25.08.2019
S vysokými teplotami a dusným podnebím se museli vypořádat nejlepší sajdkárkrosaři světa na 11. GP Švýcarska v Roggenburgu v neděli 25.8.2019. Aktuální lídři šampionátu Bax-Stupelis proměnili letošní dominanci ve dva triumfy a celkově zvítězili. Českým posádkám se zadařilo a vezou pořádný vak bodů, do kterého nejvíce přisypali Kolenčík-Hejhal. Ti se vešli do top 10 nejlepších!
sidecarcrossSidecarcross

Do nedělních závodů GP se chystala hned čtveřice českých posádek, která si vybojovala své místo v kvalifikaci. Nakonec do nich nenastoupili bratři Boukalové pro zranění na straně spolujezdce, které si přivodil v kvalifikaci. „Bohužel probuzení do nedělního rána bylo natolik bolestivé hlavně na straně spolujezdce, že jsme byli po ranním tréninku nuceni závody vzdát,“ objasňovali svým fans náhlou změnu bratři Boukalové. Do víru bojů se tak pustili Kolenčík-Hejhal, Pudlo-Vitoň a Hrochové. České zastoupení jsme ještě měli u německého týmu Petera v podobě Miroslava Zatloukala.

PRVNÍ JÍZDA: Kolenčík-Hejhal ve smetánce nejlepších!

Holeshot v první jízdě získal Veldman před Dierckensem a Vanluchenem. Nešťastně začala jízda pro Petera se Zatloukalem, kteří měli po startu pád. „Po pár metrech jsme měli kolizi s jinou posádkou. Po pádu jsme pokračovali, ale po pár kolech jsme museli zastavit. Adrian byl potlučený a měli jsme nefunkční spojku,“ vysvětloval Miroslav Zatloukal. Ostatní české posádky byly ve hře a pohybovaly se hodně vysoko. Zatímco na čele to v úvodních kolech značně vřelo. Po dramatické situaci v úvodu nedojel vedoucí Dierckens. Bax se prodíral z 5. místa a nakonec se mu podařilo dostat do vedení, z kterého odsunul Vanluchena. Pak už suverénně dojel pro první místo před Vanluchenem a třetím Hermansem.

Z českých posádek se nejvýš pohybovali Kolenčík-Hejhal, kteří drtili ze všech sil. Formu a rozjetost z českého i německého šampionátu si přivezli i sem. S těžkou konkurenci se statečně popasovali, že v cíli z toho bylo nakonec 8. místo! Nezaháleli ani ostatní naši. Bratři Hrochové se drželi na hranici top15 a až do cíle se jim jejich pozici podařilo udržet. Za nimi se drželi Pudlo-Vitoň, kterým švýcarská půda náramně svědčila. Větší bodový přísun za 17. místo si nenechali vzít a zkušenou jízdou bez polevení si ji pohlídali.

Výsledky 1.jízdy:
1. Bax-Stupelis, 2. Vanluchene-van den Bogaart, 3. Hermans-Musset, … 8. Kolenčík-Hejhal, 16. Hrochové, 17. Pudlo-Vitoň, … 27. Peter-Zatloukal

DRUHÁ JÍZDA: Bax-Stupelis dokonali triumf!

Do druhé jízdy vlétli překvapivě nejlépe Brown jun-Millard před Baxem a Cuchem. Z našich se podařilo excelentně vystartovat z 10. pozice Pudlovi a za ním Hrochovi. V průběhu se do čela znovu prosadil Bax a upaloval na prvním místě, na kterém si postupně dělal slušný náskok na ostatní. Za nim docházelo k velkým změnám. Nakonec se na druhou pozici pasoval Hermans před výborně jedoucím Brownem sen. Vanluchene se držel na 4. pozici. O čtyři příčky za ním dlouho kroužili Kolenčík-Hejhal, ale svou výsostnou pozici v top 10 neudrželi a nakonec dojeli jako dvanáctí. Bratři Hrochové dál okupovali top15, ale během závodu po kolizi s jinou posádkou ztratili. V závěru se přeci jen dotáhli na 16. místo. Na stejném místě se předtím hnali i Pudlo-Vitoň, ale 10 minut před koncem museli odstoupit. Za Hrochy dojeli na 17. místě Peter-Zatloukal, ale po závodě zjistili, že vše je jinak. „Radost nás ovšem přešla při vyzvednutí licencí po skončení závodu. Byli jsme klasifikováni jako 22. Přestal nám fungovat box, který měří časy a průjezdy. Časomíra chybu uznala,“ vyjasňoval vyvěšené výsledky Miroslav Zatloukal.

Výsledky 2. jízdy:
1. Bax-Stupelis, 2. Hermans-Musset, 3. Brown-Chamberlain, … 12. Kolenčík-Hejhal, ...16. Hrochové, ...22. Peter-Zatloukal, .. 24. Pudlo-Vitoň

Celkově GP:
1. Bax-Stupelis (50 b.), 2. Hermans-Musset (42 b.), 3. Vanluchene-van den Bogaart (40 b.), … 9. Kolenčík-Hejhal (22 b.), … 16. Hrochové (10 b.), … 21. Pudlo-Vitoň (4 b.)

TÝMOVÉ REPORTY českých posádek:

Kolenčík-Hejhal
„Závody byly náročné, panovaly vysoké teploty a dráha byla obtížná (dost rozbitá a kamenitá), ale velmi pěkná. V prvním závodě jsme dojeli na osmém místě. Ve druhém závodě nám došly síly a my jsme se z krásného osmého místa propadli na místo dvanácté,“ sdělovali Kolenčík-Hejhal.

Pudlo-Vitoň
„V neděli nás čekalo parné počasí, ale i tak jame se na závody těšili. V první jízdě se úplně nepovedl start, ale vyrovnanou jízdou se kluci pohybovali na 17. místě a i tak dojeli do cíle. V druhé jízdě se parádně vydařil start, kolem 10. místa, průběžně se pak drželi na 16. místě, ale 10 minut před koncem museli odstoupit. Mrzí nás to, ale vezeme aspoň 4 světové body. Dalším závodem bude další podnik MMČR v Kramolíně,“ řekli Pudlo-Vitoň.

Hrochové
„Panovaly opět vysoké teploty, které přesahovaly třicítky. Podklad tratě byl hodně kamenitý, tak si odvážíme pár škrábanců a zhmožděnin. V ranním tréninku jsme zajeli 18.čas. Do prvního závodu jsme odstartovali kolem patnáctého místa, cílem jsme projeli na šestnáctém místě. Druhá jízda už tak jednoduchá nebyla. Po startu jsme byli asi na patnáctém místě. V polovině závodu jsme jezdili na šestnactém místě a dařilo se nám dotahovat posádky před námi. V jednom z výjezdu jsme měli souboj s levostranou sajdkárou. Ta nám zvedla boční kolo, vyvezla nás mimo trať a poslala do kotrmelce. Než se nám podařilo převrátit sajdu zpět na kola a vrátit se na trať, tak nás předjelo spoustu posádek. Začínali jsme od znova na dvacátém druhém místě. Do cíle se nám to podařilo stáhnou na pěkné šestnácté místo,“ objasňovali bratři Hrochové.

Boukalové
„Právě se poněkud předčasně vracíme z dalšího podniku mistrovství světa ve Švýcarském Roggenburgu, kde nám štěstí opravdu nepřálo. V sobotu jsme se hned v raním tréninku potýkali s problémem se spojkou, v předkvalifikačním tréninku jsme hned z kraje měli pád, při kterém si Pavel snad jen narazil zápěstí ( uvidíme doma po rentgenu) a honza rameno. I přesto se nám z druhé řady povedlo do kvalifikace odstartovat na 11. místě, bohužel hned v prvním kole začalo v motoru mlátit a tak jsme daleko nedojeli. Po velkých problémech s pořadateli, kteří nás nenechali ani odtahnout motorku z trati a pustili na trať trenink sól. Jsme měli asi 40 minut na výměnu motoru to se díky našemu šikovnému mechanikovi a dalším českým posádkám povedlo. A my vyrazili do poslední šance. Ani tam nás smůla neopouštěla a hned v prvním kole nám, vinou trochy zmatku při výměně motoru upadlo sedlo. Po připevnění sedla jsme konečně mohli vyrazit na trať, kde jsme zajeli třetí čas a kvalifikovali se tak do nedělních závodů. Bohužel probuzení do neďělního rána bylo natolik bolestivé hlavně na straně spolujezdce, že jsme byli po ranním tréninku nuceni závody vzdát. Tímto bychom se rádi omluvili našim sponzorům a fanouškům že jsme se dnes neobjevili na startu, dále bychom rádi poděkovali všem českým týmům za pomoc jsme moc rádi, že takto dokážeme držet na závodech mistrovství světa pohromadě,“ smutně popisovali svou pozici ve Švýcarsku bratři Boukalové.

Peter-Zatloukal
„Dnešní první start byl nepovedený. Po pár metrech jsme měli kolizi s jinou posádkou. Po pádu jsme pokračovali , ale po pár kolech jsme museli zastavit . Adrian byl potlučený a měli jsme nefunkční spojku. Do druhé jízdy jsme nakonec nastoupili . Start byl kolem 23 pozice, ale prokousávali jsme se v před. Cílem jsme projeli na místě 17. Radost nás ovšem přešla při vyzvednutí licencí , po skončení závodu. Byli jsme klasifikováni jako 22. Přestal nám fungovat box, který měří časy a průjezdy. Časomíra chybu uznala. Teď musíme zaslat e-mail na FIM a vše se bude řešit. Doufáme v pozitivní výsledek. Opravdu jsme se na tyto body s Adrianem a celým týmem nadřeli,“ řekl Miroslav Zatloukal.

Připravil: Josef Hejnal