08.10.2019
Poslední závod jihočeského Krajského přeboru v motokrosu tradičně hostil agilní pořadatel MS Kluky v sobotu, 5. října v Klukách u Písku. Na trati i v jejím zázemí bylo oproti loňsku opět vidět mnoho práce na jejím zvelebení. I navzdory poměrně chladnému, zpočátku deštivému a odpoledne silně větrnému počasí se na startu sešel slušný počet 125 závodníků.
motocrossMotocross

Mezi nejmladšími jezdci ve třídě 85ccm zvítězil Dominik Kučeřík z Motosportu Chýnov. Tomu ale zpočátku sezóny chyběly nějaké závody z důvodu termínových kolizí se závody ME, a tak si druhým místem v Klukách pohodlně zajistil letošní krajský titul Dominik Vaněk z MX Paradise. Zvlášť bodovaným jezdcům třídy 65ccm vévodil Filip Křivan z AMK Kaplice v AČR.

V kategorii Hobby MX2 nedal nikomu šanci Roman Šebesta z J.S. MX Teamu.  Zajistil si tak pohodlně letošní krajský titul před Matyášem Plchem z Extreme Motorsportu. Třída Hobby MX1 měla jasného vítěze v podobě Miroslava Uhlíře z Cerhenic. Toto vítězství mu však nestačilo na letošní titul, ten si třetím místem v Klukách pojistil Vlastimil Chalupný z Moto Teamu Excel Racing. Pěkné druhé místo zajel v Klukách Jiří Macura z K.U.S.A. RT.

Mezi Veterány byly před tímto závodem nejtěsnější bodové rozdíly. Situaci dost zdramatizoval Jan Hůda z BV Racing teamu. Závod mu totiž moc nevyšel, naproti tomu jeho největšímu soupeři Ladislavu Mikasovi z MM Motors Renvolt Bohemiastone ano, když vyhrál obě jízdy před Adolfem Strakou z Motosportu Chýnov. Nakonec se Jan Hůda těšil z letošního titulu o pouhé dva body. Nejlepším jezdcem zvlášť bodované kategorie 50 se stal jak v Klukách, tak pro celou letošní sezónu Petr Kölbl z AMK Pacov v AČR. Veterány 60 sice vyhrál Jaroslav Hemr z AMK Pacov v AČR, přeborníkem kraje je však již po předposledním závodě stal v Klukách druhý Jan Chromý z Motosportu Chýnov.

Ve třídě MX2 (HR Technik Cup) chyběl loňský obhájce titulu Pavel Beránek z SXS teamu. Zvítězil Jaroslav Strnad z Mirošova před Janem Cimbulkou z Hrdějovic, třetím byl Tomáš Borovička z SXS Teamu. V kategorii MX1 (HR Technik Cup) se na startu potkali přední jezdci MMČR Rudolf Plch a Martin Finěk. Dle očekávání se o vítězi rozhodovalo právě mezi nimi. I navzdory vynikajícím startům Martina Fiňka (KRTZ) se však obě jízdy do čela probojoval Rudolf Plch z Extreme Motorsportu. Loňský titul sice Ruda obhájil již po předposledním závodě v Jiníně, nicméně spolehlivě vyhrál i poslední závod v Klukách. Martin Finěk tedy bral místo druhé a bronz patřil spolehlivě jedoucímu Martinu Häringerovi ze Zalužan.

Sezóna jihočeského KP 2019 v motokrosu je tedy minulostí.  Rozhodně se dá považovat za úspěšnou, neboť se těšila poměrně hojné účasti jezdců a jela se na kvalitních motokrosových tratích. Zhodnocení letošního jihočeského KP a vyhlášení nejlepších jezdců se uskuteční v KD v Chýnově v sobotu, 9.11.2019 od 18:00 hod.

Text: Evžen Zadražil