11.09.2019
Povedlo se! Po standardně dobrém výkonu i v posledním závodě rakouského motokrosového mistrovství v burgenladském Oberdorfu obhájil jihočeský závodník Rudolf Plch získanou pozici a skončil na bronzové třetí příčce celkového pořadí třídy Open Mezinárodního mistrovství Rakouska v motokrosu pro rok 2019. Splnil tak nejen své předsevzetí umístit se do pátého místa, ale vylepšil i svoje loňské celkové čtvrté místo.

Ruda Plch udělal radost nejen sobě, ale i svému týmu RS Schalko, který se s ním hned pochlubil na webových stránkách rakouského motokrosu Crossnews.

„Překonali jsme svůj cíl a z toho máme samozřejmě radost. Rozhodli jsme se jet letos opět celé rakouské mistrovství a na konci sezóny se můžeme těšit z celkového třetího místa. Děkuji našemu týmu, sponzorům a všem, kteří nás v roce 2019 podporovali,“ hodnotí Ruda na webu uplynulou sezónu. Splnilo se mu i velké přání: “Byl to vždycky můj sen, startovat jednou v závodě mistrovství světa. Letos v Lokti se mi díky sponzorům toto přání splnilo.“ Zkušenosti z rakouského seriálu uplatnil Rudolf Plch i doma, kde se úspěšně představil v závodech třídy MX1 a zejména v Opatově a v Kramolíně přesvědčil, že patří k těm, s nimiž se musí počítat.

Závěrečný mistrovský závod v Oberhofu komplikovalo počasí. Po nočním dešti byla trať rozblácená a těžko sjízdná pro nejmladší závodníky třídy 85 ccm. Pořadatelé proto závod této třídy odřekli a v získaném čase se věnovali úpravám trati pro odpolední závod, což se jim nakonec podařilo. Pro osmdesátky tak platilo konečné pořadí po předposledním závodě v Mehrnbachu a mistrem pro letošní rok se stal dvanáctiletý talent Maxi Ernecker, kterého známe i ze startů u nás v dresu Motosportu Chýnov.

Celkové vedení ve třídě MX2 držel po většinu sezóny 18letý Marcel Stauffer, s poměrně malým bodovým odstupem za ním měl na titul naději i Johannes Klein, který se letos úspěšně angyžoval v obou třídách – MX2 i Open. Měl ale smůlu – při pádu v tréninku si poranil koleno a s bolestivým zraněním se rozhodl vzdát Openy a zkusit bojovat o titul v nižší třídě. Nevedl si špatně, skončil dvakrát druhý, když první jízdu vyhrál Stauffer a druhou Ital Zonta, ale na titul to nestačilo, ten nakonec uhájil Marcel Stauffer.

Závod třídy Open měl dva silné favority – letošního suveréna Pascala Raucheneckera, který vyhrál všechny dosavadní závody této třídy, a jezdce tovární juniorky KTM Rene Hofera, který se na závěr úspěšné sezóny přijel představit domácímu publiku a bral závod jako trénink na závěrečné kolo německého mistrovství ADAC. Oba splnili očekávání, Rauchenecker vyhrál obě jízdy, Hofer dojížděl za ním, když ve druhé jízdě dojeli v tandemu, půl minuty před ostatními. Celkově třetí byl stříbrný letošního seriálu Michael Kratzer, čtvrtý Ruda Plch.

Náročná mistrovská sezóna rakouského motokrosu, čítající deset závodů silnějších tříd a šest závodů osmdesátek tak skončila. Ukázala stabilní výkonnost špičkových jezdců – Stauffera, Perkhofera a Rammela ve třídě MX2, Kleina, který zářil v obou třídách, suverénního Raucheneckera, ale i Kratzera a Banzirsche, mezi nimiž se neztratil ani náš Ruda Plch, ve třídě Open. Pravidelně promlouvali do pořadí i nastupující mladí jezdci Dieminger, Breitfuss a Salzer ve třídě MX2, nebo Wibmer, Gschwentner a zejména Max Ernecker v osmdesátkách. Nejvyšší pozornost si zasloužili Michael Sandner, který měl možnost startovat v evropských závodech mistrovství světa třídy MX2 a Rene Hofer, juniorský tovární jezdec KTM, jehož výkony a cílevědomý přístup po loňském těžkém zranění byly obdivuhodné. Mimo domácí tratě se objevoval zkušený Lucas Neurauter, který startoval v českém mistrovství a v mistrovství Německa. A marně letos vyhlíželi diváci fenoména minulých tří sezón Rolanda Edelbachra. Měl letos rovněž smlouvu na MS třídy MX2, ale na samém počátku sezóny ho vyřadily problémy s bolestmi zad a celý čas byl sportovně nezvěstný. Až koncem léta vzkázal, že o sobě dá na podzim vědět, těšme se tedy, že přijde s dobrou zprávou.

Úplný konec sezóny ale ještě nenastal – třeba na 12. října připravují pořadatelé z Imbachu u Kremsu tradiční „pouť“ - noční závod na své kultovní trati mezi vinicemi. Takže – jedeme dál!

Výsledky z Oberdorfu - třída MX2: 1. Filippo Zonta (Ita) 45 b., 2.Johannes Klein 44, 3. Marcel Stauffer 43, 4. Manuel Perkhofer 38, 5. Alexander Pölzleithner 31, 6. Markus Rammel 31, 7. Florian Dieminger 26, 8. Simon Breitfuss 25;

Celkově ÖM 2019: 1. M.Stauffer 439 b., 2. J.Klein 426, 3. M.Rammel 356, 4. M.Perkhofer 314, 5. A.Pölzleithner 297, 6. L.Hirsch 263, 7. Ch.Zeintl 236, 8. A.Vesely 189, 9. Fl.Diemeinger 189, 10. S.Breitfuss 174.

Oberdorf – třída Open: 1. Pascal Rauchenecker 50 b., 2. Rene Hofer 44, 3. Michael Kratzer 40, 4. Rudolf Plch (Čes.) 33, 5. Manuel Perkhofer 33, 6. Alexander Banzirsch 32, 7. Manuel Bermanschläger 27, 8. Florian Hellrigl 26, 9. Ondřej Brendl (Čes) 25;

Celkově ÖM 2019: 1. P.Rauchenecker 494, 2. M.Kratzer 396, 3. R.Plch 348, 4. M.Bermanschläger 311, 5. J.Klein 310, 6. Fl.Hellrigl 272, 7. A.Banzirsch 256, 8. A.Schmidinger 220, .. 14. O.Brendl 113.

Třída 85 ccm – ÖM 2019: 1. M.Ernecker 257, 2. J.Wibmer 235, 3. M.Gschwentner 221, 4. N.Zanocz (Maď) 202, 5. L.Hölzl 157, 6. Ch.Irsigler 138, 7. M. Skořepa (Čes) 138, 8. Ch. Junger 120, .. 12. V. Marek (Čes) 89.

Autor: Petr Starý