03.12.2019
Poslední listopadovou sobotu byla na programu 10. Hothess Mikuláš Rally Slušovice. Tradiční volný podnik na rozloučení s uplynulou sezónou slavil svůj jubilejní ročník, který ozdobilo široké spektrum přihlášených vozidel. Nechyběla krásná historická vozidla, rychlí piloti s vozy kategorie R2, moderní vozy třídy R5 a v neposlední řadě také legendární WRC.
autaAuta

Na posádky čekaly v sobotu ráno seznamovací jízdy a po jedenácté hodině dva průjezdy rychlostní zkouškou Fagus Lípa, kterou mnozí znají z Rallysprintu Kopná. Diváci se těšili především na dva průjezdy rychlostní zkouškou Dostihovka okruh, kde při každém průjezdu viděli soutěžní vozy dvakrát. Třešničkou na dortu byla poslední rychlostní zkouška s příhodným názvem Final Stage, která měřila pouze 1,17 km a odehrála se také u dostihové dráhy ve Slušovicích.

Vstup do závodu nejlépe vyšel dvojici Odložilík – Tureček. Posádka Škody Fabie R5 zvolila oproti konkurenci měkčí pneumatiky a po druhé rychlostní zkoušce držela vedení v závodě. Nebyla však sama. Po opatrnějším začátku se podařilo vyhrát první průjezd rychlostní zkouškou Fagus Lípa Miroslavu Jakešovi a v servisu po RZ 2 tak byli s Odložilíkem v nule. O třetí místo sváděl boj Jan Černý zvykající si na novou Škodu Fabii R5 EVO a Václav Kopáček, který absolvoval první závod v České republice od květnové těžké nehody na testování. TOP 5 uzavíral po prvních průjezdech slovenský host Melichárek s Fiestou WRC.

Třetí rychlostní zkouška značně zamíchala pořadím. Odložilík odstoupil pro poruchu své Fabie, skvělý výkon naopak předvedl Kopáček a vklínil se mezi JakešeČerným, ten si Kopáčkův vzestup nenechal líbit a hned na následující rychlostní zkoušce si vzal své druhé místo zpět. Výrazný progres předvedl ve druhých průjezdech mladý Adam Březík, který si v premiérovém závodě se Škodou Fabií R5 držel páté místo. Ve třídě vozů s jednou poháněnou nápravou doslova zuřil souboj mezi Dohnalem, Smékalem a Nekvapilem. Vše měla rozhodnout poslední rychlostní zkouška.

Přesto, že měla pouze jeden kilometr, dokázala ještě poskytnout prostor pro pořádné drama! Miroslav Jakeš udělal jezdeckou chybu, čímž dopomohl k premiérovému vítězství na Mikulášské Rally Janu Černému. Tým Miroslava Jakeše tak slavil druhé místo a stupně vítězů doplnil Václav Kopáček, který ihned po skončení soutěže zamířil na další podnik mistrovství Spojených arabských emirátů. Bramborovou pozici odváží na Slovensko bratři Melichárkové, páté místo nakonec vybojoval Rujbr se Švecem. Nejrychlejším vozem kategorie 3 byl Mitsubishi Lancer Evo 9 Jaroslava Pešla, tvrdý souboj v kategorii „dvoukolek“ pro sebe získal René Dohnal a to i přes to, že svou premiéru na sedadle spolujezdce si s ním ve Slušovicích odbyl fotograf Martin Plesník.

Celkové výsledky naleznete ZDE.

Závod se oproti loňskému ročníku obešel bez vážné nehody, nezbývá než doufat, že nastavený trend potvrdí také Pražský Rallysprint, který se koná již v sobotu 7. prosince 2019 v Praze.