Barum Czech rallye Zlín 2019 - foto Lukáš Trtílek
23.08.2019

O minulém víkendu se konal již 49. ročník tradiční Barum Czech rallye Zlín. Tento podnik je součástí evropského mistrovství v rallye pod záštitou FIA ERC. Diváci se tedy mohli těšit, kromě našich posádek jedoucích v rámci českého mistrovství, také na ty nejlepší jezdce Evropy a v neposlední řadě také na našeho účastníka světového rallye šampionátu pilota tovární Škody Fabia R5 Evo Jana Kopeckého se spolujezdcem Pavlem Dreslerem.

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Co se týče pořadí v ERC tak jsme měli i jedno horké české želízko v boji o celkový titul, a to Filipa Mareše na Škodě Fabia R5, který svádí celý rok souboje jak s ruským matadorem Alexem Lukyanukem na Citroenu C3 R5, tak Chrisem Ingramem z Velké Británie a v neposlední řadě také s Polákem Lukaszem Habajem.
Celý podnik odstartoval už v pátek na noční městské RZ v centru Zlína, která je pro diváky obzvláště zajímavou podívanou. Celý program pak už naostro vyrazil na tratě v okolí Zlína. V sobotu ráno na RZ Březová a na sobotním programu bylo poté dalších 7 RZ a v neděli přibylo dalších 6 RZ včetně známe RZ Pindula.


Už od pátečního večera se rozhostil lítý boj mezi Kopeckým a Lukyanukem, na 3. RZ pak zazářil Lotyš Nikolaj Gryazin, který se tak vyhoupl do vedení v soutěži, ale to jen do další RZ, kdy se vrátil do čela díky vítězství Rus Lukyanuk.

.
Pátou zkoušku ovládl Jan Kopecký. Na druhém místě za ním skončil se ztrátou 3,3 sekundy Rus Aleksej Lukyanuk. Na třetí místo se vyšplhal Čech Václav Pech, který byl o další tři sekundy zpět. Zlínský Tomáš Kostka bral sedmé místo.


A takto pokračovalo přetahování o vedení až do osmé rychlostní zkoušky, kdy měl ruský pilot defekt a propadl se tak celkový pořadím a nejenom díky tomuto faktu se do čela dostal J. Kopecký, který už se ho až do konce soutěže už nepustil a díky své mistrovské jízdě si vypracoval postupně až minutový náskok. O druhé místo se po problémech Gryazina přetahoval trojice Chris Ingram, Filip Mareš a Václav Pech. Lotyšský pilot pak bohužel v 11. RZ havaroval, naštěstí bez zranění a v boji o stříbro tedy zůstával Čech Mareš a Brit Ingram. Byl to souboj doopravdy o vteřinky, a nakonec se radoval náš pilot Filip Mareš.


Jan Kopecký se díky svému vítězství stal mistrem ČR v rallye pro rok 2019. Jelikož tradiční poslední podnik rallye Příbram se letos nekoná, český šampionát skončil už zde ve Zlíně.


Konečné pořadí 49. ročníku Barum Rally

1. Kopecký Jan / Dresler Pavel (Škoda Fabia R5 Evo) 2:05:17.4
2. Mareš Filip / Hloušek Jan (Škoda Fabia R5) + 1:31.5
3. Ingram Chris / Whittock Ross (Vel. Brit., Škoda Fabia R5) + 1:31.8
4. Kostka Tomáš / Kučera L. (Škoda Fabia R5 Evo) + 1:51.1
5. Griebel Marijan / Winklhofer P. (Něm., Škoda Fabia R5) + 2:49.7
6. Wagner Simon / Winter Gerald (Škoda Fabia R5) + 3:07.9
7. Tarabus J. / Trunkát Daniel (Škoda Fabia R5) + 3:15.4


Text a foto: Lukáš Trtílek
23. 8. 2019  

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.