07.10.2019
SCHWEDT, Německo, 6.10.2019: Česká reprezentace v sajdkárkrosu na „Sidecarcross of Nations“ v německém Schwedt vylepšila umístění z minulého roku, když obsadila 4. místo! Popasovat se přitom musela s těžkým a pro nás neoblíbeným písčitým podkladem. Celkovými vítězi se v písečném pekle stali podle předpokladů Nizozemci. Senzací pak je druhé místo Estonců, naopak očekávaný byl bronz Velké Británie.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Na nedělní závody „národů“ se počasí vyjasnilo, což přilákalo značnou diváckou návštěvu. Elektrizující atmosféru před vypuknutím závodů umocnilo slavnostní zahájení s představením všech národních družstev v side a quad. V areálu se pohybovali fanoušci odění do národních barev s vlajkami, což dodávalo na specifičnosti tohoto podniku. Samotni jezdci nejedou sami za sebe, ale ve vícečlenném družstvu za národní reprezentaci. Panuje tak větší sounáležitost mezi posádkami a fanoušky.


PRVNÍ JÍZDA skupin A a B: Grandiózní odpal Černého s Musilem

České fans dostal do varu start v podání Černého s Musilem. V prvopočátku se totiž zařadili za prvního Vanluchena a první jízdu tak velmi nadějně rozjeli. Bohužel Kolenčík-Hejhal z druhé řady neodpálili optimálně, a tak v následujícím průběhu museli ze zadu dotahovat.

Mezitím se v čele zabydlel Vanluchene a od ostatních se odtrhl. Na druhé se ještě v úvodním kole dostal Brown a taktéž si jel své. Černý-Musil přitom přiváděli české publikum do euforie, protože v úvodní třetině se drželi na vynikajícím 3. místě, o které svedli jako v kvalifikaci znovu nelítostný souboj s mistrem světa Baxem. Opět se ale museli před ním sklonit. V tempu však neustávali, protože ze zadu se na ně lepila skupinka s Varikem, Brownem jun. a Van Wervenem. Až v závěrečných kolech jejich nátlaku po tvrdém boji nakonec podlehli. Jejich zarputilý výkon přesto velmi potěšil. Naopak v horší situaci zůstávali Kolenčík-Hejhal, kteří se ze zadních pozic nemohli odlepit.

Rozuzlení v pořadí závodního pole přišlo až na konci jízdy. Cílem sice projel první Vanluchene z Belgie, ale jeho tým byl nakonec z této jízdy z rozhodnutí jury diskvalifikován, protože si při postavení na startu prohodili s Dierckensem místa. Vítězství pak tedy připadlo Brownovi, druhý skončil Bax a třetí Varik. Po skvělém výkonu byl Černý klasifikován jako šestý a Kolenčík až sedmnáctý.

Výsledky 1. jízdy:
1. Brown-Chamberlain (GBR), 2. Bax-Stupelis (NED), 3. Varik-Daiders (EST), 4. Brown-Millard (GBR), 5. Van Werven-Van Gaalen (NED), 6. Černý-Musil (CZE), 17. Kolenčík-Hejhal (CZE)

Poz.: Tým Belgie byl z jízdy diskvalifikován pro výměnu pozice při startu!DRUHÁ JÍZDA skupin B a C:

Favorité neponechali nic náhodě a už od startu se napasovali do popředí. Holeshot získal Dierckens před Hermansem a Brownem sen. V následném průběhu se už jelo podle jejich not. O vedení vedli neustálý boj Dierckens a Hermans. Na ně přitom tlačil Brown sen. a s odstupem je stíhal van Werven. Po celou rozjížďku tak právě oni zaměstnávali publikum. Nervydrásající drama se lámalo v samém závěru. Nakonec přeci jen Hermans nalezl místo na předjetí a od poloviny jízdy to byl on, který vedl. Vydrželo mu to až do cíle. Dierckens si už pak záda pohlídal a skončil druhý. Zatímco boj o třetí vyvrcholil až v závěru a na svou stranu ho přiklonil van Werven.

Na české posádky jakoby spadl splín. Hroch se po startu přimotal do kolize, takže vyrážel mezi posledními a čekala ho vyčerpávající stíhací jízda. Nevzdával se a manko trochu dohnul. Kolenčíkovi z druhé řady po startu se povedlo vyhnout prvotní kolizi a odjížděl jako desátý. Pozici mezi top10 se snažil udržet, co mu síly stačily. Nakonec dojel jako jedenáctý. Naopak Hrocha se držela smůla i nadále. Když už se dostal na cca 13. místo, v předposledním kole se zasekl v písku, propadl se pořadím a v cíli byl odmávnutý až jako šestnáctý.

Výsledky 2. jízdy:
1. Hermans-Kunnas (NED), 2. Dierckens-Bax (BEL), 3. Van Werven-Van Gaalen (NED), 4. Brown-Chamberlain, 5. Heinzer-Betschart (SUI), … 11. Kolenčík-Hejhal, 16. Hrochové (CZE)TŘETÍ JÍZDA skupin A a C: Český tým zabral na plné obrátky!

Černý-Musil i v poslední jízdě čarovali. Znovu se jim povedl excelentní start. Zařadili se hned za prvním Hermansem. Bohužel Hrochové najeli v druhé zatáčce po startu do kolize a odjížděli mezi posledními.

Během úvodního kola se na špičce srovnali favorité. Do vedení šel Bax před Hermansem, ale hned za nimi se držel Černý! Přes polovinu závodu byl stav neměnný. Černý s Musilem bojovali ze všech sil a zarputile drželi tempo obou Holanďanů na špici. Bax směřoval k jasnému vítězství, pronásledovaný svým krajanem.

Zatímco na Černého se k závěru natlačili Varik a Vanluchene. Boj o třetí místo dostával grády. Česká dvojice nehodlala dát svou kůži lacino. I přes vypětí všech sil nakonec podlehla. I přesto ve svém tempu neustávali a nakonec vybojovali vynikající 5. místo! Ani Hrochové nechtěli zaostávat. Po prvním kole se pohybovali až devatenáctí, ale nevzdávali se. Vymáčkli ze sebe maximum a každým kolem stoupali pořadím. Až nevídaně se bili s rozbitým, písčitým terénem a nezáviděnihodnou pozicí. Do cíle to vyhnali až na 9. místo!

Závod pak vyhrál Bax, ke kterému se v posledním kole na druhé dostal Vanluchene, když odsunul na třetí příčku Hermanse.

Výsledky 3. jízdy:
1. Bax-Stupelis (NED), 2. Vanluchene-van den Bogaart (BEL), 3. Hermans-Kunnas (NED), 4. Varik-Daiders (EST), 5. Černý-Musil (CZE), … 9. Hrochové (CZE)CELKOVĚ:

Po sečtení všech výsledků a škrtnutí nejhorší jízdy se s napětím očekávalo, kdo "národy" vyhraje. Tým Nizozemska byl jasný, ale kdo dál? Nakonec stříbro senzačně urvali Estonci a Britům zbyl bronz. Český tým se po zveřejnění výsledků rozradostnil, protože obsadil konečné 4. místo! Na tak těžkém terénu a zvláště na pro nás neoblíbeném písku skvělý výsledek!

1. Nizozemsko (10 b.),
2. Estonsko (36 b.),
3. Velká Británie (41 b.),
4. Česko (47 b.),
5. Lotyšsko (47 b.),
6. Francie (52 b.),
7. Švýcarsko (63 b.),
8. Irsko (63 b.),
9. Německo (65 b.),
10. Itálie (88 b.),
11. Dánsko (94 b.),
12. Belgie
(36 b., dvě diskvalifikace v první jízdě)Text a foto: Josef Hejnal
7.10.2019

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.