13.01.2020
V dnešní etapě byl pro jezdce připraven 239 km dlouhý spojovací úsek a měřená speciálka byla dlouhá 477 km. Start i cíl osmé etapy byl ve Wadi Al Dawasir. Nejlepším českým závodníkem byl dnes Aleš Loprais, který dýchá na záda továrním Kamazům. Do etapy neodstartovali motorkáři a čtyřkolkáři, kteří mají od pořadatele den volna, z důvodu včerejšího tragického úmrtí Paula Goncalvese. Článek bude aktualizován.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

SSV

1. Reinaldo Varela, Gustavo Gugelmin #402 – Monster Energy CAN-AM – 04:50:48

2. Francisco Lopez Contardo, Juan Pablo Latrach Vinagre #400 – South Racing CAN-AM – +00:00:22

3. Austin Jones, Kellon Walch #427 – South Racing CAN-AM – +00:07:21

32. Josef Macháček, Vlastimil Tošenovský #414 – Buggyra Racing – +06:00:30

 

Naš posádka v dnešní etapě havarovala a se svým speciálem šli přes střechu. CAN-AM Buggyra MK50 XRS zůstal po incidentu na boku a bohužel české posádce nikdo z projíždějících nepmohl. Pepa s Vlastou tak museli svými silami dostávat auto zpět na čtyři kola, aby mohli etapu dokončit a pokračovat v soutěži dál. Nepřítelem jim je ale opět tma. Nejdůlěžitější zprávou je, že jsou oba v pořádku. KLuci jsou již v bivaku, a protože splnili kritérium projetí více jak 80% tratě pokračují v hlavním závodě dál!

 

AUTOMOBILY

1. Matthieu Serradori, Fabien Lurquin #315 – SRT Racing – 03:48:23

2. Fernando Alonso, Marc Coma #310 – Toyota Gazoo Racing – +00:04:04

3. Orlando Terranova, Bernardo Graue #311 – X-Rais Mini JCW Team – +00:06:19

22. Martin Prokop, Viktor Chytka #306 – MP-Sports – +00:31:12

25. Miroslav Zapletal, Marek Sýkora #331 – Offroadsport – +00:40:50

28. Tomáš Ouředníček, David Křípal #328 – Ultimate Dakar – +00:52:13

64. Boris Vaculík, Martin Plechatý #343 – 3RCZ.com – +51:15:42, penalizace +50:00:00

 

„Tak jsme v cíli další etapy, v pořadí osmé. Těžko k tomu vůbec něco říkat, byla to asi naše nejlepší erzeta, bylo to fakt hezký, drželi jsme dobrý tempo, zazávodili jsme si s ostatníma autama, ale na kilometru 400, asi po nejdelší rovině, kterou jsem kdy jel, měla 31 km, tak za tou rovinou se nám rozbila plynová klapka, takže auto přestalo jet. Museli jsme zastavit, naštěstí jsme tu klapku měli, protože se nám letos už jednou rozbila, takže jsme ji dali, ale samozřejmě to není jen tak. Měnili jsme to více jak dvacet minut. Ještě jsme pak konzultovali kalibraci s týmem, takže jsme museli tahat telefony zezadu zapečetěný a trvalo to nějaký čas, takže není nám přáno, bojovali jsme, cítili jsme, že máme šanci se poprat o tu desítku, tak nás to zase srazilo zpátky dolu. Už nevím, co více mám udělat, aby se to dařilo,“ sdělil Martin Prokop, průběžně čtrnáctý muž pořadí.

 

„Jelo se nám celkem dobře, situaci ale komplikovalo špatně fungující řazení bez spojky. Dvakrát jsme v dunách úplně ztratili výkon. Místo toho, aby motor táhnul, tak chcípal. Málem jsme tam zapadli, ale naštěstí jsme se z toho nějak vyhrabali,“ doplnil Tomáš Ouřesníček v cíli etapy a pokračoval: „Jednou jsme museli zastavit, protože se auto z ničeho nic rozvibrovalo. Vypadalo to, že máme povolené kolo, ale nebylo to tak. Takže nevíme, co se vlastně stalo. To ještě budeme zkoumat. Jinak vše fungovalo bez problémů, tak jak má.“

 

KAMIONY

1. Andrey Karginov, Andrey Mokeev, Igor Leonov #511 – Kamaz-Master – 04:24:58

2. Anton Shibalov, Dmitrii Nikitin, Ivan Tatarinov #516 – Kamaz-Master – +00:05:54

3. Aleš Loprais, Petr Pokora, Khalid Alkendi #502 – Instaforex Loprais Praga – +00:09:06

8. Martin Šoltys, David Schováněk, Tomáš Šikola #509 – Tatra Buggyra Racing – +00:20:47

11. Martin Macík, František Tomášek, David Švanda #504 – Bis Schock Racing – +00:25:37

 

„Dneska jsme měli nádhernou etapu, skvěle fungovala posádka. Petr úžasně podhušťoval a dohušťoval a Khalid skvěle navigoval. Je to Dakar se vším všudy. Jednak jsme v sevření Kamazů, dva jsou před námi, dva za námi. Jsme schopni jim reálně stačit a hrát vyrovnanou partii v dunách, jinde to díky výkonu motoru, který mají posazený chlapci úplně jinak, a díky týmové strategii prostě nejde, ale děláme, co můžeme, už je to Dakar se vším všudy, už mám mozoly z volantu – tak to má být! Dneska jsme dojeli s utrženým tlumičem po erzetě. Nicméně takový má být pravý Dakar,“ řekl ve svém videoreportu nejlepší Čech dne Aleš Loprais.

 

„Konečně pořádná etapa! Ta stála za to. Máme problém s pneumatikami, várka, kterou jsme si přivezli, je nějaká špatná a loupou se nám dezény. Museli jsme měnit jednu pneumatiku. Druhou už máme teďka poničenou, ale s tou ještě dojedeme. Potom jsem se jednou zakopal, je to moje chyba, hlásím se k tomu. My jsme se na začátku honili, našli jsme tempo, předjeli jsme všechny podstatný a potom, když jsme závodili v dunách s nějakýma buggynama, tak se nám tam trošku motali a já jsem mu to nechtěl nandat, tak jsem vzal dunu zpříma a nahoře jsem se pověsil na břicho. Tím bych chtěl strašně moc poděkovat Martinovi Šoltysovi, protože nás vytáhli. My jsme tam ztratili asi 15 minut,“ zmínil se po dojezdu Martin Macík.

 

Celkové výsledky osmé etapy hledejte ZDE.

 

Připravil: Pavel Horák

Zdroj: Dakar.com, Archiv týmů

Foto: Archiv týmů

13.1.2020

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.