10.04.2020
Tým JD Gunnex KTM Racing Team už třetí rok jezdí stupačky od malého výrobce z Vysočiny Pavla Nejedlíka – aneb P.N.A. 73 CZECH MX Parts. Jak tyto stupačky vznikají, jak se vyvíjí a hlavně – jak se na nich jezdí?
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Pavel Nejedlík je celkem obyčejný, asi dvoumetrový kluk z malé vesnice nedaleko Moravských Budějovic. Jezdí motokros, chodí do práce, na procházky s přítelkyní a se psem… a taky vyrábí stupačky, které už objely celý svět! Jezdí na nich celý tým Jirky Jankovského JD Gunnex KTM Racing Team a třeba Richard Šikyňa se na vývoji sám podílel svými postřehy a připomínkami.

 

Pojďme Pavla nejdřív trochu vyzpovídat o jeho začátcích, výhodách jeho stupaček a na závěr si povíme, jestli mají stupačky opravdu takový efekt, jaký slibují – půjdeme krosit!

 

 

Rozhovor

Pavle, pojďme rovnou k věci, jak tě napadlo vyrábět stupačky?

No hele, jsem dost vysokej a mám trochu problém se na motorku správně poskládat, takže ne vždycky se na stupačky trefím úplně optimálně a bota mi pak klouže. Ony jsou totiž standardní stupačky od většiny výrobců dělaný tak, aby ti hned nerozervaly botu a poskytovaly tak jen nějaký základní grip. To mi ale nestačilo, a protože táta je zámečník a já sám pracuji v podobném oboru, byl nápad vyrobit si stupačky přesně podle mých představ na spadnutí. Chtěl jsem dosáhnout dvou věcí – lepší stability a lepšího gripu i v blátivých podmínkách.

 

Začátky ale určitě nebyly snadné, s čím ses potýkal v prvopočátcích výroby?

To určitě ne, už jen najít optimální rozložení zubů a správný materiál mi trvalo dost dlouho, abych byl alespoň trochu spokojený. Když uděláš ostré zuby, ale daleko o sebe, tak ti podrážka mizí před očima. Když je ztupíš, bota zase klouže. Důležitá je také správná šířka a délka stupaček. Co se materiálů týče, tak není nerez jako nerez, chce to holt hodně zkoušení a testování.

 

 

Svoji spolupráci s Jirkou Jankovským jsi ale navázal hned ze začátku, když stupačky ještě neměly svoji aktuální vyladěnou podobu, je to tak? To pro tebe musel být velký úspěch!

Jojo, za to jsem opravdu rád, že jsme se dokázali domluvit. Znáš to, český MX rybníček je dost malej na to, aby ses přes známé a kamarády dostal kam potřebuješ. S Jirkou jsem se zkontaktoval, doladily jsme podmínky a já začal vyrábět stupačky pro světový tým! S Richardem Šikyňou jsem navíc v užším kontaktu, a i díky jeho testování v nejtěžších podmínkách jsem stupačky mohl posunout zase o kus dál. Další ladění rozmístění rubů, rozměrů, materiálu…

 

Je mi jasné, že nám nemůžeš říct, jaké je přesně tvoje know-how, ale můžeš nám jen v obecné rovině přiblížit, jak taková stupačka vzniká?

Mám od dodavatele nachystané laserem řezané dílky s vysokopevnostního nerezu, které pak dál zpracovávám v mojí domácí dílně. Ohýbání, sváření, broušení, ladění úchytu pro konkrétní typ motorky… Když mám možnost si s jezdcem promluvit a on má nějaké své specifické požadavky na tvar, rád mu udělám stupačky přímo na zakázku. Nedávno jsem třeba vyrobil pár Markovi Sukupovi pro jeho KX 500 projekt, a ten je úplně jiný než stupačky, které dělám standardně.

 

 

Můžeš nám ještě jednou shrnout, jaké svoje stupačky nabízí výhody oproti těm standardním?

Jasně, tak jak už jsem říkal, už od počátku se snažím dosáhnout daleko jistějšího pocitu z motorky, lepšího gripu podrážky a také lepšího výkonu stupaček v blátě. To je myslím dost častý problém všech jezdců, ať už jde o závodníky MS nebo místní paliče na Meteorit cupu. Stupačky se ti zanesou blátem a bota na nich skoro nedrží. Moje stupačky mají zcela otevřený design, takže bláto se nemá kde zachytit a zoubky tak pořád plní svoji funkci.

 

Jak je to s životností samotných stupaček a podrážek bot?

Co se stupaček týče, tak si myslím, že díky aktuálně používanému materiálu jsou už hodně odolné. Zoubky se ti asi po 20mth trochu obrousí, ale stále drží. Sešlapat stupačky se ještě nikomu nepodařilo. U podrážek je to samozřejmě trochu znát, ale už to nejsou takové trhače, jako moje první pokusy. Nyní mají asi 2x víc zubů než na začátku vývoje! Musíš si holt vybrat – buď ti nebude noha na motorce pořádně držet nebo si vyměníš podrážky o pár měsíců dřív, než bys je měnil normálně.

 

 

Test stupaček P.N.A. 73

Během povídání s Pavlem a focení výroby páru mých stupaček jsem si pořád říkal, že to snad nemůžu poznat, vždyť moje standardní stupačky jsou v pohodě a nemám s nimi žádný zásadní problém. Navíc mě pořád trochu hlodalo v hlavě, jestli fakt můžu věřit tomu, že moje podrážka na botech nepůjde hned na výměnu. No nic, nezbývá než to zkusit na vlastní motorce!

 

Uznávám, že hned po osazení vypadají stupačky fakt hodně rychle a motorce sluší. Na frajeřiny v depu je to určitě skvělá věc, ale co na to řeknou moje SiDi a hlavně – jak se mi s tím pojede? Hned v prvním kole si rozhodně všimnete, že jsou stupačky širší než originály. To dodává pocit jistoty v postoji, ale také si musíte trošku zvyknout na pocit z brzdy a řadičky. To trvá pár kol, pak už si jen užíváte to, jak bota perfektně drží.

 

Vlastně až když jsem přestal vnímat trochu jiný pocit ze stupaček, než na jaký jsem byl zvyklý, začínal jsem si čím dál víc všímat zmiňovaného super gripu. Nejvíc je to znát v zatáčkách, kdy sedíte na špuntu od nádrže, bota na stupačce drží jen na jedné řadě zubů a zrychlujete přes rozbitý výjezd ze zatáčky. Nebo když vám při výjezdu zadní kolo ustřelí, tak bota ze stupačky hned tak nevyskočí, ale pěkně drží a vy tak máte daleko větší kontrolu nad chováním motorky.

 

 

A co na to podrážka? To prozradí asi až dlouhodobé nasazení, protože po prvních dvou motohodinách nevidím na botách žádnou větší újmu. O žrouta podrážek tedy rozhodně nejde, to už by bylo znát.

 

Stupačky od Pavla tak můžu určitě doporučit! A to jsem byl nejdřív mírně skeptický… Jak sám říká, nyní už jsou vyladěné mnoha hodinami testování v i na okruzích mistrovství světa v motokrosu, takže teď už se s nimi směle může měřit se značkovou konkurencí. Oproti té naopak nabízí nefalšovanou ruční výrobu, ničím nemaskovaný agresivní design, jasně viditelné stopy po ruční práci a hlavně – skvělý výkon za všech podmínek!

 

Pokud byste měli zájem o pár stupaček i pro vaši motorku, můžete Pavla kontaktovat třeba přes Facebook P.N.A. 73 nebo na tel. čísle 732 555 749. Vyrobí vám stupačky na cokoliv si řeknete, třeba na flat-track, trial, enduro nebo starou Čízu.

 

Text: Jiří Kružík

Foto: Jiří Kružík a archiv Pavla Nejedlíka

10. 4. 2020

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.