20.11.2019
Čtvrtou říjnovou středu jsme vyrazili na jižní okraj kraje Vysočina, do Pelhřimova. Cílem bylo otestovat nový model tradiční japonské značky, motocykl Kawasaki KLX 230, model roku 2020.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Malé a lehké enduro prošlo testem na motocrossové trati a zároveň i na pestré přírodní trati cross country. Na test motocyklu spolu s námi dorazil, mimo jiných, i cestovatel a dobrodruh Jarda Šíma.

 

Kawasaki KLX230 – jednoduchý, spolehlivý a odolný motocykl. Přesně takhle by se dal popsat námi testovaný model. Motocykl byl navržen pro zábavu v terénu, avšak neztratí se i v ulicích měst a na členitých silnicích. Předností je kompaktní štíhlá stavba s krátkým rozvorem 1 380mm a solidní světlou výškou 265mm díky rámu zcela nové konstrukce z vysokopevnostní oceli. Enduro je schváleno pro dva, zadní stupačky však při jízdě v terénu občas botou potkáte. Takzvaným srdcem motocyklu je čtyřdobý dvouventilový jednoválec se vstřikováním paliva o objemu 233 ccm. Disponuje navíc elektrickým startérem, možnost výběru „našlapovačky“ tu už není, ale to dnes asi nikoho nepřekvapí. Chlazení je vzduchové, převodovka šestistupňová.

 

Motocykl svým celkovým vzhledem jednoznačně dává najevo svou příslušnost ke klasickým endurům. Toto lehké enduro od Kawasaki vás ale zaujme hned na první pohled. Může za to zejména velké přední světlo, které svým objemem připomíná menší akvárko. Co se však nemusí každému líbit, může naopak velice dobře fungovat a být jeho velkou předností. Přední světlomet svítí neuvěřitelně dobře, za zhoršených světelných podmínek zaručeně nic nepřehlédnete a nejen tehdy hlavně nikdo nepřehlédne vás. Nad ním, krytý krátkým štítkem, najdete kompaktní LCD přístrojový panel, kde snadno načtete všechny potřebné informace. Do nádrže dostanete 7,5 litru benzinu, který hned tak nespotřebujete, protože spotřeba motocyklu je extrémně nízká a během několika hodin v terénu nebylo zapotřebí benzín dolévat.

 

Na motocrossové trati i v lese jsme naplno využili výhod enduro hliníkových kol klasických rozměrů – vpředu 21 palců a vzadu 18 palců, se kterými se nemusíte bát přejet jakoukoliv nerovnost či proskakováky. Originální odpružení na motocyklu fungovalo dobře i přes moji vyšší hmotnost. Osobně bych ale z toho důvodu do předních tlumičů o průměru 37mm se zdvihem 220mm zvolil spíše hustší olej. Zadní vidlice New Uni Trak s odpružením se zdvihem 223mm zajišťuje ochranu při rázech v terénu a zároveň komfort na delší cestě po silnici. Sedlo a podsedlové panely jsou zde inspirovány ostrou verzí KX. Motocykl disponuje systémem ABS, který byl vyvinut ve spolupráci s firmou BOSCH a rozhodně v terénu nepřekazí žádnou zábavu. Brzdy jsou kotoučové vpředu i vzadu.

 

Díky dealerovi Moto Havrda bylo možné projet motocykl i v městských ulicích u nich, v Hradci Králové. Na obchvatu města poklidná jízda 60km/h, zařazená šestka a žádný stres. Ve vyšších rychlostech už nějaký ten výkon navíc chybí, ale KLXko není na závodění, takže výkon bohatě stačí a rychlostních stupňů je na výběr dostatek. Pravda, ne pokaždé se podařilo napoprvé najít polohu neutrálu. K prokličkování mezi auty v centru je motorka jako stvořená a ani na univerzálních pneumatikách nedělá žádný randál na asfaltu. I v tomto provozu se osvědčily perfektní brzdy při nouzovém brzdění. A to se hodí. Například u přechodu pro chodce. Vyzkoušeno, uf… 

 

Závěr? Je funny, je jednoduchá. To chcete!

 

Na testování jsme v Pelhřimově měli připraveny tři tyto motocykly. Všechny v černé barvě, která je dostupná u většiny dealerů a začíná na krásných 109 900,-Kč. Předpokládá se, že by se časem na evropský trh měla dostat i pravá zelená Kawasaki.

 

Konkurent? Motocykl nejde srovnávat s ostrými MX a enduro speciály a jako případná alternativa s podobnými vlastnostmi přichází k úvahu Honda CRF 250 L.

 

Na terénním testu jsme si navíc měli možnost prohlédnout a projet i MX speciály KX 250 a KX 450 (modelový rok 2020). Jak motocrossové motocykly Kawasaki fungují, se dočtete ZDE.

 

Text: Pavel Horák

Foto: David M. Bodlák, Kristýna Dvořáčková

20.11.2019

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.