04.04.2020
Z archivu, aneb stále zajímavý a aktuální rozhovor z 08/2019, který realizoval Ondra Laušman: Jméno Michael Vorba je známé každému českému, či slovenskému okruhovému fanouškovi. Talentovaný závodník se během počátků kariéry setkal na trati s nejednou hvězdou současnosti, za všechny lze jmenovat čtyřnásobného šampiona Formule 1 Sebastiana Vettela, kterého Vorba úspěšně proháněl.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Mezinárodní okruhová scéna si pak Vorbu pamatuje především jako rychlého jezdce silných vozů GT.

Vysokomýtský rodák se však naposledy pravidelně objevoval za volantem závodního vozu v sezoně 2016, kdy si v konečném hodnocení dojel pro třetí místo. Poté, jako by se po Vorbovi slehla zem závodních okruhů. To ale není tak úplně pravda.
 

Michaeli, kdy jsi naposledy závodil v závodním speciálu?
Poslední opravdové závody jsem absolvoval v roce 2016 v šampionátu Octavia Cup, kde jsem skončil v celkovém pořadí na 3. místě.
 

Už je to ale několik let, kdy ses začal věnovat koučingu závodních jezdců. Kdy tě poprvé napadlo, že bys mohl trénovat závodníky?
Už když jsem sám závodil pro tým Scuderia Praha, tak jsem se aktivně podílel na vývoji jezdců, kteří v tomtéž týmu také působili. Když jsem skončil, tak mě oslovilo několik týmů, které chtěly spolupracovat. Nakonec jsem zjistil, že mě nejvíce baví svět motokár, kde jsem začínal. Učit malé závodníky a vidět jak před očima rostou, mě naplňuje nejvíce. Pokud mi to ale čas dovolí, tak stále spolupracuji se Scuderií Praha.
 

A co to všechno obnáší?
Co se týče závodních vozů, tak mám vyzkoušené, že spolupráce nejlépe funguje, když sedím na místě spolujezdce a můžu jezdci rovnou do sluchátek hlásit, co dělá špatně a co by měl dělat jinak. Poté si ještě sedneme k telemetrii nebo onboardu a celou jízdu rozebereme ještě jednou.

Na motokárách je ta práce trochu odlišná a každé dítě vyžaduje trochu jiný přístup. Učíme se předjíždět a snažím se jim vysvětlovat celkové chování na trati. Procházíme si trať, kreslíme si ideální stopu, protože u těch úplně nejmenších je potřeba to brát formou hry.
 

V letošním roce (Pozn. redakce: rok 2019) sis vzal na starosti talentovanou mládež. Je to vlastně takový návrat ke kořenům, protože se věnuješ motokárovému týmu. Co všechno ses ty sám naučil během svých kartingových roků?
Od letošní sezóny jsem začal spolupracovat s týmem Parolin Racing CZ, ve kterém se na každých závodech pohybuje okolo 6-8 jezdců.
 

Kartingem si musí projít každý, kdo chce vstoupit do velkého světa motorsportu. Naučíte se vlastně všechno, co pak můžete zužitkovat v cestovních vozech, případně ve formulích. Od celkového chápání toho jak motokára funguje, se naučíte předjíždět a hlavně vás to posune i jako člověka. Často jsou děti na závodech samy bez rodičů a je třeba, aby se naučily postarat se samy o sebe. U nás si musí každé dítě vyčistit helmu, než nastoupí do tréninku, což je podle mě jeden z důležitých detailů pro jejich rozvoj.
 

Jak vůbec vypadá tvůj den na závodech motokár?
Standardně odjíždíme na závody v úterý večer nebo následující den. Snažíme se využít co nejvíce času na trati. Aktuálně mám jezdce ve třech kategoriích. U někoho je potřeba doladit jen detaily, ale u těch nejmenších je potřeba maximální angažovanost. Středa, čtvrtek a pátek jsou volné tréninky a v sobotu v kvalifikaci je třeba už jen zúročit, co jsme se naučili při testech. A když si v neděli odvezeme poháry tak je to jen dobře.
 

A jak se ti s mladými jezdci spolupracuje? A berou si tvé rady k srdci?
Jak jsem již říkal, práce s dětmi je to, co mě naplňuje nejvíce. Nejsem jen trenér, jsem i jejich kamarád což je důležité.


Autor:
Ondra Laušman
04.04.2020

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.