17.10.2019
Již v lednu roku 2020 se na tratích Saudské Arábie, kam se přestěhuje Dakar z Jižní Ameriky, představí zbrusu nový Renault C460.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Závodní kamion postavený v severočeských Židovicích, v dílnách Maria Kresse, který se již od roku 2014 zaměřuje na dálková rallye, bude na nadcházejícím Dakaru řídit nizozemský jezdec Gert Huzink z týmu Riwald Dakar Team.

 

Mario Kress začal pouť po dálkových rallye již v roce 2014, kdy připravil závodní agregát pro Královnu Aleše Lopraise. Dříve se Židovický tým věnoval taktéž Mistrovství Evropy tahačů, kde za tento tým sváděl boje český jezdec Adam Lacko.

 

Renault C460 s hybridním pohonem bude určitě budit pozornost všech jezdců a fanoušků po celém světě. Jde totiž o premiéru hybridního kamionu, na takovýchto typech závodů.

 

„Elektrická síla nám dává okamžitou reakci. V momentě, kdy pilot sešlápne plyn, kamion rychleji akceleruje, a teprve následně přichází na řadu dieselový motor, zatímco se elektro podpora redukuje,“popsal první režim funkce hybridního soustrojí Mario Kress. V jemném písku fesh fesh, kdy má kamion vysoký odpor a dieselový agregát jede na svém limitu, pak elektromotor přidá sílu.

 

„Třetí strategie využití elektromotoru spočívá v šetření komponentů, protože benefitem elektromotoru je, že buď energii dává, anebo funguje jako alternátor, který energii vyrábí. Ve stejném momentě, kdy šetříte brzdy, protože kamion je brzděný elektromotorem, se současně dobíjí baterie. To platí nejen ve sjezdech a serpentinách, kterých bývá v závodě nesčetně, ale i na rychlých cestách, kdy je nutné prudce brzdit a hned zase akcelerovat,“ vysvětluje Kress

 

V těchto situacích je velmi jednoduché přehřát brzdy. „Pilot, který přemýšlí, ví, že to nemůže hnát dál, ale musí zpomalit. S hybridem ovšem při akceleraci používám elektrickou sílu a při brzdění dobíjím baterii a šetřím brzdy. Mohu tedy jet rychleji a brzdit později. To je citelný benefit,“ popisuje průkopník hybridizace na Dakaru.

 

„S funkcí zapojení elektromotoru se současně šetří i životní prostředí. To je také hlavním posláním a filozofií titulárního partnera holandského týmu - Riwald Recycling. My se s myšlenkou ztotožňujeme. Bylo by z mé strany značně nefér říci, že náš sport je ekologický, když není, ale snažíme se hledat řešení, jak za sebou nechat uhlíkovou stopu výrazně menší,“ komentuje Kress.

 

Samotný elektromotordokáže pohánět podle hrubých odhadů kamion přibližně 17 minut rychlostí 100 km za hodinu. Hybridní závodní speciál se nabíjí pouze rekuperací, není tedy třeba ho dobíjet jako elektromobil. „Baterie tak bude nabita a připravena na další den už při samotné cestě do bivaku. Toto není elektrický kamion. S tím byste etapu nikdy nedojeli. To byste potřebovali dvanáctitunovou baterii nebo sakra dlouhý kabel,“ směje se Mario Kress. „Díky rekuperaci a brzdění s elektrickou podporou se nám daří výrazně snižovat i spotřebu nafty. Máme tedy menší spotřebu, nebo stejnou spotřebu a jedeme rychleji, anebo ideální varianta ukrytá někde uprostřed, že jedeme rychleji a současně šetříme energii.“

 

Připravil: Ondřej Novotný
Zdroj: mkr-technology.com
Foto: Riwald Dakar Team

17.10.2019

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.