05.10.2019
SCHWEDT, Německo, 5.10.2019: Sobotní kvalifikace na ME družstev side a quad nastínila, v jakém rozpoložení a formě přijely národní týmy. Favorité potvrdili předpoklady. Kvalifikaci ovládli Belgičané před Nizozemci. S těžkou, písčitou tratí se popasovalo i české družstvo, které v celkovém hodnocení obsadilo 6. místo.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Celkem 12 národních družstev v sajdkárkrosu přijelo do německého Schwedt, včetně českého ve složení Kolenčík-Hejhal, Hrochové a Černý-Musil. V sobotu je čekala kvalifikace o místa na startu v nedělním závodě. Za zamračeného a deštivého dopoledne proběhly volné tréninky. V nich zajeli z našich nejlepší čas Černý-Musil (9. místo), o několik pater níže byli Hrochové (13. místo) a za nimi Kolenčík-Hejhal. Již po poledni se počasí umoudřilo a na kvalifikační jízdy vydrželo slunečné.


KVALI A: Černý vyletěl z druhého místa!

České srdce zaplesalo hned v samém začátku jízdy, a to startem Černého s Musilem. Holeshot získal Thomas, ale hned za ním se objevil Černý. Během úvodního kola ale začali šplhat pořadím všichni mistři světa a favorité. Za Thomase se na druhé tedy dostal Vanluchene a následovala jejich nekončící bitva až do úplného závěru, kdy si vzájemně nic nedarovali a divákům nabídli vskutku dechberoucí podívanou. Chvíli jejich souboj mohl pozorovat Černý, než si ho podal aktuální mistr světa Bax. Ten ovšem do bitvy o čelo následně nezasáhl, jeho ztráta na oba na čele byla značná. Český fanoušek přitom hleděl na dvojici Černý-Musil, která se s rozbitým, písčitým terénem prala, jak mohla. Dlouho se držela na čtvrtém za Baxem. Od poloviny jízdy ale o pozici přišla. Nejdříve je udolal rozjetý Brown jun. Zpozornět museli ale i před dotahujícím se Varikem. S ním pak dále podstoupili litý boj. Až v předposledním kole ho prohráli. Šachovnicový prapor nakonec jako první viděl Vanluchene před Thomasem. S odstupem za nimi proletěl Bax. Česká dvojice Černý-Musil se po výborném startu objevila jako šestá.

Výsledky A:
1. Vanluchene-van den Bogaart (BEL), 2. Thomas-Musset (FRA), 3. Bax-Stupelis (NED), 4. Brown jun.-Millard (GBR), 5. Varik-Daiders (EST), 6. Černý-Musil (CZE)


KVALI B: Zaváhání po startu Kolenčíka s Hejhalem stálo lepší umístění


Jestliže první kvalifikační jízda navnadila svým dramatickým průběhem, pak druhá psala jiný scénář. Od startu se dostal do vedení Dierckens před Cuchem a Van Wervenem, odpoutal se od svých soupeřů a směřoval za suverénním vítězstvím. S větší ztrátou pak za ním jezdil van Werven. V začátku se za nimi o třetí pozici přetahovali Cuche a Brown. Nakonec technický problém u švýcarské dvojice vše vyřešil. Brown si pak až do cíle 3. místo pohlídal.
Česká dvojice Kolenčík-Hejhal neměla příliš povedený start, kdy se v první zatáčce zasekla a následně z posledního místa si musela probojovat cestu do popředí. Na rozbité trati ale bylo jejich snažení velice stížené. Přesto se jim povedlo postoupit na konečnou 8. příčku.

Výsledky B:
1. Dierckens-Bax (BEL), 2. Van Werven-van Gaalen (NED), 3. Brown-Chamberlain (GBR), 4. Normak-Kasesalu (EST), 5. Rupeiks-Liepens (LAT), … 8. Kolenčík-Hejhal (CZE)


KVALI C: Hrochové urvali šesté místo!


I v této jízdě se odehrávala one man show, tentokráte v podání dvojice Hermans-Kunnas. Od zisku holeshotu se od zbytku odtrhala a suverénně ovládla písečný Schwedt. S velkou ztrátou na ně kroužil na druhém Santermans a třetí Gordejev. Vedlo se i české posádce Hroch-Hroch, ač jejich postartovní situace nebyla optimální. Zatvrdili se a nakonec pořadím postoupili výše, přičemž během jízdy odráželi jeden souboj za druhým. Do cíle nakonec dojeli jako šestí!

Výsledky C:
1. Hermans-Kunnas (NED), 2. Santermans-Beleckas (BEL), 3. Gordejev-Kivaste (LAT), 4. Auvray-Lebreton (FRA), 5. Heinzer-Betschart (SUI), 6. Hrochové (CZE)

CELKOVĚ:
1. Belgie (2 body), 2. Nizozemsko (3 b.), 3. Francie (6 b.), 4. Estonsko (7 b.), 5. Velká Británie (7 b.), 6. Česko (12 b.)


Na národech vystoupili i čeští jezdci v quadcrossu, kterým se v kvalifikaci velmi dařilo a skončili na celkovém 11. místě (Poláček a Balšánek shodně 8., Kašpar 12.). Nyní se již očekává slavnostní představení národních týmů, které nastoupí v zítřejší bitvě o krále národů.
Text a foto: Josef Hejnal
5.10.2019
 

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.