02.10.2019
Tradičně skončila sezóna českého Classic motocrossu na závodišti v Benátkách nad Jizerou. Skvěle připravená trať, která odpovídala používané technice starších strojů, tak hostila celkem 107 jezdců. Ti dostali poslední možnost získat další body do seriálu. Organizátoři závod vypsali zároveň jako soutěž tříčlenných družstev.
motocrossMotocross

Závod byl nejen řízen, ale i vtipně moderován Zdeňkem Hazdrou, který při tom všem stihl ještě závodit. Po úvodní prezentaci jezdců byla sestavena startovní listina, která obsahovala celkem 36 startujících družstev. Posláním benátského motokrosu bylo nejen závodění, ale i příjemné zakončení závodní sezóny. Přidělování startovních pozic bylo stejné jako při současně probíhajícím Motokrosu národů v holandském Assenu. A tak jezdci závodili „v barvách“ Francie, Itálie ale i např. Antarktidy! Tak vtipně to komediant Zdeněk Hazdra vymyslel.

Určitě přínosem pro klasiky byl start 2 jezdců, kteří tuto kategorii běžně nejezdí. Do sedla „čezety“ se po mnoha letech vrátil Roman Majer – loňský i letošní vítěz českého veteránského šampionátu nad 50 let. A Roman přesvědčil o svých kvalitách, když suverénně vyhrál obě své závodní jízdy. V Benátkách závodil v kategorii PRE90 na dvoudobé Hondě 250 dokonce Jaromír Romančík, náš přední motokrosový i enduro jezdec. I on byl platným členem závodního týmu, když dvakrát vyhrál.

Zajímavý průběh měla kategorie PRE75. Tam doslova zářila drobná Jana Antošová. V cíli 1. jízdy byla na 4. pozici, ale to jí bylo málo. V polovině 2. jízdy se dostala do čela jezdeckého pole a statečně odolávala tlaku zkušených jezdců Brandy a Hrabáka. Jana Antošová dokázala projet vítězně cílem, i když těsně před Víťou Brandou. Bohužel její družstvo nemohlo být klasifikováno na předních pozicích, když stávkovalo ESO jejího týmového kolegy Radka Macourka.

V té samé jízdě měl nepříjemný pád Pavel Machalický – vedoucí jezdec seriálu kategorie PRE 75-55. Přímo na trati se postaral holický jezdec Jaroslav Kořínek o základní ošetření, když vůbec neváhal a přerušil svoji závodní jízdu. Zraněný jezdec byl pak v péči zdravotní služby a nakonec byl převezen do nemocnice. A Kořínek ještě dojel do cíle na 14. pozici. Jardo děkujeme!!!

Pohodový program závodu dále doplňovala beseda s Vítězslavem Lajbnerem – jezdcem na ledové ploché dráze a velkým sběratelem plochodrážních motocyklů. Ten do Benátek dovezl motocykl ESO na ledovou plochou dráhu z roku 1963. Na závody přijel po ose i majitel malého motocyklu Jawa 50 Mustang. Ale jeho stroj nebyl běžný Mustang, protože měl ve svém rámu 2 motory Jawa 50. A hlavně normálně jezdil.

Výsledky závodu družstev

1. Družstvo označené jako Island
Radek Plavecký, Honda, (kategorie PRE97)
Jaromír Romančík, Honda, (kategorie PRE90)
Zdeněk Hazdra, Suzuki, (kategorie PRE85)

2. Družstvo označené jako Polsko

Vítězslav Branda, ČZ, (kategorie PRE75+55)
David Říha, ČZ, (kategorie TWINSHOCK-50)
Jaroslav Kořínek, ČZ, (kategorie PRE75-55)

3. Družstvo označené jako Antarktida

Roman Majer, ČZ, (kategorie PRE65-66)
Jan Skok, ČZ, (kategorie PRE65+66)
Oldřich Rous, Husqvarna, (kategorie PRE85)

4. Družstvo označené jako Estonsko

Dan Horák, Jawa, (kategorie PRE65-66)
Jindřich Musil, Honda, (kategorie PRE90)
Radek Musil, Honda, (kategorie PRE97)

5. Družstvo označené jako Dánsko

Adolf Straka, Kawasaki, (kategorie PRE90)
Pavel Hrabák, ČZ, (kategorie PRE75-55)
Zdeněk Rota, ČZ, (kategorie TWINSHOCK+50)

6. Družstvo označené jako Německo
Helge Mühlig, Německo, Suzuki, (kategorie TWINSHOCK+50)
Dominik Fischer, Německo, Honda, (kategorie PRE90)
Marcel Mühlig, Německo, Honda, (kategorie PRE97)

Kompletní a hlavně bohatou fotodokumentaci závodu najdou příznivci veteránského motokrosu na stránkách Miroslava Jirečka ZDE.

Text a foto: Josef Vašíček