15.04.2020
Tlumiče jsou snad nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje jízdu na motokrosové motorce a není proto divu, že si spousta z nás nechává tlumiče ladit přímo na sebe. S Ondrou Dohnálkem, který stojí za ONYX Suspension, jsme si promluvili o tom, v čem spočívá celé kouzlo. Vyšel z toho velice zajímavý rozhovor, který stojí za to přečíst!
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Ahoj Ondro, můžeš se nám pro začátek trochu představit a říct našim čtenářům, jak ses dostal k ladění tlumičů a kolik let se tomu už věnuješ?

Ahoj, servisu motorek a tlumičů se věnuju přes 20 let. Ještě když jsem sám závodil, tak veškerý servis na motorce mi dělal táta a v pozdější době já sám, a taky jsme se starali o motorky pár dalším klukům z okolí. Když pak ustáli mé pokusy o závodění, tak jsem po závodech začal jezdit aspoň jako mechanik. Co se týče samotného ladění tlumičů, tomu se věnuju cca 5 let. Dostal jsem se k tomu tak, že podvozek mně a spoustě lidí z mého okolí dělal vždy pan Horst Kaudela a před pár lety jsme se domluvili, že mi své zkušenosti předá.


Za ty roky už jsi určitě ladil podvozek několika známým pilotům. Kdo všechno využil nebo stále využívá tvých služeb?

Úplně první úpravy jsem dělal a stále dělám pro Marka Sukupa a Vaška Kováře. Důvěru ve mě vložili například Honza Brabec nebo Tomáš Bučenec, se kterým máme užší spolupráci v rámci jeho motoškoly, a pro letošní rok jsme se domluvili s Patrikem Liškou.

 

OK, to zní skvěle, tvoje portfolio jezdců je dost nabitý! Dá se tedy říct, že tě tlumiče živí nebo chodíš normálně do práce a montuješ doma po večerech?

Dřív to pro mě byla popracovní a víkendová zábava. Momentálně už je to práce na plný úvazek, ale nedělám jen podvozky, ale kompletní servis MX a enduro motorek a dodávání náhradních dílů do několika závodních týmů.

 

 

Zpátky k tlumičům samotným. Každá značka je jiná a stejně tak nastavení pro různé modely. Je tedy určitě těžké nacpat si do hlavy všechny kombinace. Jak si udržuješ přehled a jak se průběžně učíš novým věcem? Máš nějaký zdroj informací nebo už jedeš podle vlastních zkušeností?

Máš pravdu, že každá značka je jiná a používá odlišné nastavení a systém, ale principově jsou si všechny značky hodně podobné, takže se v tom dá docela dobře orientovat. Převážně jedu podle vlastních zkušeností, ale samozřejmě mám zdroje, které mě vždy o nových věcech informují anebo pokud potřebuju, tak mi potřebné informace poskytnou.

 

Co dokážeš s pérováním udělat? Respektive – jak moc je tlumení modifikovatelné s danou konstrukcí od výrobce? Můžeš nám prozradit, jaké vnitřnosti jsou pro chod tlumičů zásadní?

Rozsah individuálního nastavení je opravdu velký, a proto aby vše fungovalo jak má, je důležité, aby každá část podvozku byla ve 100 % kondici a to nejen u tlumičů, ale taky uložení kyvné vidlice, přepákování atd. Někdy dokáže potrápit i špatný tlak v pneumatikách :-)


Finální nastavení ale už určitě závisí na konkrétním jezdci, typu tratě a povrchu. Dokážeš navést člověka třeba po telefonu nebo máš nějaký jednoduchý návod s čím kroutit, když mu motorka dělá to nebo to?

Pokaždé když předávám motocykl zákazníkovi, tak mu dám kartu se základním nastavením a malý "tahák", kde je popsáno případné nežádoucí chování motorky a k tomu je vždy návod, kterým šroubkem a kam zatočit, aby se na motorce cítil dobře.

 

Ještě se zdržím u jezdců. Jak moc je pro tunera tlumičů důležitá výřečnost jezdce a jeho schopnost definovat problém? Nebo ti stačí se podívat na jeho jízdu a už zhruba víš, kde je problém?

To je to nejdůležitější, pokud je Ti jezdec schopen říct, co se mu nelíbí a co by chtěl změnit, tak je pro mě práce mnohem jednodušší, než když máš jen informaci "nefunguje to, něco s tím udělej" :-). Z jízdy se dá poznat hodně, ale nejdůležitější je zpětná vazba od jezdce.

 

 

Teď jedna rychlá – pro správný pocit z motorky je důležitější předek nebo zadek?

Zadek.

 

Jak moc funguje placebo efekt? Používáš ho? 

Placebo funguje všude, ale tohle není má silná stránka :-).

 

Dokážeš říct, která značka má podle tebe nejlíp zmáknuté nastavení tlumení pro běžného smrtelníka? A která naopak nejhůř?

To nejde takhle říct, protože každému vyhovuje něco jiného a to, co pro jednoho může být absolutní pecka, tak pro druhého katastrofa. Ale za mě z uživatelského hlediska je na tom nejlíp Kayaba.

 

Jak by podle tebe měl vypadat ideální zákazník, který si u tebe chce nechat udělat tlumiče? Co všechno by měl zkontrolovat, změřit nebo vyzkoušet, aby ti dokázal  přesně říct, co od tebe potřebuje udělat?

Jako Marek Sukup, ten má nějaký šestý smysl a pozná každou maličkost:-). Jezdec by si měl překontrolovat standartní nastavení podle instrukcí výrobce, protože ne vždy jsou motorky v základním nastavení, které výrobce udává a pak už je to o komunikaci mezi námi.

 

 

Jaký je podle tebe nejčastější problém, se kterým tvoji zákazníci bojují?

Většinou s nedostatkem komfortu, protože se u nás převážně jezdí na tvrdých tratích a na to je potřeba mít podvozek trošku měkčí než má většina sériových motorek.

 

A nejčastější chyba, kterou při pokusu naklikat si tlumiče sami dělají?

Tohle nejde nijak paušalizovat, snažím se zákazníkovi předat co nejvíc informací, aby se chyb vyvaroval a vždy točil správným šroubkem správným směrem a pokud si není jistý, tak to spolu zvládneme po telefonu nebo na trati.

 

Moc díky za rozhovor! Na závěr ti dávám volné slovo, kde můžeš našim čtenářům vzkázat cokoliv tě napadne.

Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi dali důvěru a nechali moje ruce šáhnout na jejich stroje. A vzhledem k současné situaci přeji všem pevné zdraví a nervy!

 

ONYX Suspension najdete na Facebooku a na Instagramu.

 

Ještě menší slovo závěrem z mé srany. Tento rozhovor jsme s Ondrou dělali až poté, co jsem si u něj sám nechal udělat tlumiče na své Kawě. Byl jsem úplně nadšený z toho, jak tlumení funguje po Ondrově úpravě, ale potvrdilo se to, co zaznělo i v rozhovoru - ne každému sedí jedno nastavení. Já jsem sice s chodem tlumení spokojený, ale když jsem si motorku vyměnil s kamarádem, který má naopak rád tlumiče ala měkký gauč, ani jeden jsme se na půjčené motorce vůbec nesvezli, ale oba jsme si vášnivě obhajovali svoje nastavení. 

 

Z toho plyne jedno - neexistuje jedno nastavení pro celý svět. Člověk se nejdřív musí sám zamyslet, co mu na tlumení vadí a co od něj sám očekává. Teprve pak může řešit úpravu chodu tlumičů. Tlumiče jsou natolik komplexní a důležitou součástí našich motorek, že by si každý měl najít čas a trochu se jim pověnovat. Budete překvapeni, jak moc na správném nastavení záleží! 

 

Připravil: Jiří Kružík
Foto: archiv Ondry Dohnálka
15. 4. 2020

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.