12.01.2020
AMA SX sezóna 2020 se už naplno rozjela! Stadion v St. Louis hostil druhé kolo tohoto prestižního šampionátu a opět nebyla nouze o skvělé divácké zážitky. Ve třídě 250SX West jsme viděli skvělý výkon Jetta Lawrence a v královské třídě 450SX zase emotivní návrat Kena Roczena na vrcholný stupínek pódia.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

250SX West Main Event

Krátce po startu se do kolize dostal loňský šampion Dylan Ferrandis, a ani jeho týmový kolega a vítěz minulého závodu Justin Cooper neměl nejlepší výchozí pozici. Start naopak perfektně zvládli vedoucí Austin Forkner a mladíček z Austrálie Jett Lawrence.

 

Forkner loni podával suverénní výkony a patří ke zkušeným jezdcům, takže se čekalo, že se rychle oddělí od nezkušeného Jetta a pojede si svůj závod. Jenže k tomu nedošlo, Jett předváděl naprosto famózní výkon a chvílemi dokonce zkoušel dotírat na Austina! Jejich zápolení s menším odstupem sledoval Christian Craig a také Justin Cooper se dostával na dostřel vedoucímu triu.

 

Pořadí se na většinu závodu ustálilo, dokonce i rozestupy se nijak výrazně neměnily. Pak ale přišla chyba Cristiana Craiga, která na třetí místo posunula Justina Coopera. Krátce po tom zachyboval i Jett Lawrence a dokonce musel zajet ke svým mechanikům, protože měl něco s motorkou. To dodalo Austinu Forknerovi dostatek prostoru a mohl si v klidu dojet pro vítězství. Druhou příčku po stíhací jízdě obsadil Justin Cooper a bronz spadl do klína Brandonu Hartnaftovi.

 

Highlights:

 

450SX Main Event

Skvělý start předvedla dvojice z týmu Rockstar Husqvarna ve složení Zach Osborne a Jason Anderson. Mezi ně se ale rychle vklínil Ken Roczen, Justin Barcia a Adam Cianciarulo. Naopak tragické starty předvedl Eli Tomac a Cooper Webb, ti byli hluboko za TOP10.

 

Hned ve druhém kole šel Ken Roczen do vedení před Zacha Osborna a o kolo později se před Zacha dostal také Justin Barcia. Tato silná vedoucí dvojice už byla po celou dobu závodu neohrozitelná, Ken si navíc začal na Justina budovat náskok, takže pozornost diváků se naplno upřela na souboje o třetí až desáté místo. A že bylo na co koukat, vždyť jezdci jeli extrémně vyrovnané časy, takže stačila malá chyba a děly se výrazné změny v pořadí.

 

Na třetí příčku se prokousal Jason Anderson, ale musel se vypořádat s nepříjemnými soupeři jako týmový kolega Zach Osborne nebo dravý nováček Adam Cianciarulo. S nimi soupeřil také Justin Brayton a pár metrů za ním už jel Malcolm Stewart, Eli Tomac nebo Justin Hill. Nejvýraznější byla dvojice Zach Osborne a Adam Cianciarulo, tihle dva mají dlouhou společnou historii závodění v slabší třídě a nic si nedarovali ani tentokrát. Když už se v posledním kole zdálo, že se Adam usadil na čtvrtém místě, přišla jezdecká chyba a Adam se propadl o tři místa.

 

Na konci závodu už se naplno začalo mluvit o pocitech, jaké musí právě prožívat Ken Roczen. Ken totiž nevyhrál AMA SX závod od svého brutálního zranění levé ruky v lednu roku 2017. To už jsou tři roky! Během té doby se zvládl dát dokupy a přišlo další vážné zranění druhé ruky. Další neuvěřitelná rehabilitace ho stála mnoho fyzických a psychických sil a máme tu rok 2020 a Ken Roczen po třech letech znovu zvítězil! Opravdu silný moment jak pro Kena a lidi kolem něj, tak pro fanoušky, kteří ho sledují.

 

Highlights:

 

Záznamy zde

Kompletní výsledky zde

 

Připravil: Jiří Kružík

Foto: racerXonline.com

12. 1. 2020

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.