09.10.2019
O minulém víkendu 5.-6.10.2019 se jezdci z celého světa zúčastnili Quadcrossu národů na velice těžké trati v německém Schwedt. Za Českou Republiku vyrazili bojovat Jan Balšánek, Zdeněk Poláček a Jirka Kašpar pod vedením Jana Rejholce. Trať je z velké části písčitá, a proto patří mezi ty obtížnější. Dalším mínusem pro jezdce bylo počasí, které jim moc nepřálo. Celý týden před závody pršelo a ani v sobotu tomu nebylo jinak. Naštěstí v neděli se nám už rozjasnilo a nepršelo.
sidecarcrossSidecarcross

Sobotní kvalifikace

První ranní tréninky byly rozděleny do dvou skupin. Český tým se na trať vydal již v brzkých ranních hodinách, kdy byla velká část trati ještě promáčená a začínala se na spoustě místech rozbíjet. Skupinu A ovládl estónský jezdec Kevin Saar a skupinu B Američan Joel Hetrick.

Rozlosování jezdců na start kvalifikace nehrálo našim jezdcům do karet. Honza s 18., Zdeněk s 16. a Jirka se 17. místem byli donuceni startovat z druhé řady. Přesto se všichni dokázali dostat do první top 15. V kvalifikaci A se nejlépe vedlo Chadu Wienenovi, který si s náskokem 20 vteřin na druhého dojel pro 1.místo. I kvalifikaci B opět vyhrál Američan Thomas Brown a v kvalifikaci C tomu nebylo jinak, protože zde si zajel pro 1.místo Joel Hetrick. Honza a Zdeněk dojeli do cíle ve svých skupinách na 8. místě a Jirka se svým 12. místem, také nezůstal pozadu. Hlavní bylo dostat se do závodu a to se našim povedlo. Umístili se na celkovém 11.místě.

Nedělní závody

Ranní warm-up nebyl pro nikoho z jezdců příjemný. Mlha zahalila celou trať a schovala, jak moc je rozbitá. Přesto se všichni 3 jezdci vydali zjistit na vlastní kůži, jak trať vypadá a již od prvních chvil bylo jasné, že to bude velice náročný den.

Závod A + B

Do první jízdy nastoupil Honza se Zdeňkem. Honza do této jízdy nastupoval sice z druhé řady, ale i tak se mu podařil start lépe než Zdeňkovi. Ten se několik kol dostával ze zadních pozic a nakonec to dotáhl až na 12. místo. Honza se po dobrém startu držel okolo 18-20. pozice až do chvíle, než se na jeho stroji začal objevovat kouř vařící vody. To Honzu nabudilo natolik, že zabojoval a v posledních kolech se protáhl až na super 14.místo. Tuto jízdu suverénně ovládl tým z USA, složený z Thomase Browna a Chada Wienena. Hned za nimi přijel holandský jezdec Joe Maessen.

1. Thomas Brown, 2. Chad Wienen, 3.Joe Maessen, …, 12.Zdeněk Poláček, …, 14. Jan Balšánek

Závod B + C

Druhou jízdu nastupoval opět Zdeněk společně s Jirkou. Jirka odstartoval na 16. místě, ale bohužel přes bolest kyčle nedokázal toto umístění udržet. Postupně se propadl až na 24. místo v cíli. Zdeněk tentokrát nastoupil do druhé řady a start se mu opět moc nepovedl. V prvních kolech se pohyboval až na 26. pozici. Zdeněk do cíle dojel na 21. místě. V tomto závodě tomu nebylo jinak, opět zde vládl americký tým v podání Joel Hetrick a Thomas Brown. Na 3. místě opět přijel holandský jezdec Mike van Grinsven.

1. Joel Hetrick, 2. Thomas Brown, 3. Mike van Grinsven, …, 21. Zdeněk Poláček, …, 23. Jiří Kašpar

Závod C + A

V konečném pořadí rozhodovaly výsledky kluků v posledním závodě. Hlavním cílem bylo tuto jízdu dokončit a získat body k dobrému umístění. To se oběma jezdcům podařilo. Jirka vystartoval z druhé řady někde okolo 20. pozice. Zasekl se bohužel v druhé zatáčce a vyjížděl mezi posledními. Z posledního místa se nakonec dokázal probojovat až na krásné 20. místo v cíli. Honza naopak odstartoval na 18. pozici a tam se i většinu závodu držel. Ke konci závodu se dokázal dostat až na 15. místo a tím zajistil českému týmu celkové 10. místo v letošním Quadcrossu národů. I tuto jízdu ovládl Joel Hetrick, hned za ním přijel Mike van Grinsven a pro 3.místo si přijel Angličan Harry Walker. Chad Wienen byl diskvalifikován.

1. Joel Hetrick, 2. Mike van Grinsven, 3. Harry Walker, …, 15. Jan Balšánek, …, 20. Jiří Kašpar

Celkově se český tým umístil na pěkném 10.místě z patnácti kvalifikovaných týmů. 1.místo obsadil tým USA, na 2.místě skončil tým z Holandska a 3.místo patřilo jezdcům z Irska.