RD8 Transport Project Drift Challenge - foto L. Trtílek
01.11.2019

O víkendu 26. - 27. října se na brněnském automotodromu uskutečnil závěrečný podnik Czech drift series 2019 s názvem RD8 Transport Project Drift Challenge, a stal se tak stylovou tečkou za letošní vydařenou sezonou na Masarykově okruhu.

ostatníOstatní

Závodilo se jednak v kategorii SEMI-PRO tak také v top kategorii šampionátu, která je pojmenovaná PRO.

V sobotu byla na programu kvalifikace obou tříd, kde musí jezdec jet vytyčenou trasu co nejpřesněji, v co největším úhlu a plynule. Pokud porota zpozoruje nějaké nadbytečné korekce při driftu, jezdec přichází o body. Ty se rozdělují podle obtížnosti tratě a počtu zatáček, typicky 10 bodů za projetí Apexu do 1 m, 5-10 bodů za každou zatáčku a 25-30 bodů za osobní ohodnocení.

V kategorii SEMI-PRO byl nejlepším jezdcem Kouba, následovaný v bodovém pořadí Mrlinou a Šubrtem. V kategorii PRO se mezi nejlepšího Zakouřila a třetího Bezoušky vklínil maďarský závodník Szili.

V neděli potom byly na programu hlavní závody tzv. tandem battly, kde jedou drift dvojice, kdy ten druhý atakuje prvního s cílem jet za ním co v nejmenší vzdálenosti a donutit ho tak k chybě. Vše se musí dít při pohybu vozidel v driftu. Jedou se 2 kola s výměnou pozice prvního. Pokud dojde u druhého vozidla ke ztrátě driftu a pojede rovně, předjede prvního, předjetí není hodnoceno jako vítězství v jízdě, právě naopak. Posuzuje se vytvářený tlak druhého na prvního a současně drift styl, rychlost driftu, úhly driftu obou jezdců, schopnost adaptace na soupeřovu jízdu. Současně ve dvojici startují podobně jako ve skocích na lyžích proti sobě vždy ten první proti poslednímu z kvalifikace atak dále.

Kategorie SEMI-PRO závodila na trati situované ke Schwantzově zatáčce s následným výjezdem do esíček do kopce. Zde při závodě, který zpočátku ovlivnila mlha zvítězil Dominik Kouba, který ve finále porazil Davida MrlinuKategorie PRO měla trať situovanou na slavný stadion u tribuny C. Celý program se bohužel protáhl i díky raním potížím s mlhou natolik, že se nepodařilo kvůli tmě dojet finální souboj a body se mezi finalisty rozdělovaly dle výsledků kvalifikace.

Šťastným vítězem se tedy stal Marco Zakouřil a připsal si do šampionátu cenných 20 bodů. Mistrem v kategorii PRO se stal Michal Reichert s celkovým ziskem 110 bodů.

Tento poslední podnik pak rozhodl i o šampionech v kategorii SEMI PRO ročníku 2019, kde se z titulu radoval M. Šubrt o pouhý 1 bod před D. Koubou. Pro všechny příznivce a fanoušky driftování to byl určitě velmi povedený víkend, až na mírné závěrečné potíže s finále kategorie PRO. To však rozhodně neodradí všechny nadšence tohoto sportu zavítat do Brna i v roce 2020.