25.08.2019
Světový šampionát se o tomto víkendu zastavil ve švýcarském Roggenburgu. V sobotu 24.8.2019 proběhla tvrdá kvalifikační bitva, do níž naskočilo celkem 39 posádek, včetně 5 českých. Přírodní trať v krásné krajině totiž znovu vábila nejen jezdce, ale i diváky.
sidecarcrossSidecarcross

Z českých týmů se do Švýcarska vydali Pudlo-Vitoň, Vrátný-Kadečka, Kolenčík-Hejhal, Hrochové, Boukalové a český mitfara Zatloukal ve službách německého týmu. Všichni se museli popasovat s tvrdou kvalifikací mezi 39 posádkami.

KVALI A: Pudlo-Vitoň osmí!

Kvalifikační jízdu A začaly nejlépe britské, levostranné sajdkáry. Holeshot získal Brown junior před Willkinsonem a Brownem seniorem. Jejich dominance na trati netrvala dlouho. Brzy se vedení v závodě ujal Bax a až do konce si vítězství pohlídal. V průběhu se pořadí ještě promýchalo, a tak druzí skončili Brown sen.-Chamberlain a třetí Hermans-Musset.

V životní formě letos jedou Pudlo-Vitoň. Na výborné výsledky z českého šampionátu navázali i v kvalifikaci GP Švýcarska. Během jízdy se pohybovali na postupových příčkách a nakonec obsadili 8. místo zaručující první řadu na startu v nedělním závodě. Hned za nimi byl odmávnutý český mitfára Zatloukala v německém týmu Petera. O jednu příčku pak postup unikl navrátivší dvojici Vrátný-Kadečka, která se vrátila na závodní dráhu téměř po roce a pauza byla na nich znát. Přesto si pěkně zazávodila a dojela jako třináctá. Postup ji tedy minul o málo.

Výsledky:
1. Bax-Stupelis, 2. Brown-Chamberlain, 3. Hermans-Musset, … 8. Pudlo-Vitoň, 9.Peter-Zatloukal, 13. Vrátný-Kadečka

KVALI B: Bitva Dierckens a Vanluchene o vítězství

Napínavý souboj o čelo zhlédli diváci při druhé kvalifikační jízdě, do které nastoupila trojice českých posádek. Po startu se do toho opřel nejlépe Dierckens, který zachoval chladnou hlavu a pustil to do první zatáčky jako první. Hned za ním na třetím figurovali bratři Hrochové. Největší hvězda a úřadující mistr světa Vanluchene si zatím ponechával všechny trumfy a vyjížděl až z hloubi pole.

Během několika odjetých kol ale začala neúprosná bitva právě mezi prvním Dierckensem a Vanluchenem. Až závěrečné minuty rozhodli o vítězství Vanluchene.

Výborně se dařilo také českým posádkám, kteří se držely v bezpečné zóně postupu. Kolenčík projel cílovým praporkem jako sedmý a Hroch jen o dvě místa za ním. Ten se však ke konci potýkal s technickou závadou.

„Kvalifikační start se povedl a v první zatáčce jsme byli třetí. Ve druhé zatáčce nás druhá posádka před námi vytlačila na venek trati a opět se objevila porucha z rána, ale my dokázali i s tímhle problémem pokračovat. V cíli z toho bylo 9.místo. Po kvalifikaci jsme závadu konečně našli a odstranili. Zítra jdeme na start na 19.místě,“ vraceli se bratři Hrochové k peripetiím v závodě.

Naopak smůla si sedla na bratry Boukalovy, kteří museli po dvou odjetých kolech odstoupit pro závažnější technický problém. „V kvalifikaci nám bohužel odešla převodovka, odstoupili jsme z průběžné 13. pozice. Makáme na opravě, abychom mohli nastoupit do poslední šance,“ vysvětlovali bratři Boukalové.

Výsledky:
1. Vanluchene-van den Bogaart, 2. Dierckens-Bax, 3. Heinzer-Betschart, … 7. Kolenčík-Hejhal, 9. Hrochové, … 17. Boukalové

POSLEDNÍ ŠANCE:

Desetinásobný mistr světa Willemsen si spravil chuť po smolné jízdě, takže poslední šanci vyhrál. Potěšitelné je, že opravku zvládli i Boukalové třetím nejrychlejším časem, takže i je uvidíme v hlavním závodě. Bohužel to se nepovedlo dvojici Vrátný-Kadečka.

Výsledky:
1. Willemsen, 2.Compalati, 3. Boukal, 4. Hamard, 5. Prümmer, 6. Sieber
náhradníci – 7. Boussy, 8. Foden

V hlavním závodě GP budeme mít tak 4 české posádky! Závody můžete sledovat na stránkách www.fimsidecarcross.com a jejich facebookových stránkách WSC.

Připravil: Josef Hejnal