12.09.2019
Letošní sezóna na českých přírodních okruzích je definitivně u konce, když se poslední závodní podnik odjel o uplynulém víkendu v Branné.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Závodní sezóna 2019 se postupně chýlí ke konci a o víkendu od 7. do 8. září 2019 skončila ta na přírodních okruzích. V Branné se odjely třetí závody letošního přeboru České republiky silničních závodů motocyklů na přírodních tratích v jízdách pravidelnosti historických závodních motocyklů (SZM PČR JPHZM). Na Kolštejnském okruhu, který je zasazen do krásného prostředí malé obce v Jeseníkách, se odjel již XXII. ročník motocyklových závodů.

 

Celý víkend začal již v pátek, kdy mohli jezdci využít volného dne k administrativním a technickým přejímkám, navíc panovalo dobré počasí a na trati se ladily poslední úpravy zabezpečení. Na to také dohlížela bezpečnostní komise, která letos nově pomáhá s dalším zlepšením zabezpečení přírodních okruhů.

 

Dobré počasí bohužel nevydrželo a hlavně v sobotu na měřené tréninky intenzivně pršelo. S velice náročnými podmínkami se všichni vypořádali dobře, prakticky se nepadalo, jen v jednom případě museli zasahovat lékaři. K dalšímu velkému zdržení došlo kvůli oleji na trati, kdy se musel celý okruh čistit. Díky dobrému zásahu hasičů byla trať opět čistá a mohlo se pokračovat v dalším programu, nicméně druhé měřené tréninky musely být zkráceny z původních patnácti minut na deset.

 

Nedělní ráno bylo opět mokré, ale poté už déšť ustal a během dne jen chvílemi poprchávalo. I přes to, že jde o jízdy pravidelnosti, všichni jezdci na své historické stroje tlačili a závody ve většině případů byly napínavé i pokud by se hodnotily na rychlost. I přes nepřízeň počasí přišlo dost diváků, kteří také oceňovali výkony posádek na sidecarech. Ty musely být pro velký zájem přihlášených rozděleny na dvě skupiny. Jízda smykem téměř v každé zatáčce na mokré trati byla typickýmprvkem již tak atraktivní třídy.

 

Tomáš Jenčovský - člen komise SZM AČR za přírodní okruhy a ředitel závodu

"Závody v Branné jsou vždy svátkem pro milovníky historických závodních motocyklů. Stejně tomu bylo i letos. I přes nepříznivé počasí se podniku zúčastnilo přes 260 jezdců a navštívilo ho více než 2000 diváků. Chtěl bych zmínit skvělou práci pořádajícího klubu, který připravil skutečně výbornou tečku za sezónou na přírodních tratích."

 

"Před následující sezónou bude mít komise SZM hodně práce. Přírodní okruhy čekají nové bezpečnostní plány i úprava bezpečnostního manuálu. Vše bude podřízeno ještě větší bezpečnosti jak pro jezdce, tak pro diváky. I když je úroveň zabezpečení českých přírodních okruhů na vysoké úrovni, je potřeba na ní stále pracovat."

 

Závody v Branné byly posledním závodním podnikem na přírodních okruzích u nás, ale třídu Supermono z MMČR SZM na přírodních okruzích čeká ještě jeden závod, který se pojede při závodech MMČR SZM na závodních okruzích v Mostě na konci září.

 

Kompletní výsledky najdete ZDE.

 

TZ Autoklubu ČR

Foto: Petr Kuchařík

12.9.2019

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.