přechází k VMC Hocob. K jejich rozhodnutí přispěl i čtrnáctinásobný mistr republiky Václav Rozehnal, který s tímto rámem měl největší zkušenosti a posbíral s ním nejvíce úspěchů.

VÍCE
Na pokec s Arne Dierckens, pilotem z elitní desítky MS
sidecarcross

V minulé sezoně MS sajdkár se do elitní společnosti top jezdců prodralo mládí kolem dvaceti let. Mezi ně můžeme počítat i belgického, talentovaného pilota Arne Dierckense, který se progresivně šplhá ve světovém žebříčku směrem vzhůru. Na třech GP se dostal mezi top 5 a jedenkrát se radoval i na stupních vítězů. Obzvlášť potěšilo, že se mu to podařilo na domácím podniku v Lommelu. Na výborné výsledky navazoval i v dalších GP, a tak na závěr mu patřila konečná 10. příčka na MS. Jeho hvězda měla zářit i na ME družstev v dánském Slagelse, ale tam si přivodil zranění kolena. Začátek zimní přípravy tak zdržela rekonvalescence. Jak nyní pokračuje s tréninkem a jaké plány spřádá v sezoně, odpověděl v našem mini rozhovoru...

VÍCE
Kalendář seriálu Bobeš cup 2019
sidecarcross

Kromě seriálu MMČR side a quad se jezdcům z těchto disciplín nabízí také další seriál tzv. Bobeš cup, kde si můžou pořádně zazávodit. Všechny podniky Bobeš cupu budou uspořádány na trati v Benátkách nad Jizerou – Kbel a žádný z nich se nekryje s „republikou“, což dává možnost naplnit startovní rošty v obou seriálech. Níže se podívejte, jak vypadá oficiální kalendář Bobeš cupu 2019.

VÍCE
Další týmy z MS se prezentují! S čím vyrazí?
sidecarcross

Před začátkem nové sezony představujeme další dva zahraniční týmy z MS. Jejich ambice ve světovém, resp. evropském seriálu jsou rozhodně vysoké a cílí do elitní top10-15. Jedni navazují na veleúspěšnou spolupráci, druzí pojedou v novém složení s plánem napravit nezdařilou minulou sezonu. O kom je řeč? Přečtěte si níže!

VÍCE
Světové týmy drtí už jen na trati!
sidecarcross

Již přes měsíc už světové posádky trénují na sajdkáře v otevřených motokrosových areálech v jejich zemi. Někteří jdou ale dále a vydávají se i na několikadenní tréninkové kempy do jižních krajin. Oblíbenou destinací je povětšinou Španělsko a Itálie. Prakticky celá top10 už ladí jezdeckou formu na svém stroji, aby do sezony vlétla co nejlépe.

VÍCE
Týmová prezentace nové posádky Sanders-Kunnas!
sidecarcross

Období těsně před novou sezonou využívají jednotlivé světové posádky ke své veřejné prezentaci. Zejména svým sponzorům, příznivcům a fans odhalují svou novou techniku, představují realizační tým a také svou novou barevnou kombinaci. O minulém víkendu podobná akce proběhla v Belgii, kde se prezentovala nová belgicko-finská posádka Sanders-Kunnas. Podívejte se na video, v čem pojedou letošní sezonu!

VÍCE
Kam se vytratil švédský sajdkárkros?
sidecarcross

Jakoby dřívější slávu i úspěchy švédského sajdkárkrosu zavál čas. Již třetí sezonu se světový šampionát musel obejít bez účasti švédský posádek, přitom dříve platily za velmi houževnaté protivníky a míchaly pořadím na nejvyšších patrech elitní desítky. Zasloužili se o to zejména její nejslavnější jezdci – Söderqvist a Stenborg. Na ně už nikdo nenavázal. Švédský mistrák přesto tyto léta běží dále a nyní se zdá, že se snad blýská na lepší časy. Nedávno ohlásil comback Robert Gustavsson s mladým spolujezdcem Johanem Eliasson. Blýská se na lepší časy?

VÍCE
VIDEO: Josef Peták byl hvězdou v pořadu TV Šlágr!
sidecarcross

Čím více se dostane sajdkárkros do médií, tím pro něj lépe. Je běžné, že ho můžeme vidět ve sportovních pořadech různých televizních stanicích. Už méně obvyklé je, že by si někdo zval jezdce sajdkárkrosu do pořadů spíše zábavných. A přeci! Průlomem bylo už vystoupení ve Snídani s Novou. V minulém roce se však sajdkárkros překvapivě objevil na televizní stanici, kde by ho asi málokdo hledal. Profláknutý TV Šlágr, zaměřený na hudební produkci, totiž ve svém pořadu hostil rally a side legendu Josefa Petáka! Níže se podívejte na video!

VÍCE
Pozvánka na otvírák sezony do nizozemského Eersel!
sidecarcross

Ještě než se vůbec rozběhnou světové, evropské, mezinárodní a národní šampionáty v sajdkárkrosu, koná se tradiční „otvírák“ sezony v nizozemském Eersel v neděli 24.2.2019, kam jsou zváni všichni jezdci ze side a quad. Nabízí se jim první letošní měření sil v uvolněné a přátelské atmosféře, kde půjde se zejména dobře pobavit a také zjistit, jak na tom jsem po zimě. „Otvírák“ vábí nejen domorodé týmy, ale také i ty z okolních států. Závod je tedy otevřen pro všechny zahraniční jezdce!

VÍCE